Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czekamy na wyjaśnienia". Patriotyczna ławka za 100 tys. okazała się bublem

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Dewastacji uległa drewniana obudowa, a z biało-czerwonych konturów Polski oraz niebieskiego podestu zaczęła schodzić farba. Po bokach wielkiej bryły widać zacieki z deszczu.
Dewastacji uległa drewniana obudowa, a z biało-czerwonych konturów Polski oraz niebieskiego podestu zaczęła schodzić farba. Po bokach wielkiej bryły widać zacieki z deszczu. Robert Woźniak
Miały "promować Polskę", a budzą śmieszność i skojarzenia z flagą Rosji. "Patriotyczna ławka" w Poznaniu została zniszczona już przez pierwsze deszcze - czy tak samo wątpliwej jakości są pozostałe instalacje, które kosztowały nas 1,6 miliona złotych? "Czekamy na wyjaśnienia od wykonawcy instalacji" - oznajmia Bank Gospodarstwa Krajowego, któremu zawdzięczamy ich postawienie.

Patriotyczne ławki pojawiły się w polskich miastach pod koniec sierpnia. Ogromne instalacje w kształcie konturu Polski od razu wywołały spore kontrowersje, m. in. przez dziwaczny wygląd oraz miejsca, w których je postawiono. Przykładowo w Rzeszowie, konstrukcja stanęła na środku pustego pola.

Śmieszności sprawie dodał regulamin użytkowania ławki, z którego możemy dowiedzieć się, że siedząc na ławce mamy opierać się o oparcie i używać poręczy, a osoby czekające "w kolejce" do odpoczynku, mają obowiązek zachowania odstępu 1,5 metra. Na ławce zasiąść mogą maksymalnie trzy osoby, których łączna waga nie przekracza 225 kilogramów.

Poznań: Ławka z polską flagą warta 100 tys. zł doszczętnie zniszczona

Kuriozalny regulamin obsługi ławek szybko stał się hitem sieci. Ale o wiele mniej zabawna okazała się suma, jaką z pieniędzy podatników wydano na kontrowersyjne instalacje - jak poinformował odpowiedzialny za ten projekt Bank Gospodarstwa Krajowego, koszt budowy jednej ławki wyniósł 100 tysięcy złotych.

Łącznie 16 konstrukcji - po jednej na terenie każdego województwa - kosztowały nas 1,6 miliona złotych. Dodatkowo - przez swoją biało-czerwono-niebieską kolorystykę - części mieszkańców i internautów instalacje zaczęły kojarzyć się z flagą Federacji Rosyjskiej.

Jeszcze mniej wesoło zrobiło się, gdy kilka dni temu internet obiegły zdjęcia poznańskiej ławki - kompletnie zniszczonej przez pierwsze jesienne deszcze. Dewastacji uległa drewniana obudowa, a z biało-czerwonych konturów Polski oraz niebieskiego podestu zaczęła schodzić farba. Po bokach wielkiej bryły widać zacieki z deszczu.

Ławki z ogromnymi wiatami w kształcie Polski sfinansował podlegający premierowi Bank Gospodarstwa Krajowego. Dlaczego zostaliśmy nimi uszczęśliwieni? "Instalacje są częścią akcji reklamowej, która promuje Polskę i polskie inwestycje wspierane przez BGK na terenie całego kraju. Projekt przygotowała i wykonała działająca na zlecenie BGK agencja Hackett Hamilton (...)" - oznajmia BGK w przesłanym nam oświadczeniu.

Dlaczego poznańska ławka, która kosztowała 100 tys. złotych, została zniszczona przez pierwsze opady deszczu? Czy taki sam los czeka pozostałe konstrukcje?

"Do chwili obecnej jedna z instalacji uległa zniszczeniu przez warunki atmosferyczne. Wezwaliśmy wykonawcę do wyjaśnienia sytuacji. Otrzymaliśmy informację, że naprawa się rozpoczęła. Czekamy na wyjaśnienia od wykonawcy i wówczas podejmiemy decyzję o dalszych działaniach" - stwierdza w odpowiedzi na nasze pytania rzeczniczka prasowa BGK, Anna Czyż.

Mieszkańcy i samorządy w kwestii patriotycznych ławek najwyraźniej nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. Na nasze pytanie w tej kwestii BGK nie odpowiedziało. Jak ustalił jednak warszawski portal "Gazety Wyborczej", w stolicy patriotyczna ławka nie stanie. Zostanie ustawiona zamiast tego w Radomiu, który jako bardziej stosowne miejsce został "zarekomendowany" przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Jak czytamy w przesłanym nam komunikacie, nie przewidziano postawienia więcej, niż dotychczasowe 16 ławek. BGK nie wskazuje jednak, czy na tym kampania promocyjna się zakończy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz też:

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin w 2022 roku. Które wielkopolskie miasta są najbogatsze? Dowiedz się tego z rankingu! Sprawdź naszą galerię --->

Najbogatsze wielkopolskie miasta. Czy żyje się tam luksusowo?

Oświadczenie majątkowe zawiera informacje o stanie majątku w danym roku rozliczeniowym. Według przepisów, zobowiązani do opublikowania informacji o swoim majątku, muszą poinformować opinię publiczną o zgromadzonych pieniądzach, posiadanych nieruchomościach, a także przedmiotach, których wartość przekracza 10 tys. zł. Obowiązek dotyczy także przekazania informacji o zaciągniętych pożyczkach i kredytach.Aby zobaczyć oświadczenia majątkowe prezesów poznańskich spółek miejskich, przejdź do galerii --->

Tyle zarabiają prezesi spółek miejskich w Poznaniu. Wysokość...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski