Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wody w jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie - niedługo może całkowicie wyschnąć. Powodem nie tylko susza

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Molo, które kiedyś prowadziło w głąb jezioro, dziś kończy się coraz bliżej plaży. Zobacz więcej zdjęć ---->
Molo, które kiedyś prowadziło w głąb jezioro, dziś kończy się coraz bliżej plaży. Zobacz więcej zdjęć ---->
Skorzęcin to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Wielkopolsce. Niestety, w znajdującym się tu jeziorze Niedzięgiel stale ubywa wody. W ostatnich latach poziom wody obniżył się o kilka metrów. Ekolodzy alarmują, że jezioro może całkowicie zniknąć w przeciągu 20-30 lat.

Ubytek wody w jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie, jaki dokonał się na przestrzeni kilku miesięcy, jest drastyczny i widoczny gołym okiem. Na przestrzeni ostatnich lat lustro wody skorzęcińskiego jeziora cofnęło się o kilka metrów, a miarą ubytku jest molo, które z sezonu na sezon jest coraz bardziej odkryte. Docierając do jego końca, ujrzymy nie jak kiedyś - czarną głębinę, a betonową konstrukcję.

- Dotykają nas zmiany klimatu - mamy do czynienia z najsuchszymi latami w historii pomiarów - mówi Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia "Eko-Przyjezierze". - Nie ma zim, nie ma śniegu, nie ma naturalnego wpływu wód ze zlewni do jeziora Niedzięgiel. Jest to główna przyczyna jego wysychania. Obok niej należy wspomnieć o kopalniach – brunatnych zarazach naszego pojezierza, które przez 75 lat doprowadziły do katastrofalnych zmian w stosunku wody na Pojezierzu Gnieźnieńskim - dodaje.

Zobacz ostatnie zdjęcia jeziora w Skorzęcinie:

Molo, które kiedyś prowadziło w głąb jezioro, dziś kończy się coraz bliżej plaży. Zobacz więcej zdjęć ---->

Coraz mniej wody w jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie - nied...

Walczymy o jezioro Niedzięgiel i pozostałe jeziora z Pojezierza Gnieźnieńskiego

- Musimy zrobić wszystko, by wodę w rejon Pojezierza Gnieźnieńskiego doprowadzić sztucznie – apeluje Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia "Eko-Przyjezierze". - Jeżeli tego nie zrobimy, to zarówno jezioro w Skorzęcinie, jak i jezioro Powidzkie, Budzisławskie czy inne jeziora z tego regionu naturalnie umrą przez wyschnięcie – dodaje prezes „Eko-Przyjezierza”.

Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Sprawdź proste i skuteczne sposoby na oszczędzanie wody we własnym domu - zobacz wideo:

Jezioro Niedzięgiel to malutki element tego, co tracimy

Czarny scenariusz jest taki: Niedzięgiel wyschnie za 20-30 lat – tak szacuje Józef Drzazgowski. Konsekwencją wysychania jeziora będzie m. in. śmierć lasów sosnowych. Nie będzie także okolicznego rolnictwa.

- W Skorzęcinie będzie wyglądało tak, jakbyśmy odwiedzili bardzo gorące rejony Hiszpanii – uważa działacz „Eko-Przyjezierza”.

Jego zdaniem, jeżeli nie zmienimy swojego postępowania i nie zwiększymy świadomości ekologicznej, czeka nas prawdziwa katastrofa ekologiczna: nie tylko wyschnie Pojezierze Gnieźnieńskie, ale może dojść do tego, że woda pitna będzie ludziom dystrybuowana.

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

- Betonujemy się, prostujemy rzeki, rolnicy potrzebują wody. Osuszamy bagna, torfowiska, wycinamy drzewa, zakrzewienia – to wszystko ma wpływ na to, że tej wody jest mniej. Wymienione przeze mnie elementy przyrody to naturalne oazy życia przyrodniczego i magazyny wody. Jeżeli nie zaczniemy działać natychmiast, to widzę wszystko w ciemnych kolorach: może dojść do tego, że doprowadzimy do sytuacji, w której nie będzie wód głębinowych do zaopatrzenia ludności w wodę. Naturalną rzeczą będzie to, że będzie woda dystrybuowana przez np. kilka godzin dziennie. Przestańmy bezmyślnie korzystać z wody – kończy Drzazgowski.

Jak zaradzić ubytkowi wody?

By zaradzić ubytkowi wody, zaplanowano bezpośrednie zasilenie wodą z położonego 17 km na wschód Kanału Ślesińskiego. Niestety, jest to niemożliwe z uwagi na niską jakość wody. Możliwością jest natomiast pośrednie pompowanie wody przy użyciu zbiorników retencyjnych, które mogłyby powstać w oparciu o pokopalniane wyrobiska. Przepompowanie wody ze zbiornika Jóźwin II do zbiornika Kazimierz Północ ma sprawić, że stan wód gruntowych unormuje się, a w efekcie z jeziora nie będzie znikać woda. Szacowany koszt inwestycji w Jóźwin II wynosi 25 mln zł a orientacyjny koszt przepompowania wody 20 mln m3 wody to 3 mln zł.

Źródło - Gniezno.NaszeMiasto.pl: SKORZĘCIN: Drastyczny ubytek Jeziora Niedzięgiel - lustro wody obniżyło się o ponad 0,5 m! [GALERIA]

Zobacz też:

Stobnica to nie jedyna wieś w Wielkopolsce, gdzie powstaje budowla przypominająca zamek sprzed kilkuset lat. W Katarzyninie niedaleko Kościna na ukończeniu jest zamek z czterema wieżami, w którym ma powstać hotel. Zobacz więcej zdjęć ---->

We wsi Katarzynin koło Kościana budują zamek z czterema wież...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski