Cykl Staromiejskich Koncertów Organowych 2022 w Poznaniu: wakacyjne bezpłatne koncerty w Farze Poznańskiej

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Obecnie organy mają 43 głosy, trzy klawiatury ręczne (manuały) i pedał (klawiaturę nożną). Na zespół brzmieniowy składa się ponad 2600 piszczałek cynowych i drewnianych - najdłuższe mają ponad 5 m długości (kryty głos 32-stopowy), a najkrótsze to pojedyncze centymetry.
Obecnie organy mają 43 głosy, trzy klawiatury ręczne (manuały) i pedał (klawiaturę nożną). Na zespół brzmieniowy składa się ponad 2600 piszczałek cynowych i drewnianych - najdłuższe mają ponad 5 m długości (kryty głos 32-stopowy), a najkrótsze to pojedyncze centymetry. Waldemar Wylegalski
Ponownie w Poznaniu zabrzmią historyczne organy. Jak co roku, latem Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary organizuje cykl Staromiejskich Koncertów Organowych. Wstęp i udział jest bezpłatny.

Organy w Poznańskiej Farze

We wnętrzu fary poznańskiej znajdują się organy z 1876 r. Wykonał je Friedrich Ladegast, niemiecki organmistrz, który zasłynął z organów m.in. w katedrze w Merseburgu, kościele św. Mikołaja w Lipsku, katedrze w Tallinnie i słynnej sali koncertowej Musikverein w Wiedniu.

W Polsce jego organy poza kościołem faralnym w Poznaniu, podziwiać można w Kościele św. Jakuba Większego Apostoła w Głuszynie.

Organy, których wykonanie trwało cztery lata kosztowały 24 tys. marek, z czego połowę kwoty podarowała anonimowa starsza kobieta. Cykl Staromiejskich Koncertów Organowych odbywać się będzie w lipcowe i sierpniowe czwartki (a także w jeden wrześniowy). W programie lipcowym: Filip Presseisen, Jerzy Kukla, Jarosław Wróblewski i Marek Kudlicki.

Staromiejskie Koncerty Organowe: program

Filip Presseisen – 7 lipca, godz. 19.30
Członek Baltisches Orgel Centrum, międzynarodowej grupy Bach-Societät, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz przewodniczący Podkomisji ds. Budownictwa Organowego Archidiecezji Krakowskiej. Znakomity improwizator – m.in. podkłada na organach muzykę do filmów niemych. Jest laureatem wielu nagród, m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon” w Berlinie, Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze (nagroda specjalna Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych). W 2017 roku zajął I miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną – Puchar Prezydenta Miasta Poznania – na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. W 2019 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd zdobywając II miejsce oraz nagrodę publiczności. Jest wykładowcą Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz kierownikiem sekcji instrumentalnej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie.

Jerzy Kukla – 14 lipca, godz. 19.30
Organista, dyrygent, organolog, publicysta, organizator życia muzycznego. Wybitny znawca i interpretator twórczości Feliksa Nowowiejskiego, którego utwory zamierza zaprezentować na recitalu w Poznaniu. Koncertuje w Polsce oraz Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 4 CD. Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena. Powołał do życia wiele festiwali organowych w Polsce, m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Olkuskie Dni Muzyki Organowej, a także międzynarodowe festiwale „Organy Bielska-Białej” oraz „Muzyka na Zamku Bielskim”. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym.

Jarosław Wróblewski – 21 lipca, godz. 19.30
Profesor klasy organów w Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud, Przybylski). Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne (m.in. wykonanie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina). Oprócz występów solowych ma w swym dorobku koncerty z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej).

Marek Kudlicki – 28 lipca, godz. 19.30
Studiował organy w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha oraz dyrygenturę u prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Koncertuje na całym świecie, występując jako solista, również z orkiestrami. Od wielu lat łączy występy jako organista wirtuoz z działalnością dyrygencką. Jest propagatorem polskiej muzyki organowej. Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej w różnych krajach. Pełnił także funkcje jurora w konkursach organowych. Na swym koncie posiada liczne nagrania płytowe.

Martin Gregorius, Carine Tinney – 4 sierpnia, godz. 19.30
Carine Tinney kształciła się w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Laureatka konkursów wokalnych (m. in. 2014 – konkurs Hugo-Wolf-Akademie Stuttgart, Barcelona). Występy na renomowanych festiwalach (2018 – Händel Festspielen w Halle, Théâtre Royal de La Monnaie w Brukseli). Koncertowała w Szkocji, Niemczech, Belgii, Chinach, Japonii, USA.

Martin Gregorius interesuje się improwizacją organową. Swój talent rozwijał pod kierunkiem najwybitniejszych francuskich mistrzów, m.in. Pierre’a Pincemaille’a, Thierry’ego Escaicha i Philippe’a Lefevbre’a. W 2017 uzyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej w Poznaniu na podstawie rozprawy poświęconej francuskiej tradycji improwizacji. Jest laureatem nagród na międzynarodowych konkursach muzyki organowej w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Luksemburgu. Regularnie wykonuje recitale w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji, m.in. w katedrach w Erfurcie, Luksemburgu, Magdeburgu, Mognucji, Monachium, Boardwalk Hall w Atlantic City i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Andrzej Chorosiński, 11 sierpnia, godz. 19.30
Organista i pedagog. Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy, oraz w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedrze Notre Dame w Paryżu, kaplicy King’s College w Cambridge, Auli Pawła VI w Watykanie, Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą, nagrywał płyty dla wielu firm fonograficznych. Prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech oraz kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech i w Polsce.

Krzysztof Augustyn, 18 sierpnia, godz. 19.30
Organista i pianista. Recital jest nagrodą za zajęcie I miejsca na VII Akademickim Konkursie Organowym Romuald „Sroczyński in memoriam” w Poznaniu w 2020 roku. Ponadto artysta jest laureatem licznych konkursów organowych i pianistycznych: Grand Prix oraz I miejsce w drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka”, III miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Pro-Piano Romania” w Bukareszcie, III nagroda w 3. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Premio Accademia 2013 w Rzymie, II nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku w 2021 roku.

Krzysztof Musiał, 25 sierpnia, godz. 19.30
Asystent w łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako solista jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów organowych. W swojej kolekcji ma między innymi III nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie im. Mikaela Tariverdieva (Kaliningrad 2017), III nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego (Poznań 2017) oraz II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017). Koncertuje też w duecie z Jakubem Woszczalskim. Obaj są laureatami I nagrody na Konkursie Muzyki Organowej i Organowo-Kameralnej „Artem Cameralem Promovere” (Mielec 2016), a także finalistami I Międzynarodowego Konkursu Duetów Organowych „A Quattro Mani” (Nowy Sącz 2018).

Julian Gembalski, 1 września, godz. 19.30
Kompozytor, wirtuoz organów, pedagog. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej. We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii Sound of Silesian Organs, na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów. Obok działalności artystycznej zajmuje się również pedagogiką i pracą naukową. Prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji i improwizacji organowej, jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest autorem wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony oraz konserwacji organów zabytkowych.

Cykl dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania. Więcej informacji na oficjalnej stronie Fary Poznańskiej: farapoznanska.pl

Slash, gitarzysta Guns N' Roses zamówił obraz u Szymona Chwalisza, który zawisnął w domu muzyka w Los Angeles.

Szymon Chwalisz: Moja mama nie sądziła, że utrzymam się z ma...

Jakub Kochanowski - Orlen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie