Czeka nas rewolucja na drogach. Zmiany dotyczące poruszania się m.in. hulajnóg elektrycznych, rolek i deskorolek wejdą w życie już 20 maja

Igor Chudziński
Igor Chudziński
W pakiecie zmian, które zaczną obowiązywać 20 maja 2021 roku, zostanie prawnie uregulowana kwestia między innymi popularnych obecnie hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego.
W pakiecie zmian, które zaczną obowiązywać 20 maja 2021 roku, zostanie prawnie uregulowana kwestia między innymi popularnych obecnie hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Łukasz Gdak
Udostępnij:
Już od czwartku, 20 maja w życie wchodzą zmiany w przepisach drogowych regulujące kwestię poruszania się hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Ustawa unormowała m.in. miejsca poruszania się tych pojazdów oraz prędkości. Kolejne ważne zmiany czekają nas 1 czerwca, wtedy to zmienią się zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych. Zobacz, jakie zmiany w przepisach drogowych czekają nas 20 maja i 1 czerwca 2021 roku.

20 maja i 1 czerwca 2021 roku to dwie ważne daty dla wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach. W tych dniach zaczną obowiązywać nowe przepisy wprowadzone poprzez dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Wypadki drogowe na terenie województwa wielkopolskiego w kwietniu 2021

Zmiany w ruchu drogowym: Co zmieni się 20 maja?

W pakiecie zmian, które zaczną obowiązywać 20 maja 2021 roku, zostanie prawnie uregulowana kwestia między innymi popularnych obecnie hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Przepisy będą jasno określać zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególnią szereg praw i obowiązków, do których będą musieli się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego.

Po pierwsze do polskiego porządku prawnego wprowadzone zostały trzy nowe definicje:

  • Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (np. rolki, deskorolki, klasyczne hulajnogi)
  • Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
  • Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Jeśli chodzi o urządzenia wspomagające ruch, to od 20 maja osoby poruszające się takimi pojazdami będą musiały korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów.

Na drodze dla rowerów taką osobę będzie obowiązywał ruch prawostronny. Jeśli będzie korzystać ona z chodnika albo drogi dla pieszych, będzie obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Zmiany w przepisach dotyczące hulajnóg elektrycznych

Kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

W przypadku gdy w pobliżu nie będzie drogi rowerowej kierowca hulajnogi elektrycznej będzie miał obowiązek korzystania z jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną będzie dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach: gdy chodnik będzie usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i będzie brakować wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Egzamin na prawo jazdy to prawdziwe wyzwanie. Które szkoły nauki jazdy w Poznaniu najlepiej przygotowują kursantów? Wydział komunikacji Urzędu Miasta Poznania przedstawił specjalny raport. Zobacz, które szkoły mają najwyższą zdawalność teorii i praktyki.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najlepsze szkoły nauki jazdy. Mają najwyższą zdawaln...

Wtedy jednak będzie on musiał jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować mu pierwszeństwa oraz nie utrudniać jego ruchu.

Co ważne, kierujący hulajnogą elektryczną nie będzie mógł przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Wyjaśniona została także kwestia uprawnień do prowadzenia tych pojazdów i ich prędkości. Dopuszczalna prędkość z jaką będzie można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania tymi pojazdami będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Dzieci w wieku do 10 lat nie będą mogły kierować hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszczalne będzie kierowanie tymi pojazdami przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Za niewłaściwe użytkowanie hulajnóg i innych urządzeń grozi pouczenie, mandat do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Zeszłoroczny tragiczny wypadek karetki w Puszczykowie zszokował wiele osób, ale warto wiedzieć, że w całym 2019 roku w Polsce doszło aż do 195 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych, w których zginęły 64 osoby, a 28 zostało rannych. Prezentujemy nagrania z ostatnich latach ku przestrodze ---->

Wypadki na przejazdach kolejowych w Polsce - zobacz te nagra...

Wszystkie te zmiany są pozytywnie oceniane przez ekspertów.

- To były bardzo potrzebne zmiany. W końcu prawnie została uregulowana sytuacja wszystkich tych pojazdów, które już od dawna poruszały się na drodze. Dotychczas hulajnoga elektryczna była niczym, nie istniała w polskim prawie

- mówi Maciej Bednik z Automobilklubu Wielkopolskiego.

I dodaje: - Obecność hulajnóg na chodnikach była zmorą dla pieszych. Chodnik powinien być azylem dla pieszego. Te pojazdy poruszają się z dużą prędkością i stwarzają realne niebezpieczeństwo. Chociaż wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych nie było stosunkowo dużo, to jednak obrażenia jakie odnosili uczestnicy tych wypadków były poważne.

Zmiany w ruchu drogowym: Co zmieni się 1 czerwca?

Kolejne ważne zmiany w ruchu drogowym czekają nas już 1 czerwca 2021 roku. Wtedy to zmienią się zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych.

Podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego.

Kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie musiał zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

10 niespodziewanych rzeczy, za które możesz dostać mandat. O...

Kierowcy których aut mają najwięcej wypadków i kolizji? Specjalny ranking przygotowali eksperci porównywarki rankomat.pl, którzy przeanalizowali deklaracje ubezpieczających się za jej pośrednictwem. Sprawdzili, ilu posiadaczy danego modelu samochodu zgłosiło wypadek lub kolizję i wytypowali właścicieli najbardziej szkodowych aut. Co ciekawe w czołówce zabrakło BMW. Sprawdź ranking ------>

Kierowcy BMW powodują najwięcej wypadków? To mit! Oto samoch...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie