Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić ze znalezionymi pieniędzmi? Musisz zanieść do starostwa, bo inaczej to przestępstwo! Będzie jednak zmiana przepisów

Jagoda Haloszka
Komisja Petycji wprowadza nowelizację odnośnie znalezionych pieniędzy.
Komisja Petycji wprowadza nowelizację odnośnie znalezionych pieniędzy. Jagoda Haloszka
Komisja Petycji wystąpiła z wnioskiem o zmianę niedorzecznych ich zdaniem uchwał, które nakazują zwrócenie znalezionych pieniędzy staroście. Posłowie chcą, aby suma, która była zwracana wynosiła powyżej 50 zł.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że według ustawy o rzeczach znalezionych (art. 5 ust. 3) każda osoba, która znalazła pieniądze, czy inne kosztowności, musi je niezwłocznie przekazać staroście urzędującemu w danej gminie. W innym przypadku taka osoba staje się przestępcą poprzez przywłaszczenie sobie cudzego mienia.

Zaproponowana przez Komisję Petycji zmiana przepisów zakłada, że gdy znalazca nie zna pierwotnego właściciela danej sumy pieniędzy, bądź nie jest w stanie go ustalić, nie będzie musiała oddawać pieniędzy staroście, o ile znaleziona kwota nie przekracza 50 zł. W przypadku walut obcego pochodzenia równowartość tej kwoty będzie przeliczana na średni kurs, który zostanie ogłoszony danego dnia przez Narodowy Bank Polski.

– Wyeliminowany zostanie przepis sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, nakładający na uczciwego znalazcę bardzo uciążliwy obowiązek, w przypadku niewielkich kwot w żaden sposób nieuzasadniony interesem społecznym – podkreślili członkowie Komisji.

Na razie projekt nowelizacji ustawy został przez marszałka Sejmu skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych, aby przede wszystkim ocenić zgodność z prawem Unii Europejskiej i formalne elementy uzasadnienia.

Zobacz też:

Jeśli balkon nie jest współdzielony i należy tylko do nas, nie obejmują nas przepisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Wciąż jednak może nas obejmować regulamin spółdzielni, który często zakazuje takich praktyk. Wydawać by się mogło, że skoro dysponujemy własnym, szczególnie własnościowym mieszkaniem, możemy robić w nim niemal wszystko. Istnieje jednak szereg rzeczy, których zabronić może nie tylko wspólnota mieszkaniowa, ale także Polskie prawo. Wiele z nich jednak to rzeczy, które często robimy na co dzień.Zobacz także: Rozmowa Tygodnia. Zakaz handlu w niedzielę

Sprawdź, czego ci nie wolno we własnym mieszkaniu. Robisz te...

Zadyma na meczu Lech - Legia. Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski