Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyberbezpieczeństwo: zadbaj o siebie oraz własną firmę

AIP
Tomasz Bolt/Polska Press
Setki milionów złotych wyłudzonych kredytów. Nie mniejsze kwoty skradzione wprost z konta. Cyberprzestępcy każdego dnia atakują miliony Polaków oraz tysiące działających w naszym kraju firm. Zadbanie o bezpieczeństwo w sieci stało się potrzebą dnia.

O tym, że trzeba chronić dane osobowe zawarte w dowodzie osobistym, pamiętamy coraz częściej. Ale zachowujemy się lekkomyślnie w innych przypadkach. Na przykład często, gdy chcemy podzielić się informacją, że idziemy na koncert bądź wyruszamy w ciekawą podróż, wrzucamy zdjęcia biletów z koncertu, teatru etc. To niepozorne działanie może mam zagrozić. Wprawdzie kod kreskowy, który znajduje się na bilecie, rzadko sam w sobie zawiera istotną dla jego użytkownika informację, ale w zestawieniu z innymi danymi staje się także cennym towarem.

Cyberprzestępcy pozyskują cenne dane przez nasze złudne poczucie bezpieczeństwa w mediach społecznościowych

Wrzucenie fotografii na nasze profile społecznościowe jest szybkie i proste. Dlatego rzadko zastanawiamy się dłużej niż kilka sekund nad tą czynnością. Jest to niestety duży błąd. Dlaczego? Po pierwsze, złodziej dostaje informację o tym, że nie ma nas w domu, i z łatwością może zaplanować włamanie - wskazuje adwokat Marcin Zadrożny, ekspert Fundacji „Wiedza To Bezpieczeństwo”. - Po drugie, nierzadko nawet nie wiemy, kto jest w tle naszej fotografii, a wykorzystując bez uprzedniej zgody dane innych osób - w tym ich wizerunek - naruszamy prawo - dodaje Marcin Zadrożny.

Zagrożone firmy, najbardziej średniej wielkości

Blisko co czwarta firma, która wzięła udział w badaniu KPMG, przyznała, że w 2017 r. zarejestrowała 10 lub więcej incydentów bezpieczeństwa. Badane organizacje zauważają rosnącą skalę cyberzagrożeń - ponad jedna trzecia przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu, odnotowała w zeszłym roku wzrost liczby cyberataków. Połowa ankietowanych uznała, że liczba cyberzagrożeń pozostała na podobnym poziomie w porównaniu z 2016 r. Spadek cyberincydentów zauważyło zaledwie 5 proc. firm.

Trzeba przy tym pamiętać, że cyberprzestępcy atakują nie tylko wielkie korporacje, ale coraz częściej obiektem ich aktywności są firmy małe i średnie. Szczególnie te drugie w ostatnim czasie stały się mocno zagrożone. - Cyberprzestępcy postrzegają organizacje średniej wielkości jako atrakcyjne cele, ponieważ często nie mają one takiego poziomu zabezpieczeń jak duże przedsiębiorstwa, ale posiadają cenne zasoby danych - wyjaśnia Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet. - Jednocześnie powierzchnia ataków na średnie firmy rośnie w szybkim tempie ze względu na przenoszenie danych do chmury.

Znacznie zwiększyła się liczba masowych ataków, w ramach których cyberprzestępcy podszywają się pod popularne marki internetowe i konsumenckie oraz wykorzystują fałszywe strony internetowe do kradzieży informacji. Celem ich działania jest przekonanie niepodejrzewających niczego użytkowników do pobrania szkodliwych dokumentów lub logowania się na fałszywe konto i przekazania tym samym atakującym danych uwierzytelniających.
Otwiera im to drogę do wielu szkodliwych działań. Cyberprzestępcy mogą dzięki danym użytkowników uzyskiwać informacje o danych kart kredytowych, dodatkowe dane osobowe czy informacje o aktywności użytkownika w internecie, które mogą wykorzystać w kolejnych atakach. Często tworzą całe strony internetowe łudząco podobne do rzeczywistych markowych serwisów, aby zwabić swoje ofiary w szczytowych okresach zakupowych. Podszywanie się pod marki w mejlach oraz na stronach internetowych to trend, który będzie się stale rozwijał w nadchodzącym roku, a więc firmy i konsumenci muszą mieć się na baczności, edukować pracowników w tym zakresie i liczyć się z możliwością cyberataku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cyberbezpieczeństwo: zadbaj o siebie oraz własną firmę - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski