Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwonak przeciwko fabryce w otulinie puszczy

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Władze i mieszkańcy Czerwonaka od początku sprzeciwiali się inwestycji.
Władze i mieszkańcy Czerwonaka od początku sprzeciwiali się inwestycji. Waldemar Wylegalski
Radni gminy Czerwonak jednomyślnie sprzeciwiają się planom Swarzędza, by zmniejszyć obszar otuliny Puszczy Zielonki dla fabryki Brosa. Swój wniosek kierują do sejmiku wielkopolskiego. Także wójt Czerwonaka Jacek Sommerfeld zadeklarował, że nie dopuści do legalizacji produkcji w stojących już magazynach Brosa.

– Chociaż nie udało nam się powstrzymać budowy hal, powstrzymamy produkcję, razem z mieszkańcami i stowarzyszeniem Len – zapowiedział Marcin Wojtkowiak, przewodniczący rady gminy Czerwonak.

W związku z tym, że Swarzędz pod koniec października wystąpił do sejmiku wielkopolskiego o wyłącznie prawie 50 hektarów spod otuliny Puszczy Zielonki, radni gminy Czerwonak w czwartek zwołali nadzwyczajną sesję. Bowiem teren, o którym mowa, znajduje się w Janikowie i sąsiaduje bezpośrednio z ich gminą. Podczas sesji radni Czerwonaka jednogłośnie sprzeciwili się planom sąsiadów, by zalegalizować istniejącą na tym terenie fabrykę Brosa.

Czytaj też: Fabryka ważniejsza niż otulina Puszczy Zielonki

– Występujemy z wnioskiem do sejmiku, że nie zgadzamy się z decyzją gminy Swarzędz. Będziemy stanowczy w tym, by bronić interesów swoich mieszkańców. Chcemy także, by wojewoda wielkopolski skupił się na tym temacie – stwierdził Marcin Wojtkowiak.

Gmina Czerwonak i lokalna społeczność sprzeciwiali się powstaniu inwestycji od samego początku. Najbliższe zabudowy mieszkalne znajdują się w odległości 800 metrów od fabryki.

– W razie wystąpienia jakichkolwiek awarii, istniałoby zagrożenie dla okolicznych mieszkańców – mówi Grzegorz Jedlikowski ze stowarzyszenia Len, działającego w Kicinie.

Póki co mieszkańcy Janikowa i Kicina zbierają podpisy pod petycją, którą kierują do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a także do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

– Uchwała Swarzędza wzywająca sejmik wielkopolski do przesunięcia granic terenu chronionego jest próbą zalegalizowania skutków co najmniej błędnych, a może i przestępczych działań poprzednich władz gminy – uważają mieszkańcy.

Wskazują przy tym, że gmina Swarzędz jednocześnie przyznała się do przestępstwa na środowisku.

– W uchwale, z jaką wystąpili do sejmiku, radni argumentują swój wniosek tym, że przez budowę hal rejon ten „bezpowrotnie utracił wartości przyrodnicze i walory kulturowe”. Tym samym gmina przyznaje się sama do degradacji środowiska, chociaż w decyzji środowiskowej, którą wydała dla fabryki Bros, deklarowano, że negatywnych skutków nie będzie. Winnych tej sytuacji należy więc ukarać – uważa Grzegorz Jedlikowski.

Zwraca on uwagę przy tym, że żadne badania tego terenu nie zostały poczynione, by jednomyślnie stwierdzić, że teren faktycznie utracił bezpowrotnie swoje walory przyrodnicze.

– Chcemy by granice Puszczy Zielonki były utrzymane. A także, by odpowiednie organy sprawdziły, czy czasem procedury przy wydawaniu i uzyskaniu przez inwestora pozytywnych decyzji dla budowy fabryki zostały przeprowadzone z naruszeniem prawa, zarówno ze strony inwestora, jak i gminy Swarzędz – piszą mieszkańcy w petycji.

Jeśli petycja i sprzeciw lokalnej społeczności oraz radnych gminy Czerwonak nie poskutkują, a fabryka zostanie zalegalizowana, mieszkańcy, którzy sąsiadują z fabryką zamierzają złożyć pozew zbiorowy przeciwko gminie Swarzędz.

– Gmina Swarzędz naraziła nas na szkodliwe działania fabryki i niebezpieczeństwo związane z degradacją środowiska – uważa Grzegorz Jedlikowski.

W Kaliszu ziemia zapadła się pod wozem strażackim - zobacz wideo:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski