Czarna seria wielkopolskich drużyn w III lidze. Porażka Unii Swarzędz, Polonii Środa, Jaroty Jarocin oraz Pogoni. Remis Sokoła Kleczew

Maksymilian Dyśko
Sokół Kleczew zremisował na własnym stadionie z Błękitnymi Stargard 2-2. Obie bramki dla zespołu Łukasza Cichosa zdobył w pierwszej części gry Fabian Grzelka. Sokół Kleczew
Trzecioligowe kluby z Wielkopolski nie zagrały na miarę oczekiwań podczas przerwy reprezentacyjnej. W najlepsze trwa żenująca seria Jaroty Jarocin, który w ostatnich pięciu spotkaniach ”popisał się” czterema porażkami oraz jednym remisem. Pogoń Nowe Skalmierzyce również notuje fatalną passę i przegrała trzecie spotkanie z rzędu. W 9. Kolejce III ligi Polonia i Unia musiały uznać wyższość rywala, a Sokół Kleczew odnotował trzeci remis w tym sezonie i zrównał się punktami z „Dumą Swarzędza”.

Jarota Jarocin - Świt Skolwin 2:3

Mecz, który rozpoczął zmagania na trzecioligowych boiskach w ramach dziewiątej kolejki odbył się w Jarocinie, pomiędzy miejscową Jarotą a Świtem Skolwin. Spotkanie rozpoczęło się po myśli Skolwinian, ponieważ w ósmej minucie goście wyszli na prowadzenie. Autorem bramki został Szymon Kapelusz. Piłkarze Jaroty próbowali odrabiać straty, ale nie przyniosło to większego efektu. Pod koniec pierwszej połowy przyjezdni przeprowadzili składną akcję, po której wywalczyli rzut karny. Sędzia wskazał na wapno, a jedenastkę pewnie wykorzystał Adam Ładziak.

Po zmianie stron gospodarze nie mieli nic do stracenia i ruszyli do ataku. W 58 minucie Mikołaj Jankowski po kapitalnym dośrodkowaniu uderzył piłkę głową, ale ta trafiła tylko w poprzeczkę. Po rzucie rożnym i zamieszaniu w polu karnym gości, arbiter ze Zduńskiej Woli podyktował rzut karny dla Jaroty, który na bramkę zamienił Krzysztof Bartoszak. Radość gospodarzy nie trwała zbyt długo, ponieważ Świt umiejętnie odpowiedział na straconego gola. W 71 minucie, Jędrzej Kujawa ograł jednego z rywali i podwyższył na 3:1. Goście mogli zdobyć kolejne gole, jednak zabrakło zimnej krwi pod bramką rywali. W 90 min Jakub Kuzko faulował w polu karnym zawodnika Jaroty i obejrzał czerwoną kartkę. Jedenastkę ponownie wykorzystał Krzysztof Bartoszak i spotkanie zakończyło się kolejną porażką Jaroty. Defensywa z Jarocina pozostawia sporo do życzenia, ponieważ Jarota został skarcony 14 bramkami w ostatnich pięciu spotkaniach i jest punkt nad strefą spadkową.

Unia Swarzędz - Gedania Gdańsk 1:3

Kolejnym spotkaniem był mecz Unii Swarzędz, która podejmowała Gedanię Gdańsk. Goście przeważali od początku spotkania, natomiast pomimo tego, to Unici jako pierwsi wyszli na prowadzenie. Autorem gola został Oskar Kozłowski, który efektownym strzałem z dystansu pokonał golkipera gości.

Druga połowa ponownie była pod dyktando Gedanii. Obrońcy Unii bardzo dobrze organizowali się w defensywie, jednak bramkarz niebiesko-białych, Mateusz Kustosz skapitulował w 60 minucie. Kwadrans później goście podwyższyli prowadzenie. Adam Duda w 79 min ponownie skierował piłkę do siatki i na dziesięć minut przed końcem meczu goście prowadzili już 3:1. W doliczonym czasie gry Michał Miller stanął przed szansą na strzelenie gola, jednak ze względu na kontuzję bramkarza gości, Unita nie skierował futbolówki w światło bramki. Napastnik Unii zachował sportową postawę nie oddając strzału, który prawdopodobnie oznaczałby drugie trafienie dla gospodarzy. Całą sytuacje można zobaczyć poniżej.

Mecz zakończył się zwycięstwem gdańszczan i tym samym „Duma Swarzędza” drugi raz z rzędu nie umie wygrać na własnym terenie.

Sokół Kleczew - KP Błękitni Stargard 2:2

Sokół Kleczew był jedyną drużyną z Wielkopolski, która nie doznała porażki w minionej kolejce. W pierwszej połowie, gospodarze częściej dochodzili do głosu i wykorzystali swoje okazje. Do przerwy podopieczni Łukasza Cichosa prowadzili 2:0 a bramki dla Sokoła zdobył Fabian Grzelka. Warto odnotować, iż zawodnik gospodarzy może pochwalić się czterema bramkami w ostatnich trzech spotkania.

W drugiej połowie to Stargard miał więcej argumentów. Zawodnicy Sokoła zostali w szatni i zapomnieli, iż 45 minut dobrej gry, niekoniecznie może wystarczyć do uzyskania korzystnego rezultatu. W 66 minucie goście strzelili bramkę z rzutu karnego i złapali kontakt z rywalem. Autorem gola po strzale z jedenastu metrów został były piłkarz Akademii Lecha Poznań, Kacper Friska. Kolejne minuty to zepchnięcie Sokoła w własne pole karne. Dziesięć minut przed końcem rywalizacji Błękitni doprowadzili do wyrównania i ponownie rozpracowali defensywę gospodarzy. Po dośrodkowaniu z bocznego sektora boiska, Damian Niedojad zdobył wyrównujące trafienie. Wynik nie uległ już zmianie.

Wyniki 9 kolejki

• Sokół Kleczew 2-2Błękitni Stargard (Fabian Grzelka 10, 44 - Kacper Friska 66 (k), Damian Niedojad 80)
  • Vineta Wolin 0-1 Unia Solec Kujawski
  • Jarota Jarocin 2-3 Świt Skolwin (Krzysztof Bartoszak 65 (k), 90 (k) - Szymon Kapelusz 8, Adam Ładziak 45 (k), Jędrzej Kujawa 70)
  • Pogoń Nowe Skalmierzyce 1-2 Stolem Gniewino
  • Unia Swarzędz 1-3 Gedania Gdańsk (Oskar Kozłowski 23 - Filip Sosnowski 60, Adam Duda 73, 78)
  • Bałtyk Gdynia 1-2 Olimpia Grudziądz
  • KP Starogard Gdański 2-1 Polonia Środa Wielkopolska (Piotr Łysiak 13 (k), Mateusz Mączyński 80 - Bartosz Bartkowiak 45 (k))
  • Pogoń II Szczecin 1-0 Cartusia Kartuzy
  • Zawisza Bydgoszcz 5-1 Unia Janikowo