Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cykl biegów City Trail nie zwalnia tempa

Radosław Patroniak
W ostatnim cyklu City Trail wystartowało ponad 10 tys. osób
W ostatnim cyklu City Trail wystartowało ponad 10 tys. osób Fot. Archiwum City Trail
Zakończył się piąty ogólnopolski sezon cyklu biegów przełajowych Grand Prix City Trail . Jednym z miast na trasie cyklu od kilku lat jest Poznań.

Zawody odbywają się na 5-kilometrowych trasach, w 10 lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Z roku na rok City Trail notuje wzrosty frekwencji – edycja 2016/2017 to 13 procent więcej biegaczy niż przed rokiem.

W trakcie sześciu miesięcy trwania cyklu w zawodach wzięło udział 10 115 zawodników, którzy linię mety mijali aż 32 421 razy. Średnia frekwencja wyniosła 540 osób, a jeśli dodać zawody dla dzieci i młodzieży – każda impreza zgromadziła średnio 700 biegaczy.

Zawody City Trail są największym cyklem biegów przełajowych w Polsce. Powstały w 2010 r., kiedy imprez odbywających się zimą było jak na lekarstwo. Dzisiaj wybór jest znacznie większy, a mimo to zawody organizowane pod szyldem City Trail ciągle się rozwijają. Od kilku sezonów biegi przyciągają tysiące biegaczy, którzy chętnie sprawdzają swoją formę podczas jesienno-zimowych startów. Warto wymienić kilka liczb, które świadczą o skali cyklu.

32 421 – to suma zawodników biorących udział w 60. imprezach. W poprzednim sezonie było to 28 566. Liczba unikalnych uczestników wyniosła z kolei 10 155. Porównując z poprzednią edycją, cykl odnotował 7-procentowy wzrost – w edycji 2015/2016 wystartowało 9467 osób. Sklasyfikowanych zawodników, a więc takich którzy wystartowali co najmniej 4 razy było tym razem 5320 – to również więcej niż przed rokiem, kiedy ta liczba wyniosła 4562.

– Mimo, że mamy sprawdzony schemat organizacji cyklu, cały czas staramy się wprowadzać nowości, które – mamy taką nadzieję – są dodatkowymi atrakcjami. Myślę jednak, że sama koncepcja zawodów jest już zachęcająca. Dostępny dla wszystkich dystans 5km, leśne ścieżki, które zimą dają możliwość sprawdzenia się w bardzo różnych warunkach, motywująca do regularnego biegania formuła grand prix, zawody dla dzieci – to nasze główne wyróżniki – mówi Piotr Książkiewicz, organizator cyklu.

– Mamy za sobą już kilka lat doświadczenia, co sprawia, że możemy pracować lepiej i oferujemy zawodnikom lepszy „produkt”. Nie oznacza to, że spoczywamy na laurach – mamy w głowie sporo nowych pomysłów, które będziemy sukcesywnie wdrażać.

Cykl City Trial powstał jako Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych w 2010 r. Przez trzy edycje zawody odbywały się tylko w Poznaniu i to właśnie stolica Wielkopolski jest niekwestionowanym liderem. Rekordowy bieg sezonu przyciągnął 1229. Drugie miejsce zajmuje Warszawa z 738 zawodnikami, a trzecie Bydgoszcz – 726 biegaczy. Kolejne lokalizacje to Szczecin, Katowice, Wrocław, Łódź, Olsztyn, Lublin, Trójmiasto.

Biorąc pod uwagę średnią frekwencję w sezonie, na podium są te same lokalizacje co w przypadku najwyższej frekwencji w pojedynczym biegu, ale w nieco innej kolejności. Pierwsze miejsce zajmuje Poznań – 1074 osoby – w tym 410 kobiet i 664 mężczyzn. Na drugi stopień podium wskoczyła Bydgoszcz – 670 biegaczy – 224 kobiety i 445 mężczyzn, a na trzecim jest Warszawa – 641 osób – 242 panie i 399 panów. Średnia frekwencja ze wszystkich miast to 540 osób.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski