Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z budynkami po likwidowanych w Poznaniu szkołach? Są już pomysły na ich wykorzystanie

Bogna Kisiel
Ostatni uczniowie opuszczą budynek Gimnazjum 57 przy ul. Sierakowskiej w 2014 roku
Ostatni uczniowie opuszczą budynek Gimnazjum 57 przy ul. Sierakowskiej w 2014 roku Marek Zakrzewski
Los Gimnazjum nr 57 przy ul. Sierakowskiej został właściwie przesądzony w 2012 r. W tym roku decyzja w sprawie likwidacji placówki mają jedynie charakter formalny. Komisja oświaty pozytywnie zaopiniowała ten pomysł. A na jutrzejszej sesji Rada Miasta zadekretuje ostateczne rozwiązanie szkoły. W czerwcu 2014 r. budynek przy ul. Sierakowskiej opuszczą uczniowie dwóch ostatnich klas. Obiekt opustoszeje. W jaki sposób miasto chce go zagospodarować?

Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta podkreśla, że budynek nie będzie stał pusty. Zostanie przeznaczony na cele oświatowej. Przygotowano koncepcję jego wykorzystania.

- Ale to wstępna propozycja - zaznacza Grażyna Lisiecka, zastępca dyrektora wydziału oświaty do spraw inwestycji. I dodaje, że rozważa się utworzenie w tym miejscu zespołu szkolno-przedszkolnego. W jego skład weszłaby m.in. Szkoła Podstawowa nr 88 przy ul. Swobody, która pęka w szwach. Do dyspozycji 416 uczniów jest zaledwie 15 sal dydaktycznych.

- To jedyna placówka, w której nauka odbywa się na dwie zmiany - mówi P. Foligowski.

Tworzenie kombinatów przedszkolnych jest złym pomysłem

Na Sierakowską trafiłyby klasy 1-3 z podstawówki przy ul. Swobody oraz dzieci z czterech przedszkoli nr: 47, 58, 83 oraz 70. To małe kameralne placówki, których utrzymanie sporo kosztuje miasto. Roczny koszt opieki nad dzieckiem jest tutaj nawet o kilka tysięcy wyższy niż w innych, miejskich przedszkolach. Ale połączenie wszystkich tych placówek oznaczałoby, że do zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Sierakowskiej uczęszczałoby ok. 350 dzieci.

- Tworzenie kombinatów przedszkolnych jest złym pomysłem - uważa Katarzyna Kretkowska, radna SLD. I twierdzi: - Rodzice bronią przedszkoli, funkcjonujących w willach, które są lepsze, chociażby z uwagi na swą kameralność.

Lidia Dudziak, radna PiS podczas czwartkowego posiedzenia komisji oświaty przypomniała, że z problemami lokalowymi boryka Zespół Szkół Specjalnych nr 103, który ma swoją główną siedzibę przy ul. Rycerskiej. Natomiast drugi oddział Szkoły Podstawowej mieści się przy ul. Ognik, a Gimnazjum przy ul. Św. Floriana.

- Dyrektor zespołu, Krzysztof Lusch był zainteresowany przejęciem budynku przy ul. Sierakowskiej - mówi L. Dudziak. G. Lisiecka tłumaczy, że budynek przy Sierakowskiej znajduje się w odległości ok. 1 km od tego przy Rycerskiej.

- Mamy jednak inną propozycję dla szkoły nr 103 - dodaje G. Lisiecka. - Chcielibyśmy, by przeniosła się ona do budynku przy ul. Kanclerskiej. Skąd prawdopodobnie za dwa lata wyprowadzi się na Głogowską (dop. red. do budynku po VIII LO) szkoła archidiecezjalna.

Budynki na Rycerskiej i Kanclerskiej dzieli ok. 300 metrów. Do obiektu przy ul. Kanclerskiej mogłyby przenieść się oddziały ZSS nr 103, które działają obecnie przy ul. Ognik oraz Św. Floriana.

- Rozmawiałam już z dyrektorem Luschem i ten pomysł mu się spodobał - twierdzi G. Lisiecka.

Wydział oświaty ma też koncepcje zagospodarowania budynków Gimnazjów nr 6 oraz 51, które prezydent chciałby zlikwidować, ale nie zgadzają się na to radni. Dlatego urzędnicy nie chcą ich na razie zdradzać.

Pytają o zmiany

Trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian w oświacie. Każdy może wziąć w nich udział - www.poznan.pl/oswiata.
Poznaniacy mogą się wypowiedzieć co sądzą o tworzeniu zespołów szkolno-przedszkolnych oraz zmianach w sieci gimnazjów. Te działania podyktowane są koniecznością racjonalniejszego wykorzystania istniejącej bazy oświatowej. Jej utrzymanie kosztuje, pieniędzy nie ma, a liczba uczniów wciąż spada. Głównie w gimnazjach. Urzędnicy zapewniają, że utworzenie zespołów szkolno-przedszkolnych nie wpłynie negatywnie na poziom opieki i jakość oferty edukacyjnej.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski