2 1 połowa

Polska

2

1 1 połowa

• Co tu dużo mówić, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Plan minimum zrealizowany. Gdyby oceniać grę naszej kadry po pierwszej połowie, byłoby źle, jednak metamorfoza po przerwie daje pewne powody do umiarkowanego optymizmu przed meczem z Mołdawią.

• Jovetić uderzył spadającą piłkę z powietrza sprzed pola karnego i ta łukiem przeleciała tuż nad poprzeczką. Po wznowieniu gry sędzia kończy spotkanie! Remis

• Jeszcze Vucinić w polu karnym, ale nie zdołał oddać strzału. Ostatnie sekundy meczu będą nerwowe, bo gospodarze w ataku.

• Marek Saganowski zmienia Roberta Lewandowskiego. Zaliczy "wejście smoka"?

• Cztery minuty doliczone. Oby tym razem bez dekoncentracji w końcówce.

• Ładna akcja Błaszczykowskiego, ale za późno odgrywał do Lewandowskiego. Zabrakło też zdecydowania, by iść na przebój.

• Dzudović faulem powstrzymał Lewandowskiego i żółta kartka.

• Jeszcze szybki atak Czarnogórców i było groźnie, ale na szczęście wytrzymał ciśnienie Piszczek i przepisowo powstrzymywał rywala w polu karnym.

• Jeszcze atakują w ostatnich minutach Czarnogórcy, a my mamy problem z wyjściem z kontrą.

• Strzelec pierwszej bramki zastąpiony przez Dzudovicia.

• Rzut wolny z 40 metrów, ale piłka trafiła w Mierzejewskiego osamotnionego w murze.

• Żółta kartka dla Polanskiego za faul na Vuciniciu.

• Osamotniony w ataku Lewandowski, wywalczył aut na wysokości pola karnego rywali.

• Nie możemy narzekać na brak emocji w tym spotkaniu. Po słabiutkiej pierwszej połowie w wykonaniu biało-czerwonych, mamy całkiem drugą połowę kadry Fornalika. Do pełni szczęścia brakuje tylko bramki na 3:2 dla Polski.

• Ładna akcja Mierzejewski-Błaszczykowski-Mierzejewski-Lewandowski, jednak Lewy na czystej pozycji uderzył fatalnie po ziemi obok bramki.

• Tytoń uprzedza szarżującego rywala przed polem karnym.

• Ehhh, czerwona kartka dla Obraniaka, który dał się sprowokować i zaatakował z pretensjami rywala, który wcześniej go staranował. Czarnogórzec teatralnie upadł i czerwona kartka gotowa.

• Czy wykorzystamy grę w przewadze? W drugiej połowie gra układa się po naszej myśli. Teraz trzeba tylko umieć to wykorzytać.

• Za Borysiuka wszedł Rafał Murawski

• Za Vukcevicia wchodzi Milrad Peković.

• Ależ głupota Pavicevicia. Chwilę po kartce przywalił z łokcia w twarz Lewandowskiego. Od razu czerwona kartka, nawet nie druga żółta!

• Żółta kartka dla Pavicevicia.

• Wrzutka z rzutu wolnego i piąstkował Tytoń.

• Wasilewski walczył o piłkę z Kasalicą po prawej stornie polskiego pola karnego i ostatecznie faulował.

• Zmiana w reprezentacji Czarnogóry. Kasalica w miejsce Jovanovicia.

• Tempo meczu jakby spadło. Wydawało się, że po stracie bramki Czarnogórcy znowu przyspieszą, ale jednak gra jest nadal dosyć wyrównana.

• Rzut wolny dla Czarnogóry z 40 metrów. Vucinić bezpośrednio, ale ponad bramką.

• Mierzejewski faulowany przy linii bocznej w środkowej strefie boiska. Zwija się teraz, a sędzia przerwał grę.

• Uderzył Wasilewski, ale Panu Bogu w okno. Beznadziejne wykonanie, a okazja była przednia.

• Wydawało się, że będzie kolejny karny dla Polski, jednak Lewandowski zatrzymany na linii. Okazja i tak jest bardzo dobra.

• Szybko mogliśmy znowu przegrywać, na nasze szczęście Jovetić nie wykorzystał sytuacji sam na sam, pudłując.

• W końcu wyszło coś Obraniakowi! Wrzutka w pole karne jak za najlepszych czasów, najlepiej w polu karnym wyskoczył Mierzejewski i z bliska uderzył głową nie do obrony!

• Goooool! Mierzejewski po rzucie wolnym i wrzutce Obraniaka pakuje piłkę do bramki głową!

• Bozović pomylił się w polu karnym i Lewandowski zdołał uderzyć przewrotką na pustą bramkę, ale na linii bramkowej czuwał Savić.

• Akcja gospodarzy i rzut rożny po rozpaczliwej interwencji obrońców.

• Polska w ataku. Mamy aut na wysokości pola karnego. Wrzutka, ale skończyło się na faulu.

• Rzut rożny dla Polski po akcji prawą stroną Piszczka. Wrzutka w pole karne, nie sięgnął piłki Bozović, ale Glik nie zdążył zamknąć akcji, a miał przed sobą pustą bramkę.

• W przerwie jedna zmiana. Na boisku Mierzejewski zastąpił Grosickiego.

• Zaczynamy drugą połowę, oby lepszą w wykonaniu biało-czerwonych.

• Tymczasem nasi grupowi rywale, Anglicy prowadzą z Mołdawią na wyjeździe do przerwy 3:0.

• Koniec pierwszej połowy. Jeśli w drugiej połowie nie zaczniemy grać o wiele lepiej, nie mamy najmniejszych szans na sukces w meczu z Czarnogórą.

• W trzeciej minucie doliczonego czasu gry Vucinić zgubił krycie w polu karnym i z bliska wpakował głową piłkę do bramki Tytonia. Niestety, tego się można było spodziewać.

• Po rzucie rożnym Vucinić pakuje piłkę do bramki!

• Wrzutka z autu w pole karne Polaków i Wasilewski głową na rzut rożny.

• Cztery minuty doliczone do pierwszej połowy. Oj było tych przerw, było.

• Z dużego dystansu uderzał Grosicki, ale bardzo niecelnie.

• Błaszczykowski wyszedł z akcją we dwóch z Grosickim, ale dogranie do tego ostatniego w polu karnym przejęli obrońcy.

• Kolejny rzut rożny dla Czarnogóry, ale po wrzutce pewnie wyłapał Tytoń.

• Do przodu zapędził się Piszczek, ale po jego wrzutce z prawej strony piłka na górnej siatce bramki.

• Grosicki z pierwszej piłki ładnie odegrał piłkę do Lewandowskiego, ten wbiegł w pole karne, wyprzedził obrońców i z kilku metrów w pełnym biegu uderzył mocno, ale nad bramka. Najlepsza jak na razie akcja z gry Polaków.

• Wawrzyniak nieporadnie odbierał w polu karnym piłkę Vukceviciowi, ten w końcu zdołał oddać strzał po ziemi po krótkim słupku, ale tam dobrze interweniował Tytoń.

• Faul Grosickiego i rzut wolny z prawej strony pola karnego. Wrzutka w pole karne, ale znowu jakoś udało się oddalić zagrożenie.

• Czarnogórcy spuścili teraz nieco z tonu i mamy trochę oddechu. Nie oznacza to bynajmniej, że łatwiej nam budować ataki, co to to nie. Wygląda raczej na to, że gospodarze zwolnili tempo by odpocząć po huraganowych atakach i odzyskać siły by zaatakować po raz kolejny. Nie wygląda to dobrze dla biało-czerwonych.

• Nie potrafimy się przebić w pole karne. Sprzed szesnastki uderzył teraz Polanski, ale jeszcze bardziej niecelnie niż Obraniak z wolnego.

• Z rzutu wolnego Obraniak, ale dosyć niedokładnie. Od bramki Bozović.

• Próbujemy się otrząsnąć i atakować, ale to Czarnogórcy ciągle lepiej budują ataki. Mamy jednak rzut wolny przed polem karnym po faulu na Obraniaku.

• Kolejne race na boisku. Sędzia pozwala grać dalej.

• Tak to się musiało skończyć! Nikola Drincić uderzył idealnie sprzed pola karnego i piłka od słupka wpadła od bramki poza zasięgiem Tytonia!

• Czysto w obronie na rzut rożny wybił piłkę Wasilewski.Ale to my ciągle w defensywie.

• I kolejny rzut rożny. Czy uda się przerwać to oblężenie? Gramy tylko na uwolnienie, a piłka momentalnie wraca zawsze pod nasze pole karne. Panowie, tak meczu nie wygracie!

• Ostatnie ostrzeżenie dla Polaków! Piłka w siatce Tytonia, ale sędzia dopatrzył się spalonego. Jeśli był, to minimalny. W odpowiedzi na trybunach kolejne petardy.

• Znów mieliśmy sporo szczęścia po podkręconej piłce Vukcevicia z rzutu rożnego.

• Z problemami, na uwolnienie, po rzucie rożnym Borysiuk wykopał piłkę w trybuny. Po chwili kolejny korner. Oj cisną nas niemiłosiernie Czarnogórcy.

• Rzut wolny dla Czarnogóry z dużej odległości od pola karnego. Wrzucał Vukcević, ale wybijamy na rzut rożny.

• A nasze ataki nie przynoszą najmniejszego zagrożenia, tak jak teraz po akcji Błaszczykowskiego. Dużo strat zalicza Obraniak.

• Vukcević dostał piłkę w pole karne i technicznie uderzył w kierunku okienka bramki. Piłka minęła naszą bramkę, ale nieporadność naszej defensywy w dopuszczaniu do takich okazji jest zatrważająca. Takie ataki prędzej czy później skończą się bramką dla rywali.

• Vukcević dobrze wrzucił piłkę praktycznie z samego prawego narożnika, ale na szczęście nasi obrońcy dobrze kryli rywali i wybili futbolówkę poza pole karne.

• Rzut rożny wykonany, ale Lewandowski nieczysto uderzył i piłka przeszła nad bramką.

• Wawrzyniak wywalczył rzut rożny po ataku lewą stroną.

• Vucinić utrudniał wznowienie gry Tytoniiowi, puściły mu nerwy i dostał żółtą kartkę.

• Duża nieporadność w polskiej obronie. Vucinić robił co chciał z naszymi defensorami, a zaczęło się od nieudanej interwencji Tytonia. W końcu jeden z obrońców ślizgiem wybił piłkę, na szczęście bez faulu.

• Rozegraliśmy piłkę przed polem karnym Czarnogóry. W końcu na strzał zdecydował się Grosicki, ale lekko w środek bramki i pewnie łapie Bozović.

• Vukcević szarżował prawą stroną, ale został powstrzymany przez Wawrzyniaka.

• Sędzia nakazuje Tytoniowi wrócić do bramki. Ale sytuacja jest bardzo napięta. Gra wznowiona od bramki! Będzie trzeba doliczyć co najmniej trzy minuty do pierwszej połowy.

• Gra wznowiona, ale zanim Tytoń wykopał piłkę, wybuchła kolejna petarda!

• To petarda wybuchła nad głową Tytonia! Kibice z Czarnogóry nie potrafią się zachować. Posypią się srogie kary. Może się skończyć przerwaniem meczu jak tak dalej pójdzie.

• Z trybun kibice Czarnogóry rzucają cały czas różne przedmioty! Jednym z nich oberwał Tytoń, który trzyma się teraz za głowę. Gra przerwana.

• Wznowili grę Czarnogórcy. Widać, że są podrażnieni obrotem spraw!

• Na dwa tempa Błaszczu umieścił piłkę przy lewym słupku! Bozovic bez szans!

• Przy piłce Błaszyczkowski

• Ależ początek reprezentacji Polski! Rzut karny po faulu Savicia na Lewandowskim!

• Lewandowski ucierpiał w ostatniej akcji, ale już jest gotowy do gry.

• Piszczek ładnie próbował się przedrzeć prawą stroną, w końcu dośrodkował przed pole karne. Tam piłkę opanował Lewandowski, wszedł w pole karne, ale w momencie oddawania strzału został zablokowany.

• Od początku do ataku rzucili się gospodarze, ale Polacy wyszli z kontrą, bardzo szybko zatrzymaną jednak przez defensywę rywali.

• Początek spotkania!

• Zespoły przywitały się i zajmują już miejsca na boisku.

• Słuchamy również podniosłego hymnu Czarnogóry. Piłkarze w większości nie śpiewają tylko słuchają w skupieniu.

• Słuchamy hymnu reprezentacji Polski. Słychać polskich kibiców.

• Polacy zagrają dzisiaj w białych koszulkach i spodenkach. Czarnogóra w czerwonych kompletach strojów.

• Piłkarze wychodzą już z tunelu wyprowadzani przez trójkę sędziowską.

• Do meczu pozostało już nieco ponad dziesięć minut. Piłkarze skończyli już rozgrzewkę, a atmosfera w Podgoricy robi się gorąca. Szykują się duże emocje.

• - Czekam na ten mecz z niecierpliwością. Będziemy mieli okazję pokazać się na tle drużyny, która bardzo dobrze zaprezentowała się w poprzednich eliminacjach - powiedział przed chwilą Waldemar Fornalik. Miejmy nadzieję, że pokażemy się na tle Czarnogórców z bardzo dobrej strony.

• Największym zaskoczeniem w naszej kadrze jest miejsce Kamila Glika w wyjściowej jedenastce. Selekcjoner zdecydował się postawić na piłkarza grającego na co dzień w klubie, zamiast na Damiena Perquisa, który ostatnio zmienił zespół i nie grał zbyt często.

• Do meczu pozostało już nieco ponad pół godziny. Poznaliśmy już wyjściowy skład dzisiejszych rywali Polaków. Na ataku straszył będzie oczywiście piłkarz Juventusu Turyn, Mirko Vucinić.

• Selekcjoner Czarnogórców podał skład zespołu na mecz z Polską: Bozović - Pavicević, Basa, Savić, Zverotić - Jovanović, Volkov, Vukcević, Drincić - Jovetić, Vucinić

• Waldemar Fornalik podał skład na mecz z Czarnogórą: Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Jakub Błaszczykowski, Ariel Borysiuk, Eugen Polanski, Ludovic Obraniak, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski

• W Podgoricy jest bardzo ciepło, około 30 stopni Celsjusza, choć wieje wiatr.

• Na razie jest bardzo cicho i spokojnie. Nawet kawiarnie, zazwyczaj oblegane od wczesnych godzin porannych, święcą pustkami. Tylko siedząca na ławeczkach na jednym z urokliwych placów z fontannami grupa nastolatków w koszulkach reprezentacji Czarnogóry próbuje już dopingować swój zespół.

• Wszystkie ulice w pobliżu stadionu Pod Goricom są już zamknięte nie tylko dla samochodów, ale również dla pieszych. Do tej strefy mogą wejść tylko mieszkańcy za okazaniem dokumentów lub przedstawiciele mediów z akredytacjami. Kibice obu drużyn nie są wpuszczani, zresztą praktycznie ich nie widać. Oficjalny trening Śląska na stadionie w Podgoricy

• Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą dzisiejszemu meczowi. Na dwie godziny i pół przed pierwszym gwizdkiem sędziego na ulicach Podgoricy zdecydowanie więcej jest policjantów niż kibiców.

• Sześćdziesiąt klubów i trzy ligi - tak wyglądają seniorskie rozgrywki piłkarskie w Czarnogórze. Miejscowi kibice nie są specjalnie nimi zainteresowani, w przeciwieństwie do występów reprezentacji "Odważnych Sokołów", o której mówi się, że ma spory potencjał.

• Według rankingu FIFA, nie mamy szans na awans na mistrzostwa. Wszystko przez Euro 2012! Dlaczego? A no dlatego, że przed najważniejszą dla naszego kraju imprezą reprezentacja Polski przez 2,5 roku nie rozgrywała spotkań o stawkę. Czytaj więcej!

• Michał Listkiewicz

• - Fakt ten szokuje, reprezentacja Polski jest bowiem dobrem wspólnym. Niezależnie od tego czy gra dobrze czy źle. Kibice mają prawo oglądać jej mecze w TVP. Wszystkie strony, od których zależy czy będzie transmisja, powinny myśleć nie o sobie, lecz o tych z drugiej strony telewizora - powiedział Listkiewicz.

• - Sytuacja jest nie do zaakceptowania - uważa były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz komentując fakt, iż inauguracyjny mecz eliminacji MŚ 2014 Polski z Czarnogórą nie jest transmitowany przez TVP, lecz w systemie pay-per-view.

• Wczoraj wieczorem na stadionie Pod Goricom w stolicy Czarnogóry, trenowali reprezentacji Polski. Waldemar Fornalik ma do dyspozycji wszystkich najlepszych zawodników, z wyjątkiem kontuzjowanych - bramkarza Wojciecha Szczęsnego i Macieja Rybusa. Zobaczcie więcej zdjęć z treningu! Kadrowicze Fornalika trenowali w PodgoricyKadrowicze Fornalika trenowali w Podgoricy

• Konferencja prasowa reprezentacji PolskiKadrowicze Fornalika trenowali w Podgoricy

• Fornalik wyraził nadzieję, że drużyna od spotkania z Czarnogórą będzie pokazywać taką grę, jakiej kibice od niej oczekują. - Tylko taka postawa gwarantuje sukces w zmaganiach z poszczególnymi rywalami - przyznał. Czarnogórscy dziennikarze dopytywali go, czy będzie zadowolony z remisu, na co selekcjoner odparł: - Idealnie byłoby zgarnąć trzy punkty i z takim nastawieniem przyjechaliśmy do Podgoricy. Ale nie zapominamy o sile naszego rywala.

• - Nie mam tak komfortowej sytuacji, że po jednym treningu mógłbym ogłosić wyjściową jedenastkę. Czasem jedno zagranie, jakaś akcja może zadecydować o takim, a nie innym ustawieniu. Mam jeszcze wątpliwości dotyczące trzech pozycji: jednego ze skrzydeł i pary stoperów, zastanawiam się też nad środkiem pomocy - powiedział Waldemar Fornalik na konferencji prasowej w czarnogórskiej stolicy.

• W kadrze jest kilka nowych twarzy (m.in. rewelacyjnie spisujący się w lidze Paweł Wszołek), ale w porównaniu do Euro rewolucji w składzie raczej nie ma co się spodziewać. Taktycznej chyba też nie, bo mecz z Estonią wyleczył jak na razie Fornalika z pomysłu grania dwójką w ataku. Nie bardzo zresztą wiadomo, kto miałby być partnerem Roberta Lewandowskiego, bo selekcjoner pominął przy powołaniach rewelacyjnie spisującego się ostatnio w Bundeslidze Artura Sobiecha. W kadrze jest za to weteran Marek Saganowski.

• Czarnogóra to bardzo wymagający rywal. Reprezentacja kraju, który istnieje na mapach dopiero od pięciu lat, była objawieniem eliminacji do ostatnich ME. Na inaugurację zremisowała na wyjeździe z Anglią i wygrała trzy kolejne mecze. Na półmetku miała niemal komplet punktów. Później coś się zacięło i ostatecznie nie przeszła przez baraże. Niemniej to ona jest faworytem. Twierdzą tak nie tylko bukmacherzy, płacący za zwycięstwo gospodarzy 2,3 za każdą postawioną złotówkę (remis jest wart 3,2 do 1, a wygrana Polaków 3,4 do 1).

• telewizja, telewizor

• Mecz Polski z Czarnogórą będzie można obejrzeć tylko w systemie pay-per-view. Firma Sportfive nie doszła do porozumienia z TVP, chociaż negocjacje trwały długo. Cena: 20 zł.

• W samo południe zaczynamy relację tekstową ze spotkania Czarnogóra - Polska. Pierwszy raz w od 11 (Ukraina - Polska), meczu biało-czerwonych nie będzie w żadnej telewizji otwartej.