Czarny scenariusz: Płyta poznańskiego Starego Rynku nie zostanie przebudowana, a miasto będzie musiało oddać prawie 30 mln z kasy unijnej

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Tak będzie wyglądał poznański Stary Rynek po przebudowie, o ile miastu uda się zrealizować inwestycję. Pracownia Architektoniczna Demiurg
Przebudowa płyty Starego Rynku ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2022 r. Pierwsze prace przygotowawcze zaplanowano jeszcze na ten rok. Gdy jednak ziści się czarny scenariusz, to Poznań będzie musiał zrezygnować z tej inwestycji i oddać dotację unijną. - Jeśli przetarg się nie uda i do czerwca nie wybierzemy wykonawcy, to przebudowa rynku zostanie odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość – uważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. I podkreśla: - Jestem zdecydowany, by walczyć do końca. Robimy wszystko, by się udało.

Pierwszym problemem, z którym miasto się mierzy, jest znalezienie wykonawcy. - To trudny teren do prowadzenia inwestycji – wskazuje Jaśkowiak. - Trzeba pamiętać, że zadanie nie sprowadza się do wymiany nawierzchni rynku. Konieczna jest wymiana całej infrastruktury podziemnej. Wykonawcy obawiają się tego, na co mogą natrafić pod ziemią.

Czytaj też: W 2021 roku rusza odnowa płyty Starego Rynku w Poznaniu. Porozumienie ma skrócić czas uciążliwych dla mieszkańców prac

Kosztowna wymiana infrastruktury podziemnej

Część znajdujących się pod płytą rynku instalacji jest w bardzo złym stanie, np. Aquanet kilka razy w roku usuwa tu awarie. Zrodził się pomysł, aby wymianę nawierzchni rynku połączyć z wymianą infrastruktury. Przeprowadzenie tych prac w jednym terminie oznacza oszczędności finansowe dla gestorów sieci, minimalizuje też czas trwania uciążliwości związanych z inwestycją. Spółka PIM podpisała porozumienie z firmami, które zarządzają podziemną infrastrukturą, znajdującą się pod płytą rynku. Każda z nich finansuje prace związane z wymianą swojej sieci.

- Udało się nam przekonać jednego wykonawcę, że warto zmierzyć się z tym wyzwaniem, ale to wiąże się ze wzrostem kosztów – mówi Jaśkowiak.

Pierwotnie koszty przebudowy płyty Starego Rynku oszacowano na ponad 53 mln zł. Miasto zarezerwowało w budżecie na ten cel 13,8 mln zł, pozyskało też dotację unijną (blisko 30 mln zł). Teraz okazało się, że trzeba dołożyć kolejne miliony złotych. Na ostatniej sesji Rady Miasta Poznania wprowadzono zmiany w tegorocznym budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej. Jedną z nich było dołożenie 31 mln zł na przebudowę rynku. Jednak w ostatniej chwili ją wycofano. Dlaczego?

Gdy okazało się, że koszty inwestycji wzrosły, także zarządcy podziemnej infrastruktury musieli zwiększyć swoje wydatki na ten cel. Jeden z nich stwierdził, że nie jest w stanie dać więcej pieniędzy.

Przetarg w sprinterskim tempie

– Do pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu wymagane były zgody wszystkich współzamawiających, a przedłożona oferta przekroczyła zabezpieczony budżet każdego z gestorów. W tym przypadku odmowa chociażby jednego z nich powoduje unieważnienie zamówienia – potwierdza Marcin Gołek, wiceprezes PIM. – Musieliśmy unieważnić postępowanie, które prowadziliśmy w trybie negocjacji. Planowane jest powtórzenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego ze skróconym terminem składania ofert. Jeśli do tego dojdzie, to zrobimy wszystko, by stało się to jeszcze w kwietniu.

Trwa wyścig z czasem, który ma tu zasadnicze znaczenie dla powodzenia inwestycji. - Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w czerwcu, to jesteśmy w stanie zrealizować inwestycję w terminie – zapewnia Jaśkowiak.

Przebudowa płyty Starego Rynku powinna zakończyć się latem 2023. Gdy wybór wykonawcy zakończy się fiaskiem, to trzeba będzie oddać dofinansowanie unijne, a Stary Rynek przez wiele lat będzie wyglądał tak, jak teraz.

Co się zmieniło na placu Kolegiackim do marca tego roku? Zobacz:

Przebudowa placu Kolegiackiego w Poznaniu: Gdy zrobiło się n...

Stary Rynek zyska nową nawierzchnię

Płyta Starego Rynku zostanie wyrównana, ale nie całkowicie, ponieważ wtedy odsłonięte zostałyby fragmenty fundamentów niektórych kamieniczek. Położona ma być nowa nawierzchnia. – Jedna trzecia obecnego materiału kamiennego ma pozostać – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przypomnijmy, że kostka na rynku pochodzi z początku XX wieku, trafiła tutaj m.in. z ul. Głogowskiej. – To cenna, historyczna kostka, zróżnicowana kolorystycznie i materiałowo – podkreśla Joanna Bielawska-Pałczyńska, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Jednak pojawiające się przez lata ubytki uzupełniano kiepskiej jakości materiałem.

Sprawdź: Stary Rynek – tak się zmieni symbol Poznania po przebudowie, która zakończy się wiosną 2023 roku [WIZUALIZACJE]

Ogródki gastronomiczne nie będą stały na podestach

Znikną krawężniki, między chodnikami a płytą rynku zostanie zachowana minimalna różnica. Ogródki gastronomiczne będą mogły stać bezpośrednio na płycie.

Na płycie rynku rozmieszczone zostaną gniazdka elektryczne, które przydadzą się podczas organizowania tutaj różnego rodzaju imprez, eventów.

Powstanie pasaż kultury

Ulica Jana Babtysty Quadro zostanie przekształcona w pasaż kultury. Staną tutaj słupy i regle, na których znajdzie się oświetlenie. Umożliwią one również czasowe zadaszenie ulicy (rozsuwany dach). Przy Wadze oraz po obu stronach Odwachu przewidziano wyspy zieleni. Na Stary Rynek wrócą drzewa. Będą nowe chodniki, oświetlenie, meble miejskie.

Po zakończeniu inwestycji oprócz nowej kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, gazowej czy oświetlenia mieszkańcy i prowadzący tutaj działalność przedsiębiorcy skorzystają ze światłowodu.

Zobacz też:

Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. Galeria miasta, którego m...

Największy pożar w Poznaniu - ulicą płynęła rwąca rzeka spir...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Poznań to jest takie miasto że wszystko najładniej wygląda na wizualizacjach.....a rzeczywistość jest zgoła inna - patrz ul. św Marcin

Dodaj ogłoszenie