Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z pomnikiem na Wzgórzu Przemysła? Dyrektor muzeum obiecuje uporządkowanie tego miejsca

ICH
Tak wygląda bezpośrednie otoczenie Wzgórza Przemysła w Poznaniu.
Tak wygląda bezpośrednie otoczenie Wzgórza Przemysła w Poznaniu. Grzegorz Dembiński
- Podzielam opinię Rady Osiedla Stare Miasto o konieczności uporządkowania teren Wzgórza Przemysła - pisze w liście do naszej redakcji Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. To reakcja na naszą publikację na temat apelu Rady Osiedla Stare Miasto w sprawie pomnika Przemysła II.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o apelu, jaki Rada Osiedla Stare Miasto wystosowała do prezydenta Poznania i dyrektora Muzeum Narodowego. Zdaniem radnych w bezpośrednim otoczeniu Wzgórza Przemysła są pilniejsze potrzeby niż budowa pomnika Przemysła II.

Do tej sprawy odniósł się Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. Napisał on list do naszej redakcji, w którym wyraża swoją opinię na temat porządku na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu.

Otwarcie Zamku Przemysła w Poznaniu

Oto pełna treść list:

Muzeum Narodowe w Poznaniu jest współgospodarzem Wzgórza Przemysła. Przed sześcioma laty przeprowadziliśmy inwestycję, zainicjowaną przez Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu będącą symboliczną rekonstrukcją siedziby pierwszego po rozbiciu dzielnicowym króla Polski Przemysła II. W związku z tym zdecydowanie popieram ideę postawienia polskiemu królowi pomnika. Jego lokalizacja jak i forma będzie wyłoniona w konkursie. W imieniu środowiska muzealnego wyrażam zdecydowany pogląd, że pomnik powinien oznaczać wysokimi walorami artystycznymi. Aby spełnił pokładane w nim nadzieje, powinien być czytelny dla szerokiego kręgu odbiorców.
Wobec wynikającej z tego odpowiedzialności, ale też z oczywistego poznańskiego przywiązania do porządku, podzielam opinię rady Osiedla Stare Miasto o konieczności uporządkowania teren Wzgórza Przemysła. Należy zaznaczyć, że wskazane przykłady zaniedbanych fragmentów murów i ogrodzeń nie należą do Muzeum. Niezależnie od tego uważam, że powinny zostać uporządkowane możliwie szybko. W tej sprawie 14 lipca 2020 przedstawiłem swoje stanowisko w sprawie uporządkowaniu terenu Władzom Miasta Poznania.
Jednocześnie deklaruję, ze Muzeum jest gotowe do pomocy i usunięcia na własny koszt grafitti szpecącego mur przylegający do terenu zielonego otaczającego Muzeum Sztuk Użytkowych. Jeżeli uzyskamy odpowiednie uzgodnienia konserwatorskie, natychmiast przeprowadzimy stosowne prace.
Jestem przekonany, że działania na rzecz porządku Wzgórza Przemysła jak i przygotowania do postawienia królowi należnego w Poznaniu pomnika nie powinny być odwlekane. Przy takim podejściu i tak pierwszymi będą efekty porządkowania, a następnie po całym złożonym procesie wyboru i przygotowania dzieła, będziemy cieszyli się wizerunkiem piastowskiego monarchy. Zarówno dbałość o porządek jak i uszanowanie tradycji były zawsze bardzo poznańskie. Zatem deklaruję ścisłą współpracę z władzami Poznania oraz z staromiejskimi samorządowcami.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski