MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Rubrum: w zabytkowych murach nowoczesna przestrzeń dla przyszłych prawników

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Wielkopolska Biblioteka Prawnicza - jedna z najbardziej renomowanych w Polsce - zyskała nową siedzibę w Coll. Rubrum
Wielkopolska Biblioteka Prawnicza - jedna z najbardziej renomowanych w Polsce - zyskała nową siedzibę w Coll. Rubrum fot. Przemysław Stanula/UAM
Nowa siedziba Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej, biura Wydziału Prawa i Administracji UAM, sale wykładowe, gabinety naukowców znalazły się w dawnym magazynie artyleryjskim.

Collegium Rubrum, bo taką nazwę nosi dziś zrewitalizowany obiekt, należący do Wydziału Prawa i Administracji UAM to dawny obiekt powojskowy.

Charakterystyczny, dwupiętrowy budynek z łukowatymi oknami i fragmentami elewacji z cegły klinkierowej powstał w 1904 roku jako magazyn artyleryjski pruskiej armii wraz z towarzyszącymi mu stajniami. Przez dziesięciolecia był wykorzystywany przez wojsko, by wreszcie, na początku XXI stulecia trafić, wraz z przyległą działką w ręce Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Tuż obok, pod tym samym adresem, przy Al. Niepodległości powstało w latach 2006-2010 Collegium Iuridicum Novum, koszarowiec zaś był wykorzystywany przez UAM zaledwie w 30 proc. Na więcej nie pozwalał bowiem stan budynku.

Szansa w dotacji

Dotacja w ramach WRPO 2014 - 2020, wynosząca prawie 2o milionów złotych otworzyła możliwość zrewitalizowania budynku, dostosowania go w całości do potrzeb Wydziału Prawa i Administracji UAM, a także do wyzwań współczesności.

Sprawa nie była łatwa, ponieważ budynek Collegium Rubrum jest integralnym elementem zespołu urbanistyczno-architektonicznego tzw. Ringu Stübbena wpisanego do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatora zabytków.

Z tego powodu jego forma zewnętrzna musiała pozostać niezmieniona. Zachowano elewację, na której tynk łączy się z cegłą klinkierową

W związku z tym każdy etap prac był wykonywany ze szczególną dbałością o detale z uwagi na zabytkowy charakter elewacji, dachu, okien i terenu wokół obiektu. Wewnątrz jednak zmieniło się wszystko. Wzmocniono stropy, a także konstrukcję samego budynku, dokonano pełnej termomodernizacji, zmieniono układ pomieszczeń, wyposażono w nowoczesne instalacje i windy.

Obecnie na powierzchni około 5 800 m kw. mieści się nowa siedziba Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej- jednej z największych i najbardziej renomowanych bibliotek prawniczych w Polsce, gabinety pracowników naukowych, biura administracji wydziału, sale wykładowe i seminaryjne. Co istotne - zrewitalizowany obiekt jest całkowicie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Pra-ce trwały dwa lata. Wykonawcy zeszli z palcu budowy w grudniu 2023 roku, później trwało wyposażanie budynku. Oficjalne otwarcie Coll. Rubrum nastąpiło 7 maja - w 105 rocznicę powołania Wszechnicy Piastowskiej, która przekształciła się później w Uniwersytet Poznański.

Zyska nie tylko uczelnia

- Wydział wzbogacił się o nowy budynek, właśnie wzbogacił - bo to nie był zwykły remont. Mamy nową piękną przestrzeń, zarówno w budynku jak i dookoła. Jest to przestrzeń bardzo otwarta, ale też bardzo przyjazna - mówiła w czasie otwarcia rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

Na otwarciu nowego obiektu zyskają także mieszkańcy Poznania. W Collegium Rubrum znajdzie się również Laboratorium Prawa. Tutaj studenci pod kierunkiem wykładowców będą udzielali poznaniakom bezpłatnych porad prawnych.

- To nie była łatwa rewitalizacja, to było ambitne przedsięwzięcie, bo jest to obiekt z poprzedniej epoki. Na sukces złożyła się dobra współpraca wszystkich biorących w tym udział. To jedna z piękniejszych rewitalizacji w Polsce - gratulował marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski