Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej hospitalizacji z powodu koronawirusa. Powstają kolejne oddziały covidowe

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W piątek w całej Wielkopolsce zajęte było 1 390 łóżek covidowych na 1 728 ogólnie dostępnych.
W piątek w całej Wielkopolsce zajęte było 1 390 łóżek covidowych na 1 728 ogólnie dostępnych. Łukasz Gdak
W piątek, 26 listopada, w całym kraju odnotowano 26 735 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Aż 2 471 z nich to przypadki z Wielkopolski. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń rośnie też liczba hospitalizacji z powodu COVID-19. Z tego powodu w Wielkopolsce uruchamiane są kolejne oddziały covidowe.

W piątek w całej Wielkopolsce zajęte było 1390 łóżek na 1728 ogólnie dostępnych. To, jak mówią przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wzrost o 69 zajętych łóżek w stosunku do dnia poprzedniego.

W całej Wielkopolsce liczba łóżek respiratorowych dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 103. W piątek 62 łóżka były zajęte.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Oznacza to, że tego dnia w województwie 338 łóżek covidowych i 41 respiratorowych pozostawało wolnych.

W samym Poznaniu najwięcej chorych zakażonych koronawirusem przebywa w Szpitalu Tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich - w piątek hospitalizowanych było tam 171 pacjentów. Wolnych pozostało jedynie 7 łóżek.

Czytaj też:

Z kolei na II poziomie zabezpieczenia, tego samego dnia najwięcej zajętych łóżek jest w szpitalu MSWiA, który w całości został przekształcony na szpital covidowy. Na 111 dostępnych tam łóżek, aż 89 z nich było tam zajęte, w tym 7 na 15 respiratorowych.

Dużo pacjentów z COVID-19 leczonych jest też w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia i Szpitalu Wojewódzkim. W pierwszym z nich w piątek wolne były jedynie 3 z 36 łóżek covidowych. Z kolei szpital na Lutyckiej, mimo że dysponuje 25 łóżkami covidowymi, w piątek przekroczył granicę, hospitalizując łącznie 30 pacjentów zakażonych koronawirusem.

Zobacz: Apogeum czwartej fali?

od 16 lat

Wraz z coraz bardziej rosnącą z dnia na dzień liczbą zakażeń, w Wielkopolsce otwierane są kolejne oddziały covidowe. Od środy, 24 listopada, łóżka dla zakażonych koronawirusem ponownie stanęły w Szpitalu Wojewódzkim. W przyszłym tygodniu oddział covidowy otwarty zostanie także w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej.

- 2/3 oddziału oddamy dla pacjentów covidowych, 1/3 zostanie na pacjentów urazowych i ortopedycznych do rekonstrukcyjnej ortopedii. Niestety, na pewno ograniczy to też nasze możliwości na ten okres wszczepiania protez stawów biodrowych, bo to są ci pacjenci, którzy - w cudzysłowie - dla systemu mogą czekać. Natomiast priorytetem zawsze są ci, którzy czekać nie mogą, czyli np. ostre urazy, które - wiadomo - muszą być leczone natychmiast

- tłumaczy dr hab. med. Paweł Grala.

Ponadto, w najbliższym czasie, kolejne łóżka covidowe mają pojawić się także w placówkach w Lesznie i Szamotułach.

Zobacz też:

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski