Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej kolizji z dzikimi zwierzętami. Uważajcie!

Arkadiusz Dembiński
Sarna potrącona na drodze pod Murowaną Gośliną w listopadzie 2014
Sarna potrącona na drodze pod Murowaną Gośliną w listopadzie 2014 Waldemar Wylegalski
Dzikie zwierzęta wybiegające nagle na jezdnię to poważny problem na naszych drogach. W ostatnich dniach doszło do kolejnego wypadku właśnie z udziałem sarny.

- Do zdarzenia  doszło  w okolicy Rejowca - informuje Zbigniew Dziwulski z wągrowieckiej straży pożarnej. Kierowca samochodu osobowego nie zdążył wyhamować na śliskiej nawierzchni przed sarną. - Doszło do uszkodzenia auta. Na jezdnię wyciekły płyny eksploatacyjne - informuje szef strażaków. Na miejsce wezwano także policję. Z powodu wypadku inni kierowcy mogli napotkać na utrudnienia w ruchu.

Okolice Skoków porośnięte lasami są szczególnie niebezpieczne jeśli chodzi o zwierzęta, które nagle mogą wybiec na drogę. Uważać trzeba na trasie w kierunku na Kiszkowo oraz jadąc drogą 196 w okolicy Łopuchowa. Tu bardzo często dochodzi od sytuacji kiedy to sarny i inne zwierzęta przebiegają z jednej strony jezdni na drugą. Co jednak jeśli nie uda się nam w porę zauważyć niebezpieczeństwa i uderzymy w dzikie zwierzę?

- W myśl obowiązujących przepisów ustawy o ochronie zwierząt, prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia o tym fakcie właściwych służb. Ocenę stanu zwierzęcia oraz konieczność bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, stwierdzić może m.in.: lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, funkcjonariusz policji, pracownik Służby Leśnej, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej - wyjaśniają urzędnicy.

Najprościej w  takiej sytuacji jest zawiadomić policję. Funkcjonariusze na miejsce wezwą następnie odpowiednie służby, które zajmą się zwierzęciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski