Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czerwiec'56: Robotnicy upamiętnieni przed bramą HCP

MW
Rozbrzmiała syrena z poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego i punktualnie o godz. 15 rozpoczęła się kolejna część obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Rozbrzmiała syrena z poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego i punktualnie o godz. 15 rozpoczęła się kolejna część obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Waldemar Wylegalski
Rozbrzmiała syrena z poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego i punktualnie o godz. 15 rozpoczęła się kolejna część obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

- Nie czuli się bohaterami, wyszli, bo wiedzieli, że nikt nie powie za nich tego co chcieli powiedzieć - mówili prowadzący poznańskie obchody przed bramą Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Przed początkiem uroczystości w każdym miejscu związanym z bohaterskim czynem poznaniaków w 1956 r. prowadzący krótko wprowadzali gości w część historii Poznańskiego Czerwca.

Gospodarzem uroczystości, które rozpoczęły się o godz. 15 był Wojciech Więcławek, prezes HCP. - Cegielski to już inna firma, świadoma wartości swoich pracowników. Mamy perspektywy na powrót do dawnej świetności, dzięki nowoczesnym technologiom - przemawiał Więcławek.

Później historię zrywu przywołał w swoich wspomnieniach Adam Tiul, uczestnik Czerwca'56: - Jerzy Urbaniak, jeden z moich kolegów z zakładów zmarł w tym roku. Chciałbym przypomnieć jego słowa o tych wydarzeniach - mówił Tiul i cytował: - O tym, że w Cegielskim wybuchnie strajk mówiło się już od kilku dni. Panowała bieda, zwiększano nam normy pracy do wyrobienia. Często to pracy chodziło się głodnym. A władza utrzymywała, że żyjemy w kraju szczęśliwości.

Uczestnik Czerwca'56 zaapelował także, by Polacy ze sobą rozmawiali, szanowali się i budowali Polskę, która przecież należy do nas.

Później Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski przeczytał list nadesłany przez premier Beatę Szydło: - Oddajemy hołd tym, którzy walczyli o wolność. W tych miejscach rodziła się suwerenna Polska. Aresztowani byli spychani na margines społeczeństwa. Władza próbowała też zatrzeć pamięć o tych wydarzeniach - pisała Szydło.

Ponownie został też odczytany list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Jego słowa przekazał, tak jak na ul. Kochanowskiego o godz. 11, Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS. Jedyne co zmieniono w liście, to... adresatów.

Na koniec oficjalnych uroczystości w tym miejscu zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem ku pamięci bohaterów Poznańskiego Czerwca.

Głównie obchody 61. rocznicy Czerwca 1956 roku odbędą się w środę na placu Adama Mickiewicza. Początek o godzinie 18.30.

Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

Rocznica Czerwca '56: Na Jeżycach pojawił się czołg

[/cs]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski