Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwone race i Rota w czasie apelu przy lotnisku Ławica - tak upamiętniono zdobycie bazy lotniczej w Poznaniu 102 lata temu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nad ranem 6 stycznia na Ławicy odbył się coroczny apel upamiętniający powstańców wielkopolskich
Nad ranem 6 stycznia na Ławicy odbył się coroczny apel upamiętniający powstańców wielkopolskich Stacja Lotnicza Ławica
Sto dwa lata temu powstańcy wielkopolscy zdobyli bazę lotniczą w podpoznańskiej wówczas Ławicy. Dlatego tradycyjnie nad ranem 6 stycznia, w tym samym miejscu odbyły się skromne uroczystości z udziałem strażaków i rekonstruktorów historycznych. Skromne – bo zgodnie z profilaktyką antywirusową, bez udziału publiczności.

- Obchody mają charakter symboliczny, okrojony tylko do kręgu naszych służb mundurowych – mówi Marek Ciebielski, z Grupy Historycznej Stacja Lotnicza Ławica, współorganizator obchodów. Witamy kolegów strażaków z sąsiedniej jednostki JRG-4.

Tomasz Kaczmarek, rekonstruktor i pracownik Muzeum Broni Pancernej, przybliżył postać kapitana Franciszka Jacha, który jeszcze 28 grudnia 1918 roku w Wapnie pod Wągrowcem zdobył pierwszy samolot dla przyszłego lotnictwa polskiego, a później był jednym z pierwszych pilotów na Ławicy.

Tu zdobyto pierwsze samoloty dla polskiego lotnictwa

- W efekcie zdobycia stacji Ławica Polacy pozyskali około 30 samolotów zdolnych do lotu, a dodając je do samolotów zdobytych w hali Zeppelina, okazało się, że była to w sumie największa zdobycz w dziejach oręża polskiego – mówił Tomasz Kaczmarek. - To pokazuje, jakie wielkie znaczenie miało Powstanie Wielkopolskie dla odrodzonego państwa polskiego. Te samoloty służyły później do prowadzenia rozpoznania w czasie wojny 1920 roku.

Odśpiewano Rotę i włączono syreny

W czasie uroczystości odtworzono dźwięk czterech salw honorowych – na pamiątkę czterech salw artylerii w czasie zdobywania bazy 102 lata temu, odśpiewano też Rotę. Strażacy w tym czasie zapalili czerwone race. Uroczystość zakończyło włączenie syren i sygnałów błyskowych samochodów strażackich.

Ostatnim akcentem był wymarsz na Wzgórze Berlińskie, gdzie pod pamiątkową tablicą zapalono znicz ku czci poległego w czasie szturmu w 1919 roku powstańca.

Zobacz też: Na Dworcu Rataje będzie można korzystać z Punktu Obsługi Klienta - kupić bilet, doładować kartę PEKA, czy złożyć reklamację

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski