Coraz więcej udzielanych kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych

Maja Piotrowska AIP
Udostępnij:
W październiku 2017 r., w ujęciu wartościowym, udzielono więcej kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych w porównaniu z październikiem 2016 r. Największy wzrost odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (+16,3 proc.) oraz kredytów konsumpcyjnych (+11,2 proc.).

Według analityków BIK, dodatnie dynamiki w ujęciu wartościowym, a nie wolumenowym, dla wszystkich produktów kredytowych w okresie styczeń – październik 2017 r., w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, wynikają z faktu, że banki i SKOK-i udzielają kredytów na wyższe kwoty i przyznają wyższe kwoty limitów, co można tłumaczyć bardzo dobrą sytuacją finansową gospodarstw domowych związaną ze wzrostem wynagrodzeń oraz uzyskiwanymi płatnościami z programu 500 plus.
Wysoka dynamika w ujęciu wartościowym kredytów mieszkaniowych udzielonych w październiku 2017 r., w porównaniu do października 2016 r., w dużej części może wynikać z efektu bazy – bardzo słabego października 2016 r. Podobnego zjawiska możemy również oczekiwać w listopadzie.

Na początku 2017 r. stwierdziliśmy, że rok ten powinien charakteryzować się kilkuprocentowymi dodatnimi dynamikami wzrostu wartości udzielanych kredytów gospodarstwom domowym w porównaniu do 2016 r. Sprzyjające otoczenie gospodarcze skłania BIK do podtrzymania prognozy dotyczącej całego roku w zakresie wartości udzielanych kredytów w szczególności mieszkaniowych i konsumpcyjnych. W październiku 2017 r. banki SKOK-i udzieliły łącznie 620,7 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,83 mld zł. Stanowi to wzrost o 9,2% w ujęciu liczbowym i wzrost o 11,2% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do października 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 5,85 mln kredytów na łączną kwotę 65,48 mld zł. Jest to mniej o 0,5% w ujęciu liczbowym i więcej o 3,9% w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie 2016 r.

- W październiku br. banki i SKOK-i udzieliły o 2,4% więcej kredytów konsumpcyjnych niż we wrześniu. Od początku roku widać trwały trend związany ze spadkiem liczby udzielanych kredytów niskokwotowych, a wzrostem liczby kredytów udzielanych na wyższe kwoty. W okresie styczeń – październik 2017r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego banki udzieliły o 13,1% mniej kredytów do 1 tys. zł. Segment ten coraz intensywniej zajmują firmy pożyczkowe. 66% wartości kredytów konsumpcyjnych udzielonych w 10 miesiącach 2017 r. to kredyty udzielone na kwotę powyżej 20 tys. zł. – występuje więc bardzo wysoka koncentracja sprzedaży w wysokokwotowym segmencie – twierdzi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej. - Wyraźnie należy podkreślić, że wzrostowi sprzedaży kredytów konsumpcyjnych nie towarzyszy wzrost ryzyka. Rosnąca sprzedaż kredytów konsumpcyjnych ma więc solidne podstawy wynikające z ogólnej poprawy sytuacji gospodarczej i poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych - dodaje prof. Rogowski.

W październiku 2017 r. banki udzieliły łącznie 17,6 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 4,08 mld zł. Stanowi to wzrost o 13,1% w ujęciu liczbowym i wzrost o 16,3% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do października 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. banki udzieliły łącznie 175,4 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 39,4 mld zł. Jest to więcej o 6,3% w ujęciu liczbowym i więcej o 12,5% w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie 2016 r. - Październik br. jest już kolejnym w 2017 r. wzrostowym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych, zarówno pod względem liczby jak i wartości udzielanych kredytów. Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc optymizm. Wartość udzielonych kredytów wzrosła o 16,3%, a ich liczba o 13,1% w porównaniu z październikiem 2016 r.

Prof. Rogowski wyjaśnia, że dwucyfrowe dynamiki zarówno w ujęciu wolumenowym, jak i wartościowym po części wynikają z efektu bazy – słabego pod względem sprzedaży kredytów mieszkaniowych października 2016 r. W październiku 2016 r. banki udzieliły 15,6 tys. kredytów mieszkaniowych, podczas gdy w październiku 2015 r. – 18,0 tys. tego rodzaju kredytów.

- W porównaniu do października 2015 r. w październiku 2017 r. banki udzieliły o 2,2% mniej kredytów. W ujęciu wartościowym w październiku 2015 r. banki udzieliły kredytów na kwotę 3,66 mld zł – porównując zatem październik 2017 r. z październikiem 2015 r., to w październiku br. banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę o 11% wyższą – reasumuje prof. Rogowski z BIK.
- Jeżeli chodzi o dynamikę udzielonych kredytów mieszkaniowych w poszczególnych przedziałach kwotowych, od początku roku widzimy istotne zróżnicowanie. Najbardziej wzrosła o 21,4% liczba kredytów udzielonych na kwotę powyżej 350 tys. zł. Wyraźnie spadła natomiast liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty do 100 tys. zł. W tej grupie kredytów zanotowano spadek o 13,2%.Identyfikujemy więc zjawisko wysokiej koncentracji kredytów mieszkaniowych w najwyższym przedziale kwotowym. 31% wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w okresie styczeń – październik 2017 r. przypada na kredyty powyżej 350 tys. Zł -dodaje prof. Rogowski.

Pokolenie Z Dobry, ale szybki klient

Wideo

Materiał oryginalny: Coraz więcej udzielanych kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie