Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  Cytadela: Kości i czaszka w otwartym grobie [ZDJĘCIA]

  Cytadela: Kości i czaszka w otwartym grobie [ZDJĘCIA]

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Niemcy w 1945 roku zaciekle bronili Poznania, a szczególnie zacięte walki miał miejsce na Cytadeli. Do obrony wykorzystywali nie tylko umocnienia, ale
  1/4
  przejdź do galerii

  Niemcy w 1945 roku zaciekle bronili Poznania, a szczególnie zacięte walki miał miejsce na Cytadeli. Do obrony wykorzystywali nie tylko umocnienia, ale także grobowce na cmentarzu parafii św. Wojciecha. Prawdopodobnie to jeden z nich się zapadł ©Czytelniczka

  Podczas spaceru na cmentarzu na Cytadeli nasza czytelniczka natrafiła na zapadnięty grób z odsłoniętym wnętrzem, w którym znajduje się czaszka i kości. Zajmie się nim Zieleń Miejska.
  - Będąc na Cytadeli, zauważyłam zawalony grób i widoczne w nim kości. Czy przypadkiem miasto nie powinno się tym zająć? - napisała do nas pani Emilia. Kobieta opisała, że na otwartą mogiłę natrafiła niedaleko głównej ścieżki w części cmentarza od strony ulicy Ku Cytadeli, jeszcze przed grobami żołnierzy Armii Czerwonej.

  Czytelniczka przesłała nam dwa zdjęcia pokazujące, że grobowiec ma odsłonięte wnętrze. Widać w nim czaszkę i kości oraz resztki albo trumny, ale drewnianej konstrukcji, na której była ona niegdyś ustawiona.

  Wnętrze grobu jest murowane, ale wygląda tak, jakby były niegdyś odbudowywane. Jest to prawdopodobnie jeden z grobowców, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Dlatego wewnątrz jest niemal puste. Podobnie jest z innym grobami na przedwojennym, nieczynnym obecnie zabytkowym cmentarzy parafii pw. św. Wojciecha

  - Kompleks cmentarzy na stokach poznańskiej Cytadeli złożony jest z cmentarzy wojennych, cmentarza wojskowego z częścią grobów o statusie grobów wojennych oraz z dawnego cmentarza parafialnego. Jedynie groby i cmentarze wojennego mają prawnie uregulowaną i zapewnioną opiekę państwa - wyjaśnia Adam Kaczmarek, inspektor ds. opieki nad miejscami pamięci narodowej i repatriacji Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

  - Wielkie, uszkodzone grobowce znajdują się na dawnym cmentarzu parafii św. Wojciecha, którego obszar nie jest jednak własnością parafii, a miasta Poznania - dodaje.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może to...

  Julek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ewa Tylman??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  trolololo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  o nie, tylko nie ZZM. Wsyd z tym cmentarzem na maxa, kiedys chyba jakss płyta nagrobna przewróciła się na dziecko

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo