Coraz więcej dziewic konsekrowanych. W Polsce jest ich kilkaset. A w Poznaniu? [SPRAWDŹ]

ZSN
W Polsce żyje kilkaset dziewic konsekrowanych. Kim są?
W Polsce żyje kilkaset dziewic konsekrowanych. Kim są?
Udostępnij:
198 w 2015 r., 223 w 2016 r. i 246 w 2017 r. Co roku w Polsce przybywa kilkadziesiąt dziewic konsekrowanych. Ile z nich żyje w Poznaniu i Wielkopolsce?

Według najnowszych danych (stan na styczeń 2017 r.) w całej Polsce żyje 246 dziewic konsekrowanych. W diecezji poznańskiej jest ich 7, w gnieźnieńskiej - 2, w kaliskiej - 2. W porównaniu z ubiegłym rokiem ich liczba w naszym regionie nie uległa zmianie. Jednak w skali kraju różnica jest już zauważalna. W 2016 r. w Polsce były 223 dziewice konsekrowane.

Najwięcej kobiet w tym stanie żyje w Krakowie (31), Gdańsku (19) i Warszawie (17). Na kolejnych miejsach plasują się Katowice (13), Łódź (12) i Olsztyn (10).

W Archidiecezji Poznańskiej stan dziewic konsekrowanych istnieje od 2003 roku. Spotkania odbywają się w drugą niedzielę miesiąca o g. 17.00 w salce kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy Nowinie.

Źródło: Superwizjer TVN/x-news

Jedną z najbardziej znanych dziewic jest Katarzyna ze Sieny (1347-1380). Kościół katolicki uznaje ją za patronkę Europy.

Kim są dziewice konsekrowane? Czytaj na kolejnej stronie --->
Obrzęd konsekracji dziewic należy do najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej. Dziewice składają zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim.

Do konsekracji dopuszczone są kobiety, które ukończyły 25 lat, nigdy nie zawierały małżeństwa ani "nie żyły publicznie, czyli jawnie w stanie przeciwnym czystości".

W praktyce oznacza to publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Dziewice konsekrowane muszą przez swój wiek, roztropność i obyczaje dawać "rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim".

Kobiety wstępujące do stanu dziewic stają się osobami konsekrowanymi, podobnie jak zakonnice czy księża. Jednak nie mieszkają w domu zakonnym tylko prowadzą normalne, świeckie życie (dziewicom przysługuje prawo zrzeszania). Mogą chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi. Jednak nigdy nie będą mieć męża ani rodziny.

Do ich głównych obowiązków - oprócz zachowania czystości - należy m.in. codzienne odmawianie liturgii godzin, zwłaszcza jutrzni i nieszporów.

Przy Konferencji Episkopatu Polski w 2006 roku powołana została Podkomisja ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, która sprawuje jeszcze pieczę nad wdowami konsekrowanymi oraz pustelnicami i pustelnikami.

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
boga nie ma
Nie ma tak naprawdę wolności słowa w Europie . Dziennikarze siedzą w kieszeniach korporacji , jakiekolwiek niesubordynacja jest karana wyrzuceniem z pracy . Nie wolno przeciętnemu użytkownikowi Internetu pisać co się chce w Niemczech , Francji , Szwecji , itp . Niewygodne wypowiedzi są karane finansowo , wyrzuceniem z pracy , odebraniem praw . Internet jest inwigilowany , a niewygodne treści usuwane.
r
religia zła
Prawdziwa polska rodzina to ksiadz dobrodziej , kucharka i ministrant !!
k
korzenie zła
„... wiara religijna , poza okresami wielkich nieszczęść , rodzi się głównie z jej nauczania i z przymusu do niej , do najlepszych wyjść należy sojusz ołtarza z tronem . Pod warunkiem, że ów tron nie będzie na tyle suwerenny , by ów sojusz zlekceważyć . Nieumiarkowane zawłaszczanie dóbr materialnych , druga po potrzebie władzy specjalność organizacji teokratycznych , jest w istotnym stopniu niezależne od ewentualnych programów życia w ubóstwie i służenia innym . Stanowi ono nieuniknioną , jak się zdaje , konsekwencję i samej orientacji na władzę , i łatwego dokonywania zawłaszczeń w społecznościach wychowanych religijnie w szacunku dla kleru . Już samo zawłaszczenie potrzeb psychologicznych płynących z tragizmu ludzkiego bytowania przez sprawną organizacyjnie instytucję stwarza możliwości dochodu porównywalne bodaj tylko z profesją bankierską ... Autor tekstu: Jerzy Drewnowski; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,6774
a
ateista
Najważniejsze to od kołyski tresować proste umysły dla swoich potrzeb . Nie wiem , ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też , jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć , że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia , gdy mózg jest wrażliwy , staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to , że się go słucha niezależnie od tego , co mówi rozum . Karol Darwin
k
kwiatygalilei
Niebo to tylko fikcja i wielkie kłamstwo religii chrześcijańskiej.
o
ogniem i mieczem
Katole , klechy wmówili wam , że mafijna instytucja kościoła katolickiego jest kierowana przez ' ducha świętego '. Czy sprzedawanie odpustów , krwawe krucjaty , palenie czarownic , mordy , tortury przez bandę ponurych katolickich siepaczy w zimnych kazamatach inkwizycji , tłamszenie nauki , bogacenie się kosztem biednych i surowe karanie za posiadanie własnej Biblii jest działaniem mitycznego ' ducha świętego ' ?
k
korzenie zła
Po zdobyciu Jerozolimy przez Chrześcijan w 1099 r. miała miejsce trwająca kilka dni masakra jej ludności , w tym bezbronnych kobiet , dzieci , zwierząt . Za sprawą Chrześcijan zginęli praktycznie wszyscy mieszkańcy Jerozolimy . Rajmund z Aguilers pisał o tym tak: " Na ulicach leżały sterty głów , rąk i stóp . Jedni zginęli od strzałów lub zrzucono ich z wież ; inni torturowani przez kilka dni zostali w końcu żywcem spaleni . To był prawdziwy , zdumiewający wyrok boga nakazujący , aby miejsce to wypełnione było krwią niewiernych ".w.
n
nasii okupanci
> Celem wypraw krzyżowych nie było niszczenie Islamu , oni tylko chcieli ocalić Ziemię Świętą .
S
Stary Poznaniak
Będzie więcej dziewic dla kapłonów tych wypasionych
.
S
Stary Poznaniak
Będzie więcej dziewic dla kapłonów tych wypasionych
.
w
wielbiciel pisu
dziewice konserwowane ? tylko konserwacja pozostała dziewicom z tym rzadem
P
Poznaniak
Co za prostactwo.
K
Kristof
Chyba o sobie piszesz.
G
Gość
Twoje ideały to Bóg Honor Ojczyzna?
Rozumiem że słowa "to w łeb sobie strzel debilu" są przeslaniem miłości?
Taki jest właśnie katolik. Pier... obnoszący sie wartościami katolik. W tygodniu bije żonę kradnie w pracy i pluje pod nogi. W niedzielę kupuje sobie spokój duszy.
A
Asia
i tyle wtemacie
Dodaj ogłoszenie