Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z kolędą w Poznaniu i w Wielkopolsce zimą 2020/2021? Abp Stanisław Gądecki wydał dekret z wytycznymi

ICH
W tym roku z powodu pandemii księża nie będą odwiedzać wiernych w domach.
W tym roku z powodu pandemii księża nie będą odwiedzać wiernych w domach. zdjęcie ilustracyjne/Janusz Wójtowicz
Zaraz po świętach Bożego Narodzenia powinna się rozpocząć tradycyjna kolęda. Jak jednak będzie wyglądać wizyta księdza w czasie pandemii koronawirusa? Czy są planowane inne formy wizyty duszpasterskiej? Na wiele z tych pytań odpowiada dekret arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o duszpasterstwie w czasach pandemii.

W Polsce przyjął się zwyczaj odwiedzania przez księży mieszkań i domów parafian. Kolęda, czyli wizyty duszpasterskie rozpoczynają się zwyczajowo zaraz po świętach Bożego Narodzenia i kończą się najpóźniej 2 lutego, czyli w święto Ofiarowania Pańskiego. W dużych parafiach wizyty duszpasterskie odbywają się również po tym terminie.

Ksiądz Aleksander Radecki mówi o wizycie duszpasterskiej

Boże Narodzenie 2020: Jak będzie wyglądać kolęda?

Jak będzie wyglądać kolęda w czasie pandemii koronawirusa? Część archidiecezji wydała już w tej sprawie specjalne zalecenia.

W Archidiecezji Poznańskiej kwestię tegorocznych wizyt duszpasterskich reguluje wydany w październiku przez metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego dekret o duszpasterstwie w czasach pandemii.

Jak wynika z tego dokumentu, w najbliższym roku w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach metropolita poznański zaleca zaproszenie mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę świętą. Szczególną intencją tej mszy ma być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian.

Sprawdź też:

- Podczas mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów. Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej

- czytamy w dekrecie.

Abp. Gądecki zachęca wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Zobacz też:

Tymi historiami dzielą się księża i zwykli ludzie. Co robią parafianie, gdy ksiądz chodzi "po kolędzie"? To prawdziwe sytuacje i żarty, które krążą po internecie. Znasz je?Zobacz teksty, które padły podczas kolędy --->

Te kawały opowiadają księża i zwykli ludzie. Tak wygląda kol...

Problemem dzisiejszych katolików, jak mówią księża, jest nieumiejętność rozeznawania grzechów. Wielu zachowań nie poczytują sobie za grzech. Z czego się spowiadać? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach w galerii:

Z czego trzeba się spowiadać? Siedem grzechów nowych czasów....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski