Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część gmin traci dziś dostęp do analogowej telewizji. Od 20 maja w Wielkopolsce tylko DVB-T

Mateusz Pilarczyk
IV z VII etapów wyłączania analogowej telewizji naziemnej oficjalnie nie obejmuje Wielkopolski, bo na terenie województwa nie zamilknie żaden nadajnik. Skutki dzisiejszego wyłączenia naziemnej telewizji analogowej mogą odczuć jednak mieszkańcy południowych krańców Wielkopolski, których anteny skierowane są na nadajnik zbudowany na Ślęży w województwie dolnośląskim. Taka sama sytuacja może powtórzyć się 20 maja. Wtedy zamilkną nie tylko nadajniki w Wielkopolsce, ale i w województwie kujawsko-pomorskim.

- Wiemy, że w części gmin sygnał może być odbierany ze Ślęży, a nie ze Śremu. Nie możemy jednak dokładnie powiedzieć ilu osób dotyczy ten problem, bo to zależy od indywidualnych ustawień anten na każdym domu. W jednym miejscu sygnał może być lepszy ze Ślęży, a kilka kilometrów dalej ze Śremu - zaznacza Janusz Kujawski, dyrektor poznańskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Według szacunków służb wojewody dzisiejsze wyłączenie TV analogowej może dotyczyć 8,2 tys. Wielkopolan z terenu sześciu gmin. Są to okolice Perzowa, Rychtala w powiecie kępińskim, Kobylej Góry w powiecie ostrzeszowskim oraz Jutrosina, Pakosławia i Rawicza. Do tych miejsc od dziś docierać będzie drogą naziemną tylko cyfrowa telewizja DVB-T.

Do jej odbioru potrzebny jest specjalny dekoder. Jest on już wbudowany w większości płaskich telewizorów kupionych w ostatnich dwóch latach. Jeśli mamy starszy model, to prawdopodobnie trzeba będzie kupić tzw. set-top-box. Ich ceny kształtują się w okolicach 100 zł, a Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przestrzega przed domokrążcami sprzedającymi nieodpowiednie lub droższe modele dekoderów.

- Gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy z sygnałem, to będziemy starali się je rozwiązać i pomóc - mówi dyrektor Kujawski.
W sprawie DVB-T można dzwonić do poznańskiej delegatury UKE pod numer telefonu 61 659 86 11, albo pod numer 800 007 788, czyli na ogólnopolską infolinię poświęconą cyfrowej telewizji naziemnej.

Analogową telewizję naziemną w Wielkopolsce można jeszcze przez niecały miesiąc oglądać na terenie zbliżonym do byłych województw pilskiego, konińskiego i kaliskiego. Na tym obszarze analog zostanie wyłączony 20 maja. Wtedy zamilkną nadajniki w Rusinowie k. Piły, Żółwieńcu k. Konina i Mikstacie k. Kalisza, które od tego dnia będą udostępniały tylko sygnał DVB-T.

Większość osób nie będzie musiała przestawiać anten. Problem ten może pojawić w byłych miejscowościach wojewódzkich, gdzie część mieszkańców ma anteny skierowane na dodatkowe analogowe nadajniki zainstalowanie w granicach miasta - przy DVB-T nie będą one potrzebne. Anteny będzie musiała też przestawić prawdopodobnie część mieszkańców powiatu wągrowieckiego, którzy anteny
mają skierowane na Trzeciewiec w województwie kujawsko-pomorskim.

Przypominamy, że wyłączenie telewizji naziemnej nie dotyczy abonentów kablówek i platform satelitarnych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski