Czerwiec ’56: Poznaniacy wciąż pamiętają ten stukot

  Czerwiec ’56: Poznaniacy wciąż pamiętają ten stukot

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  - Poznaniacy, którzy pamiętają wydarzenia Poznańskiego Czerwca, ciągle słyszą w głowie stukot drewniaków, w jakich szli Cegielszczacy w kierunku centrum, by zamanifestować swój sprzeciw. Dotarli także na Młyńską - opowiada Janusz Stolarski, współtwórca spektaklu plenerowego „Stukot 56”, którego premiera odbędzie się w niedzielę o godzinie 22 na ul. Młyńskiej.
  Autorzy wybrali ten moment zrywu powstańczego, który dotąd nie inspirował artystów - zdobycie przez manifestantów więzienia. Ich zdaniem spektakl nie jest jednak rekonstrukcją wydarzeń historycznych, kiedy to manifestanci wdarli się do aresztu i wypuścili zatrzymanych, zdobyli broń, ale swobodnym nawiązaniem do historii.

  Twórcami widowiska są: Janusz Stolarski (reżyseria), Adam Suwart (dramaturg), Krzysztof „Wiki” Nowikow (muzyka) i Tomasz Jarosz (wideo).
  Gościem specjalnym spektaklu będzie legendarna pielęgniarka Czerwca 56 Aleksandra Banasiak i współcześni osadzeni w areszcie, którzy nagrali wcześniej między innymi „Międzynarodówkę i „Boże coś Polskę”. Spektakl współtworzą aktorzy Teatru Korybant, który prowadzi Janusz Stolarski oraz studenci kierunku taniec w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Spektakl produkuje Stowarzyszenie Teatralne Antrakt.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo