Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Maciaszyk: 60 lat życia z tańcem

Marek Zaradniak
W  2012 roku ceniony tancerz, choreograf i pedagog odebrał nagrodę marszałka wojwództwa wielkopolskiego
W 2012 roku ceniony tancerz, choreograf i pedagog odebrał nagrodę marszałka wojwództwa wielkopolskiego Archiwum
60-lecie pracy artystycznej obchodzi tancerz i choreograf Czesław Maciaszyk. Z tej okazji we wtorek w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się koncert.

Czesław Maciaszyk całe swoje życie zawodowe związał z tańcem. Karierę tancerza rozpoczynał w 1954 roku w Bydgoszczy jako solista baletu zespołu Wojska Polskiego. Po zdaniu egzaminu eksternistycznego w Warszawie stał się tancerzem zawodowym. W latach 1956-65 był solistą Opery Poznańskiej gdzie tańczył m.in. w „Śpiącej królewnie”, „Fontannie Bachczysaraju” i „Jeziorze łabędzim”.

W latach 1965-85 był tancerzem Operetki Poznańskiej (dziś Teatru Muzycznego). Można go było oglądać w takich spektaklach jak „Bal w operze”, „Kraina uśmiechu”, „Cygańska miłość” czy „Księżniczka czardasza”. W roku 1966 Czesław Maciaszyk objął funkcję kierownika i pedagoga baletu, którą sprawował do roku 1971.

W 1980 roku przeszedł na emeryturę, ale w Teatrze Muzycznym pracował nadal. Swój talent wykorzystał Czesław Maciaszyk nie tylko na scenie, ale i w pracy z młodzieżą. Od 1976 roku był opiekunem i choreografem m.in. dziewczęcej grupy baletowej przy Młodzieżowym Zespole Parada, działajcym przy CK Zamek. Zespół ten koncertował m.n. w Holandii, krajach byłej Jugosławii i byłego Związku Radzieckiego. Gdy w 1981 roku grupa baletowa Parady usamodzielniła się powstał Zespół Tańca Współczesnego Kontrast. Działał przy CK Zamek by w 1994 roku przenieść się do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Poznaniu. Oklaskiwano go m.in. za widowisko „Królowa rzeka Warta” pokazywane w Paryżu i Preludium Olimpijskie z okazji Olimpiady w Barcelonie w roku 1992. W roku 2012 Kontrast przeniósł się do XII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu i w 2015 oficjalnie zakończył działalność.

Jubilat jako instruktor prowadził zajęcia także m.in. z Artystyczną Drużyną Harcerską oraz w Studio Aktorskim Poznań.
- Panu Czesławowi zawdzięczamy to, że w tamtych siermiężnych czasach poznałyśmy inny świat. Zrobił dla nas więcej niż tancerz i choreograf. Pokazał, że warto uwierzyć w siebie. Cenię go też za miłość do tańca, naukę pokory, możliwość poznania siebie, życia i tańca , za pokolorowanie tamtej naszej szarej rzeczywistości - mówi Aneta Sobczak, jedna z jego wychowanek.

60 lat pracy Czesława Maciaszyka
Sala Wielka CK Zamek (Święty Marcin 80/82)
24 stycznia godz. 18
bilety: 20 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski