MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Część mieszkańców z hotelu Ikar wybrała już nowe miejsca zamieszkania. Rozmowy z Ukraińcami trwają

MSZ za PAP
W hotelu Ikar jest 250 osób z Ukrainy, które nie chcą się przenosić.
W hotelu Ikar jest 250 osób z Ukrainy, które nie chcą się przenosić. Robert Woźniak/zdj. ilustracyjne
Część mieszkańców hotelu Ikar w Poznaniu wybrała już nowe miejsca zamieszkania w Poznaniu i w regionie – powiedział we wtorek PAP rzecznik wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz. Cały czas trwają rozmowy służb wojewody z Ukraińcami z Ikara.

Ukraińcy z hotelu Ikar nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania

Uchodźcy (250 osób) z Ukrainy nie chcą się przenosić i podkreślają, że w hotelu ulokowano osoby w najtrudniejszej życiowo sytuacji – niepełnosprawne, przewlekle chore (w tym onkologicznie), opiekujące się osobami zależnymi, matki z noworodkami, kobiety w ciąży, emerytów i rencistów. Teraz stracą możliwość korzystania z regularnej opieki medycznej i rehabilitacji. Do szkół chodzi 43 dzieci (dalszych 15 do przedszkoli i żłobków), które będę musiały przerwać naukę w trakcie jej trwania i adoptować się do nowych warunków. Wiele osób dorosłych ma stracić zatrudnienie.

W hotelu należącym do Grupy PHH w grudniu rozpocznie się planowany od lat remont. Termin był już przesuwany. Plany remontowe były już w 2019 roku. Zdaniem przedstawicieli hotelu, remontu nie można już dłużej odkładać. Zostały podpisane umowy i zaciągnięte zobowiązania.

Czytaj też:

Mateusz Daszkiewicz powiedział PAP we wtorek, że służby wojewody od rana rozmawiają z ukraińskimi mieszkańcami Ikara, prezentują im nowe, przygotowane dla nich propozycje miejsc zamieszkania.

- Poszerzyliśmy katalog proponowanych przez nas obiektów o kolejne lokalizacje w Poznaniu. Mogą one zabezpieczyć potrzeby wszystkich osób zainteresowanych pozostaniem w stolicy regionu

– powiedział Mateusz Daszkiewicz.

Rzecznik przyznał, że nie jest już proponowana Ukraińcom przedstawiona w ubiegłym tygodniu lokalizacja pałacu w Biedrusku. Ukraińcy informowali, że zamieszkanie w tym miejscu wiązałoby się ze zbyt dużymi uciążliwościami, m.in. dla osób dojeżdżających do Poznania do lekarza, do szkoły lub pracy.

Rzecznik podkreślił, że około 30 Ukraińców z Ikara podjęło już decyzję o wyborze nowego adresu.

- Są osoby, które zdecydowały się na zamieszkanie na terenie regionu, m.in. w Pile, Wolsztynie, Lusówku czy Koninie. One już udały się na swoje nowe miejsce zakwaterowania, został im zorganizowany transport. Również dziś kolejne osoby podjęły decyzję o wyjeździe z Poznania do zaproponowanych przez nas miejsc

– powiedział.

Mateusz Daszkiewicz powiedział, że wśród proponowanych w Poznaniu miejsc są m.in. mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodał, że Ukraińcy pytają w trakcie rozmów z pracownikami Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu o szczegóły dotyczące konkretnych lokalizacji, o warunki przenosin, niektórzy osobiście oglądają proponowane miejsca.

- Mamy świadomość, że mieszkańcy Ikara mają prawo nie skorzystać z propozycji przedstawionych przez wojewodę wielkopolskiego i wybrać własną ścieżkę, jeżeli chodzi o pobyt na terenie naszego regionu i kraju

– powiedział.

Rzecznik przyznał, że spotkania z poszczególnymi osobami i rodzinami potrwają jeszcze kilka następnych dni.

Wspaniały szachulcowy kościół poewangelicki z XVII w. to jeden z najcenniejszych i najsłynniejszych zabytków w Rakoniewicach, znany w całym regionie. Niestety, perełka architektury niszczeje. Podwyżki cen, które dotykają zarówno osoby prywatne i firmy, jak i samorządy, sprawiają, że remont kościoła nie jest obecnie priorytetem. Czy nadszarpnięty zębem czasu obiekt ma szansę na to, żeby wrócić do dawnej świetności? Czytaj dalej i zobacz, jak teraz wygląda --->

Cenny wielkopolski zabytek z XVII w. niszczeje w oczach. Czy...

Źródło: PAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski