Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Crowdfunding nieruchomości – nowy sposób zarabiania na wynajmie. Na czym to polega?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pod tajemniczą nazwą „crowdfunding” kryje się grupowy zakup nieruchomości pod wynajem lub na sprzedaż.
Pod tajemniczą nazwą „crowdfunding” kryje się grupowy zakup nieruchomości pod wynajem lub na sprzedaż. 123RF.com
Wiele osób chciałoby zacząć inwestować w nieruchomości, jednak na przeszkodzie stają niedostateczne fundusze. Crowdfunding nieruchomości – nowy sposób finansowania inwestycji – to ciekawy pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Crowdfunding nieruchomości to pojęcie, które nie weszło jeszcze na dobre do słownika osób inwestujących w mieszkania na wynajem – wkrótce jednak może się to zmienić. Ta nowa forma finansowania inwestycji, która dopiero niedawno pojawiła się w Polsce, już od lat funkcjonuje w innych państwach. Na czym polega i czy warto ją wypróbować?

Crowdfunding nieruchomości – na czym to polega?

Pojęcie „crowdfunding nieruchomości” może brzmieć tajemniczo, jednak samo zjawisko jest w gruncie rzeczy proste. Zapożyczone z języka angielskiego słowo „crowdfunding” pochodzi z połączenia „crowd” (tłum) i „funding” (finansowanie). W przypadku nieruchomości chodzi więc o nic innego jak o sfinansowanie zakupu mieszkania czy domu za pomocą kwoty uzyskanej dzięki połączeniu kapitału kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu osób. Ogółem crowdfunding stosowany jest na całym świecie do finansowania m.in. projektów artystycznych, biznesowych, medialnych, kulturalnych czy sportowych.

Kupując mieszkanie, często jesteśmy oczarowani pięknymi wizualizacjami. Kiedy odkrywamy, że rzeczywistość wygląda dużo gorzej, zwykle jest już za późno. Na szczęście wielu pułapek można uniknąć, uważnie czytając plan mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

10 rzeczy, które musisz sprawdzić na planie mieszkania. Prze...

– Crowdfunding to w Polsce wciąż zjawisko nowe, jeszcze słabo rozpowszechnione, które tak naprawdę dopiero się kształtuje. W naszym systemie prawnym nie znajdziemy na ten temat stosownych regulacji – zauważa Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum w wypowiedzi dla Prime Time PR. – Przy obecnym tempie życia i szybkości rozwoju internetu, popularność crowdfundingu na światowym poziomie jest u nas tylko kwestią czasu.

Jak ten sposób finansowania wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie grupę inwestorów, z których każdy ma zbyt mało pieniędzy, żeby kupić atrakcyjne mieszkanie pod wynajem. Inwestorzy ci łączą zatem swoje środki finansowe, najczęściej za pomocą internetowych platform crowdfundingowych. Platformy te umożliwiają współpracę inwestorom mieszkającym daleko od siebie, a do tego zapewniają większe bezpieczeństwo transakcji. W ten sposób na wspólny zakup mogą zrzucić się nawet kompletnie obce sobie osoby. W przypadku nieruchomości próg wejścia to zwykle minimum 10 tys. zł.

Zobacz atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Następnie za uzbieraną kwotę kupowana jest nieruchomość, np. mieszkanie na wynajem. Gdy zaczynają spływać pieniądze z wynajmu, każdy z inwestorów otrzymuje część zysków proporcjonalną do zainwestowanego kapitału. Dodatkowo jeśli nieruchomość zostanie później sprzedana, wszyscy inwestorzy otrzymują z powrotem zainwestowane w zakup pieniądze.

– Crowdfunding to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał, jednak posiadane przez nich wolne środki są niewystarczające do samodzielnego zakupu nieruchomości, zwłaszcza jeśli mowa tu wielomilionowych projektach. Poza tym jest to mniej ryzykowne rozwiązanie, gdyż inwestujemy o wiele mniejsze kwoty – podkreśla Woźniak.

[QUIZ] Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy znasz swoje prawa

Jakie zyski z crowdfundingu?

Crowdfunding nieruchomości jest tylko jedną z wielu nowych form inwestowania w mieszkania, jakie pojawiły się w ostatnich latach w Polsce. Dawno minęły czasy, gdy inwestor chętny do zarabiania na nieruchomościach mógł właściwie wybierać tylko między zakupem mieszkania na wynajem a zakupem lokalu usługowego pod wynajem. Dziś oszczędności można zainwestować m.in. w prywatne akademiki, house flipping czy condohotele. Nie brakuje też oczywiście osób, które wolą odkładać pieniądze na lokacie.

Jak na tym tle wypada opcja, jaką jest crowdfunding? Grupowy zakup mieszkania to w naszym kraju zupełna nowość, stąd trudno ocenić jej potencjał inwestycyjny. W państwach, gdzie ta forma inwestowania istnieje od dawna, stopa zwrotu potrafi sięgać nawet ponad 20 proc. w skali roku. Z kolei jedna z platform crowdfundingowych działających w Polsce obiecuje potencjalnym inwestorom zyski na poziomie około 8 proc. rocznie. Są to jednak jedynie obietnice – brakuje twardych danych, które pozwoliłyby realistycznie ocenić, czy nad Wisłą faktycznie jest to opłacalna i warta rozważenia opcja. Osoby zainteresowanie spróbowaniem swoich sił w crowdfundingu nieruchomości powinny zatem zachować ostrożność i dobrze się zastanowić, jaka forma zainwestowania zgromadzonych oszczędności będzie dla nich finansowo najkorzystniejsza.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Crowdfunding nieruchomości – nowy sposób zarabiania na wynajmie. Na czym to polega? - RegioDom.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski