Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowny pokaz na styczniowym niebie! Spadnie deszcz meteorów. Gdzie i kiedy oglądać Kwadrandyty?

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Kwadrantydy można obserwować we wszystkie dni ich aktywności czyli od 1-7 stycznia. Jednak najlepsza widoczność jest w nocy i nad ranem, kiedy trwa maksimum roju.
Kwadrantydy można obserwować we wszystkie dni ich aktywności czyli od 1-7 stycznia. Jednak najlepsza widoczność jest w nocy i nad ranem, kiedy trwa maksimum roju. fot. cylonphoto, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Od pierwszej nocy 2023 roku aż do 7 stycznia możemy oglądać na niebie spadające Kwadrantydy. Ilość spadających meteorów może zachwycać. W ciągu godziny zobaczyć możemy ich nawet 200!

Kiedy możemy podziwiać spadające Kwadrantydy?

Kwadrantydy to rój meteorów, który jest aktywny na niebie każdego roku od 1 do 7 stycznia. Maksimum widowiska przypadało w noc z 3 na 4 stycznia. Wśród spadających Kwadantydów mogą pojawić się bolidy, czyli niezwykle jasne meteory, które potocznie nazywane są „ognistymi kulami”. Nazwa pochodzi od jasnego rozbłysku, który towarzyszy im podczas spadania.

Kwadrantydy można obserwować we wszystkie dni ich aktywności czyli od 1-7 stycznia. Jednak najlepsza widoczność jest w nocy i nad ranem, kiedy trwa maksimum roju. W przypadku tych meteorów jest to szczególnie istotne, ponieważ szczyt ich aktywności trwa bardzo krótko. Jeśli jednak uda nam się na niego trafić, zapewnią nam niezwykły spektakl i dużą ilość "spadających gwiazd" w jednym momencie.

Jak i gdzie obserwować spadające Kwadrantydy?

Radiant roju Kwadrantydów - miejsce, z którego prawdopodobnie lecą meteorów, znajduje się na poganiaczu trzech gwiazdozbiorów – Wolarza, Herkulesa i Smoka. Aby zaobserwować zjawisko należy znaleźć ten właśnie punkt na niebie. Podczas tego zadania może przydać nam się specjalna aplikacja do obserwacji nieba.

Idealnym miejscem do obserwacji spadających Kwadrantydów jest teren oddalony od miasta z ograniczonym dostępem do sztucznego światła.

Co to są Kwadrantydy?

Kwadrantydy to rój meteorów, który aktywny jest na niebie każdego roku od 1 do 7 stycznia. Nazwa zjawiska wzięła się od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego, który obecnie wchodzi w skład konstelacji Wolarza.

Tworzące rój Kwadrantydów meteoroidy najprawdopodobniej pochodzą z planetoidy 2003 EH1, która jest pozostałością po rozpadzie komety C/1490 Y1. Z początkiem roku orbita, po której krążą Kwadrantydy, przecina się z orbitą Ziemi, przez co do atmosfery ziemskiej wpadają cząsteczki pyłu i drobinek materii, które pod wpływem ogromnej siły tarcia spalają się, tym samym tworząc na niebie rozbłyski, potocznie zwane deszczem meteorów.

Kwadrantydy to rój o średniej szybkości ok. 41 km/s, ale o wysokiej aktywności, bo wynoszącej nawet 120 meteorów na godzinę. W porównaniu do innych rojów szczyt ich aktywności jest bardzo krótki, ale wzrost aktywności meteorów, który podczas niego występuje, bywa bardzo gwałtowny.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski