Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwonak: 18 propozycji do budżetu obywatelskiego

Bogna Kisiel
Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka
Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy gminy Czerwonak zgłosili 18 projektów, które mają szansę na realizację w przyszłym roku w ramach Czerwonackiego Budżetu Obywatelskiego. Jeśli pomyślnie przejdą weryfikację, zostaną poddane głosowaniu. To mieszkańcy zdecydują co powstanie, czy na przykład pole do minigolfa czy ścieżka rowerowa.

Pole do minigolfa, boisko do streetballa czy wielofunkcyjne, mały kompleks sportowy, budowa drogi rowerowej a nawet parking dla samochodów – to tylko niektóre z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców gminy do Czerwonackiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

– Idea budżetu jest taka, by lokalne społeczności występowały z „drobniejszymi” inicjatywami”, które chcą realizować na swoim terenie – tłumaczy Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka. – Czasami brakuje placu zabaw, boiska, udogodnień dla osób niepełnosprawnych czy należy poprawić bezpieczeństwo. Może są to mniejsze rzeczy, ale przecież potrzebne. Uważam, że budowę ulic, parkingów, obiektów należy pozostawić gminie.

Łącznie mieszkańcy zgłosili 18 pomysłów, które mają szansę na realizację w przyszłym roku. Wśród nich najwięcej propozycji pochodzi z Koziegłów (np. pole do minigolfa, boisko do street-balla, parking dla 102 aut). Po trzy pomysły zrodziły się w Czerwonaku (m.in. utwardzenie ulic Jagodowej i części Jeżynowej) i Kicinie (doposażenie placów zabaw, budowa drogi rowerowej, pomalowanie sal lekcyjnych).

Bolechowo-Osiedle postuluje budowę małego kompleksu sportowego oraz wykonanie projektów dróg wraz z kanalizacją deszczową. Potasze chciałyby mieć boisko wielofunkcyjne, Owińska sygnalizację świetlno-dźwiękową na przejściu dla pieszych, a Bolechowo – projekt zagospodarowania zabytkowego parku.

Teraz trzeba sprawdzić, czy te wnioski spełniają określone kryteria. Projekty bowiem mogą powstać wyłącznie na terenie, będącym własnością gminy. Muszą być zgodne z jej strategią rozwoju i planami odnowy wsi. Koszt każdego z nich nie może przekroczyć 350 tys. zł. Do podziału jest 900 tys. zł.

– W najbliższy poniedziałek spotka się zespół opiniujący, który zweryfikuje wnioski – mówi wójt Sommerfeld. I dodaje, że ostateczna lista projektów, które zostaną poddane głosowaniu będzie znana do 15 czerwca.

Od 18 czerwca do 14 września będzie trwać głosowanie. To mieszkańcy, oddając głos, zdecydują, które pomysły zostaną uwzględnione w przyszłorocznym budżecie gminy i będą realizowane. Zwycięzców poznamy do 12 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski