Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cytadela: Urząd zgodził się na szeregowiec. WSA uchylił tę niejasną decyzję

Łukasz Cieśla
Hubert Kużdowicz jest jednym z mieszkańców, który poskarżył się do sądu na decyzję urzędu. Kiedyś sam starał się o zabudowę stoku na Cytadeli, ale jemu odmówiono warunków zabudowy
Hubert Kużdowicz jest jednym z mieszkańców, który poskarżył się do sądu na decyzję urzędu. Kiedyś sam starał się o zabudowę stoku na Cytadeli, ale jemu odmówiono warunków zabudowy archiwum
Czy zbocze poznańskiej Cytadeli powinno być zabudowane? Poznański Urząd Miasta w kontrowersyjnych okolicznościach dwa razy zezwolił na to prywatnej spółce Zespół Szkół Szkolna 13. Spółce, za którą stoi Dariusz M., oskarżany o oszustwa doradca finansowy. W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił warunki zabudowy wydane przez urzędników prezydenta. Sąd wskazał na liczne niejasności w ich decyzji.

Sprawdź też: Fakty i opinie o Grobelnym
Wojewódzki Sąd AdministrFakty i opinie o Grobelnymacyjny zajął się sprawą po raz drugi. Znowu wskutek skargi mieszkańców domów położonych przy Cytadeli. W środę wydał wyrok i uznał, że decyzja urzędników prezydenta Grobelnego ws. zabudowy była niejasna i niechlujna.

- Wygraliśmy kolejną bitwę, ale wojna trwa. Zabudowa stoku jest możliwa, bo urząd ewidentnie sprzyja temu inwestorowi - uważa Zofia Charłampowicz-Jabłońska ze Stowarzyszenia Miłośników Cytadeli.

Sprawdź też: Cytadela: Skarżą się na biurowce budowane jako "budynki mieszkalne" [FILM]

Inwestorem, który zamierza postawić budynek dla sześciu rodzin, jest Zespół Szkół Szkolna 13. Za tą spółką stoi oskarżany o oszustwa Dariusz M., który zaangażował się też w otwarcie dyskoteki Pacha Poznań. W przeszłości, poprzedni właściciel terenu na Cytadeli, także starał się o jego zabudowę. Ale jemu Urząd Miasta odmawiał wydania warunków zabudowy. Powoływano się m.in. na konieczność ochrony zabytkowego terenu.

Po tym, jak te same grunty nabyła spółka powiązana z Dariuszem M., urzędnicy zmienili spojrzenie. Wydali warunki zabudowy, które podtrzymało SKO. O te warunki starał się były urzędnik miejski, który przez lata pracował w Wydziale Urbanistyki i Architektury.

Polecamy także: CBA nie zbada zabudowy Cytadeli, bo nie czuje się "właściwe"

Po skardze mieszkańców, pierwszą decyzję o WZ uchylił WSA. Wskazał, że urzędnicy zrobili pseudoanalizę urbanistyczną, by pozwolić na budowę apartamentowca. Potem historia się powtórzyła. Urzędnicy znowu wydali decyzję korzystną dla inwestora, a SKO ją podtrzymało. Po skardze mieszkańców, ponownie trafiła do WSA. A ten właśnie znowu ją uchylił.

- Sąd już raz zajmował się tą sprawą. Wytyczne z pierwszego wyroku nie zostały wykonane przez urząd. Kolejna decyzja o WZ jest niejasna, nie wykonano pełnej analizy, nie wzięto pod uwagę wszystkich okoliczności - uzasadniała sędzia Anna Jarosz. Nawiązała również do linii zabudowy. To kolejna niejasność, jak mówiła. Bo planowany budynek nie stoi w żadnej linii zabudowy, ani ul. Szelągowskiej, ani ul. Na Stoku.

Sprawdź też: Cytadela: Skarżą się na biurowce budowane jako "budynki mieszkalne" [FILM]

Radca prawny Dominik Nogalski, pełnomocnik Szkolnej 13, tuż po wyroku nie chciał go komentować. Stwierdził, że powinniśmy zwrócić się do jakiegoś prawnika. Gdy wskazaliśmy, że sam nim jest, odpowiedział, że reprezentuje jedynie swojego klienta.

Spółka Szkolna 13 dysponuje pozwoleniem na budowę i rozpoczęła już inwestycję obok parku. Czy środowy, nieprawomocny wyrok oznacza wstrzymanie inwestycji? W sądzie administracyjnym usłyszeliśmy, że pozwolenie na budowę nadal obowiązuje.

Polecamy także: CBA nie zbada zabudowy Cytadeli, bo nie czuje się "właściwe"

- Właściciele sąsiednich działek mogą jednak domagać się wstrzymania pozwolenia na budowę. Z drugiej strony to dziwne, że urząd miasta wcześniej wydał takie pozwolenie. Mógł zawiesić wydanie tego pozwolenia do czasu uprawomocnienia się decyzji o warunkach zabudowy. Tak się dzieje w większości przypadków. W tym, z jakichś względów, tak się nie stało - powiedział nam jeden z pracowników sądu.

Urzędnicy twierdzą tymczasem, że nie mogli odmówić wydania pozwolenia na budowę.

Sprawdź też: Cytadela: Skarżą się na biurowce budowane jako "budynki mieszkalne" [FILM]

- Tak uznał nasz prawnik - mówi Paweł Marciniak, rzecznik urzędu miasta i prezydenta. - Teraz zapewne SKO wezwie nas do wznowienia postępowania o wydanie warunków zabudowy. Trudno powiedzieć, jaki będzie finał tego nowego postępowania - dodał.

Czy prezydent Grobelny wyciągnie konsekwencje wobec swoich podwładnych, których decyzję znowu zanegował WSA? Paweł Marciniak odpowiedział, że na to za wcześnie. Bo wyrok jest nieprawomocny, czyli sprawa nie jest zakończona.

Polecamy także: CBA nie zbada zabudowy Cytadeli, bo nie czuje się "właściwe"

Od wyroku WSA przysługuje skarga do NSA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski