Coraz więcej chętnych na 1 proc. podatku

Monika Kaczyńska
Osobie niepełnosprawnej 1 proc. podatku można przekazać tylko za pośrednictwem OPP
Osobie niepełnosprawnej 1 proc. podatku można przekazać tylko za pośrednictwem OPP Paweł Dąbrowski/ Gazeta Wrocławska
45 milionów złotych z podatków Wielkopolan mogą dostać organizacje pożytku publicznego.

Od 1 stycznia można już rozliczać się z podatku za miniony rok. Każdy, kto składa PIT, może przekazać 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego. Jak wynika z danych Izby Skarbowej w Poznaniu, gdyby każdy Wielkopolanin składający PIT zadeklarował przekazanie 1 proc. podatku do podziału między organizacje pożytku publicznego, byłoby ponad 45 milionów złotych.

O te pieniądze zabiega ponad 7 tys. organizacji z całego kraju. Są wśród nich fundacje i stowarzyszenia pomagające niepełnosprawnym, chorym, świadczące usługi na rzecz bezdomnych zwierząt, organizacje ekologiczne, a także stowarzyszenia edukacyjne, ochotnicze straże pożarne i wiele innych. Ich wykaz można znaleźć na stronie www. pozytek. gov.pl. Aby organizacja otrzymała 1 proc. podatku, wystarczy wpisać numer KRS organizacji.

CZYTAJ TEŻ:
KRYSTYNA ŁYBACKA: FIRMY POWINNY PRZEKAZYWAĆ JEDEN PROC. NA NAUKĘ
PROGRAM DO WYPEŁNIANIA DEKLARACJI PIT - POBIERZ

- Zanim zadeklarujemy przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP, trzeba sprawdzić, czy organizacja jest w aktualnym wykazie - zwraca uwagę Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu. - Wykaz organizacji bowiem co roku się zmienia.
Na zaktualizowaną listę trafiają na przykład organizacje, które dopiero w 2011 roku zyskały status organizacji pożytku publicznego. Z wykazu znikają te, które np. zakończyły działalność lub np. nie złożyły sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego. Oba musi otrzymać Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

a href="http://www.gloswielkopolski.pl/polecamy/">

Jeśli w zeznaniu podatkowym znajdzie się jedynie KRS organizacji pożytku publicznego, pieniądze trafią po prostu na jej konto.

- Podatnik może jednak wskazać szczególny cel, na który chce przekazać pieniądze - zwraca uwagę Spychała- Szuszczyńska. - Musi to jednak ująć w zeznaniu, podobnie jak zadeklarować, czy życzy sobie, aby organizacja, którą wspiera, poznała jego dane.
Po rozliczeniu podatku urząd skarbowy oprócz pieniędzy przekazuje organizacjom także informacje o darczyńcach.

Z reguły "szczególny cel" oznacza wsparcie dla konkretnej osoby, np. na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy wyposażenia ortopedycznego.

Fundacja "Słoneczko" ze Złotowa ma pod opieką 2500 osób. W ubiegłym roku zebrała, w większości na subkonta podopiecznych, blisko 10 milionów złotych.

- Te wpłaty są w całości do dyspozycji osób, które mają subkonta - mówi Dorota Szwader ze "Słoneczka"- Prowadzimy je bezpłatnie, nie pobieramy też żadnej prowizji od wpłat. Pieniądze przekazujemy podopiecznym na podstawie rachunków i faktur na cele związane z leczeniem i rehabilitacją.

Jak podkreśla Dorota Szwadryn, o wpłaty zabiegają przede wszystkim sami zainteresowani. Fundacja zaś zapewnia im ramy formalne i pomaga w poszukiwaniu darczyńców.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bańka
prowadzą w miarę normalne życie- asystenci i osoby z niepełnosprawnością. Mają swoje obowiązki, chodzą na warsztaty manualne, spędzają razem czas itp :) Generalnie tworzą wspólnotę, rodzinę, więc tak też się traktują, dzięki czemu mogą poczuć ciepło i życzliwość, co jest najlepszym co można dać :)
P
Piotr
a co oni konkretnie robią?
B
Bańka
Kurde trzeba przekazywać ten procent. Warto o tym pamiętać, żeby chociaż odrobinę pomóc. Ja wspieram fundację L'Arche- prowadzą w Polsce domy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ( w Poznaniu mają nawet 2 domy!). Wiem, że każdy grosz przyda im się na utrzymanie..
P
Pantałyk
To może lepszy sposób niż dotychczasowy wór budżetowy.
Bedziemy lokalnie zamiast władzy finansować: leki, operacje,straż, policję i inne z naszego PIT-a. Po co nam czapka urzędnicza. Załatwią to fundację i stowarzyszenia a my przkażemy wszystko z podatku.
s
stadion
a czy można przeznaczyć 1% swojego podatku na dokończenie stadionu? LOL :)
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie