Jak wynika z badań Gi Group, zainteresowanie Polaków zarobkową emigracją wyraźnie wzrosło na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie niemal 17 proc. badanych rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. Zmalał przy tym także odsetek osób zdecydowanie odrzucających taką perspektywę - obecnie to niespełna 60 proc. badanych. To spadek o 8,7 pkt proc. w porównaniu z lipcem 2022 roku i aż o 21,6 pkt proc. w stosunku do września 2021 roku. Grupa niezdecydowanych, nie wskazujących jednoznacznej odpowiedzi, wzrosła o niemal 10 pkt proc. w stosunku do lipca 2022 r. i jest najwyższy od 2015 roku.
Grupa Polaków zainteresowanych emigracją zarobkową od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie, ale początek roku przyniósł kolejną niepokojącą informację: wzrost grona niezdecydowanych. Obecnie to 24,3%, podczas gdy jeszcze na początku 2020 roku był to zaledwie 1% badanych
- komentuje dyrektor generalny Gi Group Holding w Polsce Marcos Segador Arrebola, cytowany w komunikacie.
Najliczniej emigrację zarobkową w ciągu tego roku rozważają mieszkańcy województwa mazowieckiego, najmniej - Polacy z regionu centralnego oraz południowo-zachodniego.
Powodów poszukiwania lepszego życia za granicą jest wiele, ale są one stałe i niezmienne - to przede wszystkim większe zarobki (np. na zachodzie Europy). Taką motywację wskazuje 76,3 proc. osób. Wielu badanych podkreśla też lepsze standardy życia i opiekę socjalną. W ciągu ostatnich miesięcy wzrosła liczba Polaków rozważających wyjazd z powodu braku odpowiedniej pracy w kraju.
Najpopularniejsze kierunki emigracji za pieniędzmi to przede wszystkim kraje takie, jak Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia, Australia, czy Nowa Zelandia. To właśnie nasz zachodni sąsiad był przez lata najczęstszym wyborem Polaków, ale jak wynika z danych Fundacji Bertelsmanna, od 2019 roku Niemcy spadły z 12. na 15. miejsce wśród 38 krajów OECD (w tym Polski), klasyfikowanych pod względem atrakcyjności dla wykwalifikowanych migrantów. Indeks OECD Indicators of Talent Attractiveness bierze pod uwagę różne czynniki, które są istotne dla wykwalifikowanych migrantów, m.in. możliwości robienia kariery, dochody i podatki, perspektywy na przyszłość, możliwości dla członków rodziny czy wydawanie wiz. Według tych badań, to właśnie pozostałe wymienione państwa wyprzedzają Niemcy. Wciąż są one jednak dobrym kierunkiem dla wykwalifikowanych pracowników, a także dla studentów i naukowców.
Z kolei badanie pt. "Przeprowadzki 2021- jak i dokąd przeprowadzają się Polacy" opracowywany przez serwis Clicktrans.pl wskazuje, że Polacy mniej chętnie wracają do kraju, za to nadal podejmują decyzję o wyprowadzce za granicę. Najczęściej - wg tego badania - wybierają Niemcy. Coraz rzadziej stawiają na Wielką Brytanię, a coraz częściej - na Hiszpanię. Jeśli chodzi o kierunki, z których Polacy wracają do ojczyzny, to dominują - także - Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót