Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej pracowników MPK na kwarantannie. Prezydent: Nie możemy dopuścić do paraliżu komunikacji na terenie Poznania i aglomeracji

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Wideo
od 16 lat
Z uwagi na dramatyczną liczbę zakażeń koronawirusem poznańskie władze postanowiły ograniczyć mobilność mieszkańców, wprowadzając od poniedziałku sobotni rozkład jazdy autobusów i tramwajów. Efekt? Zatłoczone pojazdy MPK. - Naszym celem było zapewnienie ciągłości kursowania autobusów i tramwajów – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. - Coraz więcej jest kwarantann i zakażeń wśród pracowników MPK.

Prezydent Wiśniewski twierdzi, że już w poniedziałek po południu zostały wzmocnione niektóre linie autobusowe, aby pasażerowie nie tłoczyli się w pojazdach. - MPK i ZTM monitorują sytuację – zapewnia Wiśniewski. I przypomina, że funkcjonuje 72 procent taboru w stosunku do normalnego rozkładu jazdy. - Będziemy reagować adekwatnie do sytuacji. Nie możemy dopuścić do paraliżu systemu transportu na terenie Poznania i całej metropolii, musimy dysponować niezbędną rezerwą.

Czytaj też: ZTM Poznań reaguje na skargi pasażerów i zwiększa częstotliwość kursowania niektórych autobusów i tramwajów

Obecnie MPK Poznań zatrudnia 653 kierowców na podstawie umowy o pracę, dodatkowo 118 w niepełnym wymiarze, a 172 osoby świadczą usługi na podstawie umów cywilno-prawnych bądź z agencjami pracy. Jeśli chodzi o motorniczych, to 492 osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na pełen etat plus 84 osoby w niepełnym wymiarze i 19 świadczy usługi na podstawie umów cywilnoprawnych. - Absencja w tych grupach zawodowych w ostatnim okresie wzrosła do około 14 procent – mówi Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka MPK.

od 16 lat

Nadzór Ruchu MPK oraz ZTM monitorują liczbę osób w pojazdach MPK i na przystankach. Jeśli widzą, że na danej trasie zwiększa się liczba pasażerów, to kierowane są na nią dodatkowe autobusy czy tramwaje. - Od wtorku wzmocniliśmy tramwaje linii 12 i 14, a także niektóre linie autobusowe – zaznacza Wiśniewski.

W godzinach szczytu tramwaje linii 12 oraz 14 będą kursować co 10 minut, więcej pojazdów pojawi się na liniach autobusowych 168, 174, 190 i 191. Więcej autobusów pojawi się w godzinach 5-6 oraz popołudniowych na linii nr 168. Autobusy 174, 190 i 191 w godzinach 5-9 oraz 13.30-18.30 będą kursować według roboczego rozkładu jazdy.

- Należy monitorować to co dzieje się na poszczególnych liniach i przedziałach czasowych, by móc elastycznie działać – uważa Grzegorz Ganowicz z KO, przewodniczący Rady Miasta.

Sprawdź też: MPK Poznań: Większy tłok w komunikacji miejskiej. Poznań ograniczył liczbę autobusów i tramwajów. Pasażerowie niezadowoleni

Zdaniem ZTM, z komunikacji miejskiej korzysta obecnie zaledwie około 35 procent pasażerów w stosunku do tego co było przed pandemią koronawirusa. Do obecnej niższej frekwencji przyczyniło się zamknięcie przez rząd kolejnych branż oraz przedszkoli i żłobków. - Musimy też wsłuchiwać się w apele o ograniczenie mobilności oraz kontaktów – dodaje Wiśniewski.

ZTM przypomina, że zgodnie z rządowymi obostrzeniami w komunikacji miejskiej obowiązują limity. Autobusami i tramwajami może podróżować tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojącym, co drugie miejsce siedzące musi być wolne. W pojazdach obowiązuje noszenie maseczek, zakrywających usta i nos.

Ograniczenie, dotyczące częstotliwości kursowania pojazdów komunikacji miejskiej na razie obowiązują do 9 kwietnia.

Zobacz też:

Podczas konferencji prasowej w czwartek, 25 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. W związku z pandemią koronawirusa i rosnącą liczbą zakażeń. Obostrzenia obowiązują od 27 marca do 9 kwietnia. - Ograniczenie swobód jest konieczne. Trzeba ratować życie i zdrowie - mówił premier. Sprawdź wszystkie nowe obostrzenie i restrykcje. Zobacz obowiązujące obostrzenia --->

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Restrykcje obowiązują od 2...

Jakiś czas temu głośno było o mieszkańcu Jeleniej Góry, którego policja siłą wyrzuciła z autobusu miejskiego, bo nie chciał wysiąść z hulajnogą elektryczną. Okazuje się, że obowiązujący w pojazdach MPK Poznań regulamin przewozów ZTM także wylicza szereg zakazów. Za ich łamanie motorniczy i kierowca mogą nakazać Ci opuszczenie pojazdu. Zobacz, co jest zabronione w pojazdach MPK Poznań ---->

MPK Poznań: Czego nie wolno robić w tramwaju i autobusie? Za...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski