Zobacz
  odmiany i ceny

  Jak wybrać choinkę? Jodła, daglezja czy świerk?

  Rozwiń
  Czarnków: Władysław Pilawski, nestor polskiego pożarnictwa,...

  Czarnków: Władysław Pilawski, nestor polskiego pożarnictwa, obchodzi stulecie urodzin

  RED

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Władysław Pilawski

  Władysław Pilawski ©http://www.psp.wlkp.pl/

  Stulecie urodzin obchodzi nestor polskiego pożarnictwa Władysław Pilawski. Pochodzący z Czarnkowa (Wielkopolskie) jubilat urodził się 29 grudnia 1913 roku, ze strażą pożarną związał się 80 lat temu.
  Władysław Pilawski

  Władysław Pilawski ©http://www.psp.wlkp.pl/

  Pułkownik pożarnictwa Władysław Pilawski przez ponad 20 lat był zastępcą komendanta głównego straży pożarnej.

  Jak poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, oficjalne uroczystości z udziałem jubilata zaplanowane są na styczeń 2014 roku.

  - Planujemy duże wydarzenie 17 stycznia w Czarnkowie, z udziałem najwyższych władz strażackich, oraz przedstawicieli władz wojewódzkich i państwowych" - powiedział.


  Jak dodał, jubilat do dziś pozostał osobą bardzo aktywną i twórczą. Pracuje nad kolejnymi publikacjami, cały czas służy też swoją wiedzą i radą.

  - Pułkownik cały czas jest na bieżąco w kwestiach rozwoju ratownictwa w naszym kraju. Jego oceny i rady są bardzo wartościowe; odwołują się do historii i jego olbrzymich doświadczeń. Dzięki niemu często okazuje się, że świetne rozwiązania współczesnych problemów opracowali i wdrożyli nasi poprzednicy sprzed wielu dekad - powiedział.

  - Z wiedzy pana pułkownika korzystamy chociażby przy okazji rewitalizacji naszych kolejnych obiektów. Bardzo ciekawe są również jego opowieści związane z budowaniem ochrony przeciwpożarowej. Gdy po wojnie pracował w Poznaniu i w Warszawie, wiele rzeczy tworzono od zera. Władysław Pilawski często powtarza, że chciałby wówczas mieć te problemy, jakie my mamy obecnie - dodał Brandt.

  Władysław Pilawski wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w swojej rodzinnej miejscowości w 1934 roku. W 1935 r. objął stanowisko powiatowego instruktora pożarnictwa w Rawiczu, rok później - również w Krotoszynie.

  Uczestnik wojny obronnej w 1939 roku. W czerwcu 1940 r. podjął pracę w Warszawskiej Straży Ogniowej, angażując się jednocześnie w działalność konspiracyjną. Działał w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej.

  Po zakończeniu wojny wrócił do Wielkopolski. Jako zastępca komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu zajął się m.in. odbudową zniszczonych i budową nowych obiektów straży.

  W 1950 r. podjął pracę w Komendzie Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. W 1953 r. aresztowany i przesłuchiwany przez służbę bezpieczeństwa. W związku z odmową współpracy - zwolniony ze służby.

  W 1957 roku powrócił do służby, powołany na stanowisko zastępcy komendanta głównego Straży Pożarnych. Funkcję tę pełnił przez 22 lata - do czasu przejścia na emeryturę.

  Przez wiele lat działał w międzynarodowych organizacjach zrzeszających jednostki ochrony przeciwpożarowej. Od 1979 roku zajął się dokumentowaniem historii polskiego pożarnictwa. Autor wielu książek o tej tematyce. Społecznik i regionalista.

  Wielokrotnie honorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi. Władysław Pilawski w 1988 roku został wpisany do Honorowej Księgi dla Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej.

  O życiu Władysława Pilawskiego powstał film dokumentalny, dostępny m.in. na internetowej stronie wielkopolskiej straży pożarnej. Jak podał Brandt, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz ocenił, że film ten powinien być obowiązkowo wyświetlany we wszystkich szkołach pożarniczych.

  - Władysław Pilawski to wielka postać. Pan pułkownik jest moralną opoką naszej formacji - powiedział o jubilacie gen. Leśniakiewicz.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasienka

  Zgłoś naruszenie treści

  co do nastepujace gozdania:
  "Uczestnik wojny obronnej w 1939 roku. W czerwcu 1940 r. podjął pracę w Warszawskiej Straży Ogniowej, angażując się jednocześnie w działalność konspiracyjną. Działał w...rozwiń całość

  co do nastepujace gozdania:
  "Uczestnik wojny obronnej w 1939 roku. W czerwcu 1940 r. podjął pracę w Warszawskiej Straży Ogniowej, angażując się jednocześnie w działalność konspiracyjną. Działał w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej." prosze o jakies dane.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo