W 2018 r. poznańscy radni zgodzili się na wniesienie aportem do PTBS-u niewielkiej działki przy ulicy Roboczej. Na tej nieruchomości oraz sąsiadującym z nią terenie, który należy do spółki Targowiska, miał powstać budynek wielorodzinny z usługami na parterze oraz halą garażową.
Zakładano powstanie konsorcjum – PTBS-u i Targowisk – na czas realizacji tej inwestycji. Jego liderem miał być TBS, odpowiedzialny za budowę i zapewnienie finansowania przedsięwzięcia. Udział w nim spółki Targowiska był ograniczony do przekazania działki.
Sprawdź też:
Niestety, pomysł spalił na panewce. Pojawiły się problemy z realizacją projektu, wynikające m.in. ze wzrostu kosztów budowy, co przełożyło się na niską efektywność ekonomiczną, czyli mówiąc wprost stało się nieopłacalne.
Miasto postanowiło wycofać aport. Potrzebowało na to zgody radnych. I choć był to manewr czysto techniczny, to jednak wywołał dyskusję, gdy radni dowiedzieli się, że miasto działkę zamierza sprzedać.
Czytaj też: Poznań: Targowisko Świt zmodernizowane. "Takiego ryneczku nie ma nigdzie w mieście" [ZDJĘCIA]
- Czy nie jest zasadne powiązanie sprzedaży tej działki wraz z sąsiednią, należącą do Targowisk? - dopytywał Krzysztof Rosenkiewicz, radny PiS. Obawia się on, że odrębne ich zbycie - biorąc pod uwagę niewielkie powierzchnie obu działek (450 mkw oraz 772 mkw) – może doprowadzić do chaotycznej zabudowy.
To stanowisko podzielił też Paweł Sowa, radny Prawa do Miasta. Bartosz Guss, zastępca prezydenta przypomina, że pomysł wspólnej inwestycji PTBS-u i spółki Targowiska miał tę drugą wesprzeć finansowa.
Sprawdź też:
- Dziś są już inne realia – podkreśla Guss. I dodaje: - W grę wchodzą różne scenariusze. Pierwszy zakłada, że miasto i Targowiska sprzedają dwie przylegające do siebie nieruchomości. W drugim miasto kupuje od Targowisk działkę i sprzedaje ten teren, jako jedną nieruchomość. W końcu może też nastąpić zamiana terenów między miastem a spółką.
Prezydent Guss przyznaje, że najlepszym pomysłem jest połączenie tych dwóch niewielkich działek. - Celem jest, by Targowiska miały dochód ze sprzedaży nieruchomości oraz by na obu działkach powstała spójna zabudowa – mówi Guss. I deklaruje otwartość na dyskusję w tej sprawie.
ZOBACZ TEŻ:
15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19
Sprawdź też:
Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?