Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z majątkiem kardynała Gulbinowicza? Testament otwarty, kara zostanie wykonana

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Kardynał Henryk Gulbinowicz
Kardynał Henryk Gulbinowicz archiwum Polska Press
Z części majątku, jaki pozostawił po sobie kardynał Henryk Gulbinowicz, zostanie wpłacona darowizna na rzecz Fundacji św Józefa, która zajmuje się pomocą ofiarom nadużyć seksualnych w Kościele. W ten sposób – już po śmierci kardynała – zostanie wykonana jedna z kar, nałożonych na niego przez Watykan w ostatnich dniach życia.

We wtorek (17 listopada) otwarto testament zmarłego kardynała

W 99 procentach ma charakter duchowy – mówi nam ksiądz Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii. - Wspomnienia swojego życia, dzieciństwa, wdzięczność dla rodziców, odniesienie do swojej relacji z Bogiem.

Tylko niewielki fragment testamentu odnosi się do majątku - wszystko zostało przekazane na pomoc ubogim, na wrocławski Caritas. Zdecydowano jednak, że z tego, co kardynał po sobie zostawił, część zostanie wpłacona na kościelną fundację św. Józefa działającą na rzecz ofiar księży pedofilów. O tej decyzji poinformował nas dziś ksiądz Rafał Kowalski. Nie ma na razie mowy o szczegółach, takich jak kwota darowizny. Te decyzje zostaną podjęte później, już po uroczystościach pogrzebowych.

W testamencie nie ma żadnego odniesienia do stawianych mu zarzutów i powodów jego ukarania ,czyli molestowania, czynów homoseksualnych czy wspołpracy z komunistyczną Służbą Bezpieczenstwa. Testament został napisany w styczniu 2019 roku i potem ksiądz kardynał niczego nie dopisywał. Wszelkie zarzuty pojawiły się później. W maju 2019 roku poeta Karol Chum oskarżył kardynała o molestowanie. Miało to być wtedy, gdy mężczyzna był nastolatkiem i uczniem Niższego Seminarium Duchowego Franciszkanów.

Niedawno pojawiły się też kolejne zarzuty - nieformalnych i tajnych kontaktów kardynała z SB.

Przypomnijmy, na kilka dni przed śmiercią na kardynała Gulbinowicza Watykan nałożył bardzo surowe kary: zakaz uczestniczenia celebracji lub spotkaniu publicznym, zakaz używania insygniów biskupich. Odebrano mu prawo do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w Katedrze. Było też zobowiązanie do wpłacenia pewnej sumy na Fundację św. Józefa, utworzoną przez Episkopat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski