Czaputowicz: Mam nadzieję, że konferencja zapoczątkuje proces, który być może nazwiemy "Procesem Warszawskim"

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. archiwum
fot. archiwum fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Udostępnij:
Zakończyła się dwudniowa konferencja bliskowschodnia organizowana w Warszawie przez Stany Zjednoczone i Polskę. Wydarzenie podsumowali minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. - Mam nadzieję, że konferencja zapoczątkuje proces, który być może nazwiemy "Procesem Warszawskim" - przyznał Czaputowicz. - Żaden kraj nie bronił Iranu - podkreślał Pompeo.

- Jestem bardzo zadowolony, że w Warszawie udało się zebrać przedstawicieli tak wielu państw, aby wspólnie porozmawiać o przyszłości regionu (Bliskiego Wschodu - red.), którego stabilizacja jest kluczowa dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwa Europy, Unii Europejskiej - mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

- (...) W jednym miejscu miała miejsce debata przedstawicieli państw Arabskich i Izraela. Być może jest to zapowiedź nowego rozdziału stosunków politycznych na Bliskim Wschodzie - chcielibyśmy, żeby tak się stało, bowiem te strony powinny ze sobą rozmawiać i jest to warunek trwałego pokoju i bezpieczeństwa w tym regionie - przekonywał.

- Dzisiaj omówiliśmy sytuację bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem Jemenu i Syrii, a także międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia toczących się w tych państwach konfliktów. Zostały przedstawione wstępne założenia przygotowywanego przez administrację amerykańską planu rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego. Cała dyskusja pokazała, że są to problemy kluczowe dla bezpieczeństwa i wymagające zaangażowania społeczności międzynarodowej - mówił szef MSZ.

- Dzisiejsze przemówienia wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a i dyskusja pokazały, że UE i USA podzielają diagnozę sytuacji. Podobnie widzą problemy na Bliskim Wschodzie, także, powiedzmy to otwarcie, negatywną rolę Iranu. Iran nie był przedmiotem obrad, natomiast w różnych aspektach podchodzenia do problemów horyzontalnych rola tego państwa się pojawiała. To jest stanowisko także UE - podkreślał Czaputowicz.

- Natomiast Stany i UE różnią się w podejściu co do sposobów działania, zwłaszcza, jeśli chodzi o rolę porozumienia nuklearnego czy specjalnego mechanizmu special purpose vehicle. Dyskusja dotyczyła także sytuacji humanitarnej - zauważył.

- Wyrażam nadzieję, że dzisiejsza konferencja zapoczątkuje proces, który być może nazwiemy "Procesem Warszawskim" - stwierdził minister Czaputowicz.

- Utworzyliśmy grupy robocze ds. przeciwdziałania terroryzmowi i jego finansowaniu, proliferacja pocisków balistycznych, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, czy też te aspekty bardziej pozytywne, czyli kwestie humanitarne i związane z uchodźcami i przestrzeganiem praw człowieka w regionie. Celem naszych dalekosiężnych działań będzie wypracowanie pozytywnej wizji dla całego regionu. Mam nadzieję, że wyniki prac grup roboczych będą podstawą do kolejnych spotkań omawiających sytuację na Bliskim Wschodzie w ramach "Procesu Warszawskiego" - zakończył.

- Mogę tylko zgodzić się z panem ministrem - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo. - To ogromna radość, że możemy razem z Polską organizować tę konferencję - przyznał. - Budujemy trwałe wartości, budujemy pokój i bezpieczeństwo Europy i mieszkańców Bliskiego Wschodu - mówił, zaznaczając przy tym, że proces pokojowy będzie kontynuowany.

- Zobaczyć przy jednym stole przedstawicieli różnych krajów, którzy muszą wspólnie stawić czoła zagrożeniom i widzieć przedstawiciela Izraela i krajów arabskich to było wielkie wydarzenie - podsumował Mike Pompeo.

Sekretarz stanu USA przyznał, że w trakcie rozmów "żaden kraj nie bronił Iranu".

W dwudniowej konferencji uczestniczyło ponad 60 przedstawicieli z państw całego świata, w tym wiceprezydent USA czy premier Izraela.

POLECAMY:

Wideo

Materiał oryginalny: Czaputowicz: Mam nadzieję, że konferencja zapoczątkuje proces, który być może nazwiemy "Procesem Warszawskim" - Polska Times

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
ll
W dniu 19.02.2019 o 20:57, Gość napisał:

najpierw Wolfgang, potem Kujda, teraz ten Czaputowicz - skąd oni ich biorą ?

 

Ta partyjka na komuchach stoi więc co się dziwisz? :)

G
Gość

Jak informuje onet.pl nie ma dowodów na to, że Czaputowicz wiedział o tym, że jest informatorem hiszpańskiego wywiadu wojskowego. Na żadnym z dokumentów nie znaleziono jego podpisu.

 
G
Gość
W dniu 19.02.2019 o 20:57, Gość napisał:

najpierw Wolfgang, potem Kujda, teraz ten Czaputowicz - skąd oni ich biorą ?

Magazyn PiS jest pełen miernot gotowych realizować pomysły karła, udającego developera.

G
Gość

najpierw Wolfgang, potem Kujda, teraz ten Czaputowicz - skąd oni ich biorą ?

G
Gość
W dniu 18.02.2019 o 18:00, Gość napisał:

dymisja tego żałosnego człowieczka to za mało ..... ktoś się nim powinien zając tak jak obłąkańcem Antkiem i jego ordynansem 

Czaputowicz jest tylko i wyłącznie narzędziem realizującym wytyczne płynące z Nowogrodzkiej. Niskorosły facet postanowił skłócić Polskę ze wszystkimi w Europie i poza nią,więc stado eunuchów pomysł bez szemrania wykonuje.

Będą kiedyś skowyczeć,jak to już bywało,że "myśmy tylko wykonywali rozkazy".

G
Gość
W dniu 18.02.2019 o 18:00, Gość napisał:

dymisja tego żałosnego człowieczka to za mało ..... ktoś się nim powinien zając tak jak obłąkańcem Antkiem i jego ordynansem 

Czaputowicz jest tylko i wyłącznie narzędziem realizującym wytyczne płynące z Nowogrodzkiej. Niskorosły facet postanowił skłócić Polskę ze wszystkimi w Europie i poza nią,więc stado eunuchów pomysł bez szemrania wykonuje.

Będą kiedyś skowyczeć,jak to już bywało,że "myśmy tylko wykonywali rozkazy".

G
Gość

dymisja tego żałosnego człowieczka to za mało ..... ktoś się nim powinien zając tak jak obłąkańcem Antkiem i jego ordynansem 

B
Brzeszczot
Mogli to nazwać ,,Układem Warszawskim". Zabrzmi znajomo ale przecież komuna w Polsce ma się bardzo dobrze teraz.
G
Gość
W dniu 15.02.2019 o 10:39, PiS to antypolskość napisał:

Konferencja została nakazana z Waszyngtonu do zorganizowania w Polsce. Już pierwszym upodleniem Polski było to że oznajmiono o tzw Konferencji antyirańskiej (Iran zaprzestał wydawania Polakom wiz i zerwał kontrakty z polskimi firmami dla których sprzedaż na rynku irańskim rok do roku wzrastała o kilkaset procent) w USA a nie Polsce. Nikt na świecie nie chciał jej zorganizować to wzięła Polska.Ta konferencja była jednak do czego innego.Do tego aby Amerykanie i Żydzi mogli na polskiej ziemi mówić oficjalnie że za Holokaust odpowiedzialni są Polacy oraz żeby przekonać rząd PiSu do zapłacenia amerykańskim Żydom ponad 300 miliardów dolarów odszkodowania za majątki bezspadkowe jakie pozostały w Polsce rodzin żydowskich które w pełni hitlerowcy zabili i nie było żydowskiego spadkobiercy.I to się USA udało i PiS zapłaci USA te 300 miliardów dolarów

Musisz być całkiem rąbniętym półgłówkiem bo wklejasz ten kłamliwy tekst we wszystkich tematach.

Natomiast co do organizacji tej konferencji w Warszawie,uważam iż jest to błąd. Polska jest członkiem UE i powinna była swój zamiar konsultować z innymi krajami członkowskimi,w tym z panią komisarz odpowiedzialną za sprawy zagraniczne Unii.

Polski nikt i nigdy nie oskarżał o Holokaust. Czynią tak czasami osobnicy z problemami zdrowotnymi ale budzą tylko współczucie bo medycyna wobec nich jest bezradna.

P
PiS to antypolskość
Konferencja została nakazana z Waszyngtonu do zorganizowania w Polsce. Już pierwszym upodleniem Polski było to że oznajmiono o tzw Konferencji antyirańskiej (Iran zaprzestał wydawania Polakom wiz i zerwał kontrakty z polskimi firmami dla których sprzedaż na rynku irańskim rok do roku wzrastała o kilkaset procent) w USA a nie Polsce. Nikt na świecie nie chciał jej zorganizować to wzięła Polska.
Ta konferencja była jednak do czego innego.
Do tego aby Amerykanie i Żydzi mogli na polskiej ziemi mówić oficjalnie że za Holokaust odpowiedzialni są Polacy oraz żeby przekonać rząd PiSu do zapłacenia amerykańskim Żydom ponad 300 miliardów dolarów odszkodowania za majątki bezspadkowe jakie pozostały w Polsce rodzin żydowskich które w pełni hitlerowcy zabili i nie było żydowskiego spadkobiercy.
I to się USA udało i PiS zapłaci USA te 300 miliardów dolarów
a
antek
się bardziej kojarzy z Monachium
G
Gość

PiS zniszczyło reputację Polski poza granicami oraz powagę wysokich urzędów w kraju. Wszystko przy aplauzie części elektoratu,który nie rozumie tego,co się wokół naszego kraju dzieje.

Odbudowa wizerunku i wiarygodności zajmie wiele lat po rządach partii Kaczyńskiego.

Z kraju szanowanego stajemy się pośmiewiskiem Europy.

G
Gość

nie uważacie, ze zdrajców i kolaborantów amerykańskich powinniśmy postawić przed niezależnym sądem ?

l
ll
W dniu 15.02.2019 o 08:42, fan Petru napisał:

II - PRYMUS WŚRÓD WYKSZTAŁCIUCHÓW !

 

Przytyk płynący od forumowej elity sympatyków skretyniałej kato-prawicy, taplających się po intelektualnym i mentalnym dnie uważam za komplement :)

f
fan Petru
II - PRYMUS WŚRÓD WYKSZTAŁCIUCHÓW !
Dodaj ogłoszenie