Czarna lista polskiego internetu. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
fot. Pixabay/janeb13
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji opublikowano raport o najczęstszych błędach językowych popełnianych przez polskich internautów. Na szczycie czarnej listy, podobnie jak rok temu, znalazło się "napewno".

Marka promująca poprawną polszczyznę i klasykę literatury polskiej - Nadwyraz.com, we współpracy z portalem poświęconym zagadnieniom językowym – Polszczyzna.pl, opublikowała raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2021 roku. To już czwarte takie zestawienie.

Jak zauważono świadomość językowa Polaków nie poprawia się, nagminnie popełniamy te same błędy.

Polacy wciąż popełniają te błędy, pisząc e-maile. Zaczynanie od "Witam" to dopiero początek

15 najczęstszych błędów w internecie

W czołówce błędów popełnianych przez polskich internautów po raz kolejny znalazły się przede wszystkim błędy ortograficzne (aż 13 spośród 15). Na szczycie czarnej listy, podobnie jak w ubiegłym roku znalazło się słowo "napewno".

Kolejne pozycje zajęły: dzień dzisiejszy, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, po za tym/pozatym, na codzień/nacodzień, niewiem, conajmniej, wziąść, muj, na przeciwko/na przeciw, jusz, ktury, z przed/zprzed.

W porównaniu z wynikami badania za rok 2020 z czołówki wypadły błędy orginalny oraz złodzieji. Do pierwszej piętnastki dołączyły zaś na przeciwko/na przeciw oraz ktury.

Raport został przygotowany na podstawie analizy danych za 2021 r., tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu SentiOne oraz monitoringu własnego. Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła 5 105 702.

Największe źródła błędów w polskim internecie w roku 2021 stanowią: Facebook (42,1 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (17,1 proc.) oraz portale (17,6 proc.). YouTube znalazł się na czwartym miejscu (14 proc.), a na kolejnych: fora (4,2 proc.), recenzje (2,1 proc.), Wykop (1,8 proc.), blogi (0,7 proc.), Instagram (0,4 poc.). Jak zauważają autorzy raportu, Facebook z roku na rok stanowi coraz większe źródło niepoprawnych form.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Czarna lista polskiego internetu. Jakie błędy popełniamy najczęściej? - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie