Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa TV dla każdego?

Paweł Mikos
Nowe telewizory są już przystosowane do cyfrowego sygnału
Nowe telewizory są już przystosowane do cyfrowego sygnału KATARZYNA PROKUSKA / POLSKAPRESSE
Od dzisiaj za pomocą odbiornika satelitarnego, a od końca września za pomocą zwykłej anteny Polacy będą mogli odbierać niemal wszystkie programy TVP, TVN czy Polsat w jakości cyfrowej.

Jednak większość widzów będzie raczej czekać na 30 września, kiedy powinna rozpocząć się emisja naziemnej telewizji cyfrowej. W praktyce będzie to oznaczać, że przy niewielkich wydatkach poprawi się jakość oglądanych przez nas programów.

Jeszcze więcej powodów do radości mogą mieć mieszkańcy Wielkopolski. Z nadajnika w Śremie firma Elmitel już emituje próbny sygnał telewizji o jakości cyfrowej. Jego zasięg pokrywa znaczną część województwa wielkopolskiego. Zatem już teraz mieszkańcy Poznania, Środy Wielkopolskiej, czy nawet Rawicza mogą oglądać taką telewizję. Niestety, próbny sygnał nie dociera do odleglejszych terenów regionu, m.in. do Ostrowa Wlkp., Kalisza, Konina, czy Piły.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest specjalny dekoder. W Polsce "cyfrę" można oglądać tylko w standardzie MPEG-4, więc jeśli ktoś kupił dekoder lub telewizor w jednym z krajów Europy Zachodniej może mieć kłopot z normalnym odbiorem naziemnej "cyfry". Tam jest bowiem standardem MPEG-2.
W nowych telewizorach sprzedawanych w Polsce odpowiedni dekoder jest już wbudowany w odbiornik, nie trzeba więc robić żadnych dodatkowych zakupów.

Nie oznacza to jednak, że telewizory z kilku, a nawet kilkunastoletnim stażem będą zupełnie bezużyteczne. Dla starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia, swego rodzaju "przejściówki". - Urządzenie podłącza się między anteną a gniazdem telewizyjnym - wyjaśnia Maciej Konieczka z jednego ze sklepów RTV. Zakup odpowiedniego dekodera to obecnie wydatek około 200 złotych.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej stosuje się takie same anteny na pasmo UHF, jak do odbioru telewizji analogowej. Trochę gorzej wygląda sprawa z tzw. antenami pokojowymi. One mogą odbierać sygnał tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału. Zatem niektórzy będą musieli kupić nową antenę, albo będą oglądać "śnieżącą" telewizję.

Co więcej, jeśli kogoś obecnie nie stać na zakup dekodera, to nie musi obawiać się, że w ogóle nie będzie mógł obejrzeć swoich ulubionych programów. - Sygnał cyfrowy nie będzie zakłócać analogowego, są one emitowane na innych częstotliwościach - wyjaśnia Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest jednak pewien problem z uruchomieniem naziemnej telewizji cyfrowej. Nawet jeśli wystartuje on 30 września to niekoniecznie znajdziemy tam programy Telewizji Polskiej. I to z winy samej TVP. - Sygnał z naziemnej telewizji cyfrowej miał być obsługiwany przez Emitela, na co zgodzili się wszyscy nadawcy. Jednak TVP jako spółka Skarbu Państwa powinna przeprowadzić przetarg na świadczenie takich usług. Do dzisiaj nie został on nawet rozpisany - mówi prosząca o anonimowość jedna z osób związanych z wdrażaniem cyfryzacji w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski