Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz częściej obywamy się bez gotówki. Przybywa osób, które chciałyby w ogóle zrezygnować z banknotów i monet

Monika Kaczyńska
Ponad 1/3 użytkowników kart chciałaby w ogóle zrezygnować z gotówki.
Ponad 1/3 użytkowników kart chciałaby w ogóle zrezygnować z gotówki.
Polacy polubili obrót bezgotówkowy. Ponad 1/3 użytkowników kart chciałaby w ogóle zrezygnować z gotówki. Przybywa punktów, w których bez gotówki można się obyć.

Fundacja Polska Bezgotówkowa promująca obrót bezgotówkowy wśród przedsiębiorców dołączyła do inicjatywy Krajowej Izby Rozliczeniowej i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, której celem jest upowszechnienie płatności kartami w urzędach.

Rok temu, gdy wprowadzono program upowszechniania płatności bezgotówkowej w administracji publicznej, zaledwie co dziesiąty urząd akceptował płatności kartami. Obecnie jest ich już 60 proc. Od momentu uruchomienia programu Polacy zrealizowali w urzędach przeszło 800 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 104 mln zł.

Z kolei program "Polska Bezgotówkowa" realizowany od lutego jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorców. Jego efektem już dziś jest blisko 60 tysięcy nowych terminali płatniczych.

Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do programu, reprezentują ponad 300 rodzajów działalności. Na terminal najczęściej decydują się właściciele sklepów, w tym sklepów spożywczych, restauracji, zakłady fryzjersko-kosmetyczne, usługi transportowe.

Sklepy stanowią łącznie 47,39 proc. punktów, które zdecydowały się wyposażyć w terminale płatnicze. Najczęściej taką decyzję podejmowali właściciele sklepów innych niż odzieżowe i spożywcze (stanowili 22,76 proc. przystępujących do programu), stosunkowo najrzadziej decydowali się na to właściciele aptek (tylko 0,62 proc.).

Kolejną dużą grupą punktów (po placówkach handlowych), których właściciele włączyli się w obrót bezgotówkowy, są punkty usług związanych z urodą: zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, spa i tym podobne. Stanowią one 11,06 proc. uczestników programu Polska Bezgotówkowa. Połączenie sił Fundacji Cyberium (KIR) oraz Polski Bezgotówkowej sprawi, że program nabierze tempa.

- Prace nad przygotowaniem Programu dla urzędów rozpoczęliśmy dwa lata temu. Był to ważny krok w kierunku nowoczesnej, przyjaznej obywatelom administracji, dlatego cieszy nas, że spotkał się z tak pozytywnym odbiorem po stronie urzędów i Polaków - mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR. - Połączenie sił Fundacji Polska Bezgotówkowa z KIR oraz Fundacją Cyberium zapewni możliwość szerszego dotarcia z ofertą w sektorze publicznym - podkreśla Alicki.

Program Polska Bezgotówkowa zostanie więc od 1 września rozszerzony o instytucje publiczne.

Istotną korzyścią dla urzędów wynikającą z tej zmiany będzie wydłużenie do 31 sierpnia 2021 roku okresu, w którym urzędy będą mogły akceptować płatności bezgotówkowe bez ponoszenia kosztów terminali POS i obsługi transakcji, a także możliwość zainstalowania terminali płatniczych w każdym punkcie kasowym urzędu. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie będą ponosić również klienci urzędów.

Parafia idzie z duchem czasu i udostępnia wiernym terminal - zobacz wideo:

źródło: TVN24/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski