18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Czerwonak nie chce być szambem Poznania [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Mieszkańcy gminy Czerwonak protestują, bo nie życzą sobie cuchnących inwestycji obok swych domów
Mieszkańcy gminy Czerwonak protestują, bo nie życzą sobie cuchnących inwestycji obok swych domów Zdjęcia: Grzegorz Dembiński, Waldemar Wylegalski
Podpoznańska gmina Czerwonak przypomina oblężoną twierdzę, którą rozsadzają konflikty. A tych nie brakuje, bo tutaj problem goni problem. I są to na ogół "śmierdzące" kłopoty, uciążliwe dla mieszkańców. Ich przyczyną są najczęściej spory z sąsiadami.

To one spowodowały, że Czerwonak jest jedyną gminą powiatu poznańskiego, która nie przystąpiła do Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Najbardziej iskrzy na linii Czerwonak - Poznań. I ma to swoje uzasadnienie. Kłótnie toczą się o Centralną Oczyszczalnię Ścieków, z której wydobywające się odory skutecznie zatruwają życie mieszkańcom Koziegłów i wszystkim przejeżdżającym od strony Wągrowca do stolicy Wielkopolski.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czerwonak/Murowana Goślina: Protesty przeciw inwestycjom
Janikowo/Kicin: Nie dla budowy fabryki Bros [ZDJĘCIA]
Czerwonak: Mieszkańcy nie chcą fabryki Bros
Mieszkańcy nie chcą Brosa

Tuż "za płotem" tej miejscowości Poznań planuje wybudować spalarnię śmieci. Mieszkańcy protestują. Ich zdaniem, nagromadzenie tylu zakładów przemysłowych (COŚ, EC Karolin, Zakłady Drobiarskie) w sąsiedztwie dużego osiedla mieszkaniowego jest niedopuszczalne. Do tego jeszcze Poznań kupił w Koziegłowach budynek od UAM, który chciał przeznaczyć na mieszkania socjalne dla poznaniaków.

Kolejny konflikt wybuchł na granicy Kicina i Janikowa (gmina Swarzędz). Tutaj firma Bros, zgodnie z uchwalonym przez Swarzędz planem miejscowym, chce wybudować halę magazynowo-produkcyjną i wytwarzać chemikalia. W Bolechowie (gmina Czerwonak) z kolei firma Ordo przymierza się do budowy zakładu produkującego kompost i paliwa alternatywne z odpadów.

Gmina Czerwonak ma Puszczę Zielonkę. Wybudowała też wcześniej niż Poznań krytą pływalnię z rurą zjazdową. I jeszcze może pochwalić się kąpieliskiem Akwen Tropicana w Owińskach, namiastką - jak je reklamowano przed otwarciem - Karaibów. Na tym jednak powody do dumy się kończą. Bo w rzeczywistości gmina kojarzy się z... jednym, wielkim, śmierdzącym problemem.

- Czerwonak staje się śmietnikiem Poznania - mówią mieszkańcy. A inni dodają: - I szambem, do którego spływają ścieki sąsiadów.
Cuchnącą wizytówką gminy jest Centralna Oczyszczalnia Ścieków. Mapa nie jest potrzebna, wystarczy nos za przewodnika, aby dotrzeć do Koziegłów - miejscowości, w której funkcjonuje COŚ. Na uciążliwe sąsiedztwo mieszkańcy tej wsi narzekali od lat i przez lata zwodzono ich, że wkrótce będzie lepiej. Argumenty, że odory nie pozwalają żyć, ludzie częściej niż gdzie indziej chorują, lekceważono. Ot, takie wymysły rozhisteryzowanych ludzi. A Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania złośliwie przypominał, że budżet Czerwonaka stoi na podatkach z COŚ.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy pojawił się pomysł budowy spalarni. Wśród potencjalnych lokalizacji wskazywano oczyszczalnię i tereny w sąsiedztwie Elektrociepłowni Karolin, czyli tuż za płotem Koziegłów. I wtedy rozpętała się prawdziwa burza. Poznań, nie chcąc stracić 352 mln zł dotacji unijnej na tę inwestycję, nieco spuścił z tonu.

Także władze gminy Czerwonak pod naciskiem mieszkańców i radnych poważnie potraktowały sprzeciw. Na tyle, że zdecydowały się zlecić badania powietrza w Koziegłowach Warszawskiemu Instytutowi Ochrony Środowiska. Ich wyniki były alarmujące (wykryto m.in. grzyby, gronkowce), ale Poznań podważył je.

Zmusiły one jednak Aquanet do zlecenia kompleksowych badań atmosfery wokół COŚ oraz oddziaływania zapachowego i mikrobiologicznego tego zakładu na otoczenie. Prowadzi je - od maja 2011 r. do kwietnia 2012 r. - zespół naukowców pod kierownictwem prof. Jerzego Zwoździaka z Politechniki Wrocławskiej. Wstępnie potwierdziły one wyniki badań warszawskiego instytutu. Na raport końcowy trzeba jeszcze poczekać. Wtedy dopiero mieszkańcy dowiedzą się, kto i w jakim stopniu ich truje.

Zdaniem zainteresowanych, nie tylko oczyszczalnia jest uciążliwa dla otoczenia. Mieszkańcy wskazują też na Elektrociepłownię Karolin, Zakłady Drobiarskie. Dlatego tak stanowczo sprzeciwiają się budowie spalarni śmieci, która ma powstać obok EC Karolin.

- Jest szkodliwa dla środowiska i zdrowia ludzi - twierdzą przeciwnicy tej inwestycji. Obawiają się lokowania w jej sąsiedztwie kolejnych obiektów, związanych z gospodarką odpadami. I dodają, że będzie powodować znaczny wzrost natężenia ruchu, a już teraz ul. Gdyńska jest kompletnie zakorkowana. Przypominają też, że obecnie ul. Poznańską w Koziegłowach jeżdżą m.in. TIR-y do Intermarche. Jedyny dojazd do tej firmy, choć znajduje się ona na terenie Poznania, prowadzi przez Koziegłowy.

Tymczasem powstanie spalarni śmieci w tym właśnie miejscu wydaje się przesądzone. Już wcześniej Poznań kupił za 5 mln zł grunt od Dalkii. Otrzymał dofinansowanie.

- 17 kwietnia ma nastąpić wybór generalnego projektanta - mówi Mariusz Poznański, wójt Czerwonaka. - Potrzebna będzie kolejna decyzja środowiskowa. I tutaj szykujemy się do głównego uderzenia.

Nie tylko Poznań chce "obdarować" uciążliwym prezentem gminę Czerwonak. Tuż przy jej granicy, na terenie gminy Swarzędz firma Bros zamierza wybudować halę magazynową i uruchomić produkcję chemikaliów (środków owadobójczych i nawozów). Sprzeciwiają się temu mieszkańcy Kicina.
- Spowoduje to wzrost natężenia ruchu, w razie awarii zanieczyszczenie środowiska, spadek wartości nieruchomości - twierdzi Piotr Picyk, radny gminy Czerwonak i mieszkaniec Kicina.

Inwestor uzyskał już pozwolenie na budowę hali magazynowej, bo plan zagospodarowania gminy Swarzędz przewiduje w tym miejscu strefę przemysłową. Teraz wystąpił o zgodę na uruchomienie części produkcyjnej. Powierzchnia hali ma wynosić ok. 4,8 hektara. Firma chce zatrudnić ok. 680 pracowników. Przewiduje, że po uruchomieniu działalności ruch samochodów osobowych w ciągu doby będzie na poziomie 300 plus 15 ciężarówek.

Mieszkańcy Kicina nie poddają się i zapowiadają walkę. Przyznają, że nie będzie ona łatwa, ale - jak twierdzą - szansa na wygraną jest realna. Na razie utrudniają życie inwestorowi, jak mogą. Firma ma problemy z doprowadzeniem prądu na budowę (słupy stoją na terenie gminy Czerwonak). Znaleźli sojuszników wśród mieszkańców Klin i Janikowa (gmina Swarzędz). Czesława Knypińska, sołtys Janikowa, twierdzi, że wieś zgodziła się na magazyny, ale nie na produkcję.

Kolejny konflikt o inwestycję wybuchł w Bolechowie. Tutaj firma Ordo chce zbudować zakład produkujący kompost i paliwa alternatywne z odpadów. Plan miejscowy przewiduje ten teren gminy Czerwonak pod aktywizację gospodarczą.
- Inwestycja znajduje się w odległości 540 metrów od zabudowań w Bolechowie i jeszcze dalej od Zielonych Wzgórz - wyjaśnia M. Poznański.

Kompostownia nie podoba się ani mieszkańcom Bolechowa, ani osiedla Zielone Wzgórza, które znajduje się na terenie gminy Murowana Goślina. Jej mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, by zablokować przedsięwzięcie.
- My nie negocjujemy. Twardo mówimy nie dla dziesiątek tysięcy ton odpadów, które mają tutaj przyjeżdżać - zaznacza Marek Smykowski, sołtys Bolechowa.

Rada Gminy Czerwonak postanowiła, że plan miejscowy należy zmienić, by w przyszłości nie powstały na terenie Bolechowa tego typu inwestycje. Bo trzeba pamiętać, że w gminie funkcjonuje kilka zakładów tzw. śmieciowych, które są zainteresowane rozbudową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obietnice Poznańskiego
No kto (gość) 2011-05-22 00:27

* zgłoś naruszenie

Gmina Czerwonak za mało wkłada wysiłku by raz na zawsze załatwić problem smrodu z oczyszczalni Spółki Aquanet a temu wszystkiemu jest winien wójt Poznański ,który nie może lub nie chce przywołać Spółki Aquanet do porządku ten wójt od dwudziestu lat tylko obiecuje ,ale nie realizuje obietnic złożonych przed wyborczych proponuje tylko zapoznać się z programem wyborczym pana wójta Poznańskiego pierwsze punkty programowe jego obietnic to będę bronił mieszkańców przed Spalarnią zajmę się sprawą oczyszczalni i co z tych obietnic pozostało smród z oczyszczalni
O
Obietnice Poznańskiego
No kto (gość) 2011-05-22 00:27

* zgłoś naruszenie

Gmina Czerwonak za mało wkłada wysiłku by raz na zawsze załatwić problem smrodu z oczyszczalni Spółki Aquanet a temu wszystkiemu jest winien wójt Poznański ,który nie może lub nie chce przywołać Spółki Aquanet do porządku ten wójt od dwudziestu lat tylko obiecuje ,ale nie realizuje obietnic złożonych przed wyborczych proponuje tylko zapoznać się z programem wyborczym pana wójta Poznańskiego pierwsze punkty programowe jego obietnic to będę bronił mieszkańców przed Spalarnią zajmę się sprawą oczyszczalni i co z tych obietnic pozostało smród z oczyszczalni
G
Gość
Tyle już artykułów napisano na temat śmierdzącej oczyszczalni i tyle pytań można zadać kto jest temu wszystkiemu winien że oczyszczalnia nie działa należycie i wszyscy będziemy szukać winnych całej tej sytuacji /// a trzeba na prawdę wskazać kto dopuścił do takiej sytuacji że powstało duże osiedle mieszkaniowe o dużym skupisku ludności i równo znacznie dopuszczono do rozbudowy oczyszczalni ścieków gdzie z góry wiadomo że taki zakład jak oczyszczalnia będzie bardzo uciążliwa i teraz trzeba postawić pytanie??? kto do tego dopuścił /// ŻE TRWAŁA ROZBUDOWA OSIEDLA MIESZKANIOWEGO jak i ROZBUDOWA ŚMIERDZĄCEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW I ODPOWIEDZ KTO JEST WINIEN JUŻ MAMY PRZECIEŻ W GMINIE DZIAŁAJĄ WŁADZE JAK WÓJT GMINY JEST GOSPODARKA PRZESTRZENNA KTÓRA PLANUJE WIDAĆ JUŻ GOŁYM OKIEM ŻE ŻLE PLANOWANO ALBO POWINNA POWSTAĆ OCZYSZCZALNIA ALBO OSIEDLE MIESZKANIOWE W TYM WYPADKU POWSTAŁO I OSIEDLE I OCZYSZCZALNIA NO A WYNIK JEST JUŻ ZNANY //POWSTAŁ MIESZKANIOWY SMRÓD I TO WSZYSTKO POWSTAŁO ZA CZASÓW WIELOLETNIEGO WÓJTA POZNAŃSKIEGO
K
Kriss
Spojrz na mape, nie kompromituj sie
O
Obserwator
Gdzie ,są ci wszyscy ,którzy dostawali mieszkania w latach 80 -tych z takich zakładów jak ZNTK POWOGAZ , CEGIELSKI , POMET . PFŁT. o MO-nie wspomnę dostawali mieszkania w Kozieglowach bo to był teren spółdzielni 23-lutego teren uzbrojony gotowy do rozbudowy i przewidziany pod zabudowe mieszkaniową-dlatego powstało osiedle na 14 -tys mieszkańców.Pytam się kto zrobił kapitał na tych terenach pan prezes Spóldzielni obecny wojt nie wszyscy CI co szukali tanich mieszkań za małe pieniądze za tzw metr kwadratowy.Dlaczego nikt nie mówi o Brigstonie - dawniejszy Stomil , Polmosie Energomontarzu czy nie wybudowanej Mleczarni-obecnie Intermarche- baza,te zakłady już tam były ,a pierwszy blok tzw 17-tka rozpoczeto budowę jesienia 87roku.KTO kogo wprowadził w bład kto dzisiaj uciekł z KOZIEGŁÓW ,a zbija kapitał polityczno- społeczny niech sam sobie da ODPOWIEDZ.
O
Obserwator
Gdzie ,są ci wszyscy ,którzy dostawali mieszkania w latach 80 -tych z takich zakładów jak ZNTK POWOGAZ , CEGIELSKI , POMET . PFŁT. o MO-nie wspomnę dostawali mieszkania w Kozieglowach bo to był teren spółdzielni 23-lutego teren uzbrojony gotowy do rozbudowy i przewidziany pod zabudowe mieszkaniową-dlatego powstało osiedle na 14 -tys mieszkańców.Pytam się kto zrobił kapitał na tych terenach pan prezes Spóldzielni obecny wojt nie wszyscy CI co szukali tanich mieszkań za małe pieniądze za tzw metr kwadratowy.Dlaczego nikt nie mówi o Brigstonie - dawniejszy Stomil , Polmosie Energomontarzu czy nie wybudowanej Mleczarni-obecnie Intermarche- baza,te zakłady już tam były ,a pierwszy blok tzw 17-tka rozpoczeto budowę jesienia 87roku.KTO kogo wprowadził w bład kto dzisiaj uciekł z KOZIEGŁÓW ,a zbija kapitał polityczno- społeczny niech sam sobie da ODPOWIEDZ.
W
Wojtek
bo od niepamiętnych czasów wybierany jest w Gminie Czerwonak ten sam Wójt...
M
Mariusz
Mieszkańcy Gminy Czerwonak wybierają tego samego Wójta od 20 lat. Sami są sobie winni.
j
jan
Drobiarskie, EC czy COŚ powstały, zanim zbudowano osiedle mieszkaniowe. Winni są przede wszystkim ci którzy w takim miejscu zbudowali Os Leśne - ono nigdy tu nie powinno powstać. A co do spalarni, to dziwne jest to że mieszkańcy os. Warszawskiego w Poznaniu albo Wilczego Młyna nie protestują. Oni będą mieli bliżej do tej spalarni.
k
krzyś
A kto rządzi w gminie jak nie Wójt? dlaczego w innych gminach nie ma tego problemu?
A
Autochton
Mieszkańcy - nie wymagajcie od wójta, jego zastępców i gminnych urzędników cudów. To typowi przedstawiciele Partii Oszustów (PO) Ich przerasta postawienie koszy na śmieci na przystankach autobusowych i miejscach ogólnodostępnych. O doprowadzeniu poprzez bezczynność do ruiny zespołu pałacowo-parkowego rodziny von Treskov w Owińskach - dziedzictwa pruskiego i świadectwa świetności tej miejscowości nie wspomnę.
m
mieszkaniec
czasem mi wstyd przyznać się że mieszkam w Koziegłowach, a nasze władze nic nie robia, dramat, kto ich wybrał
z
ziom
Spalarni powstaje na terenie miasta Poznania - warto o tym wspomnieć.
g
gość
popieram dość fatalnych rządów takiego Wójta, odwołać!!!
c
czytelnik
może trzeba odwołać nieudolnego Wójta, Czerwonak stał się pośmiewiskiem i śmieciowiskiem całego powiatu
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie