Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2012: Aktywnych kobiet w Poznaniu nie brakuje

Paulina Jęczmionka, Mateusz Pilarczyk
Wielkopolski Kongres Kobiet zgromadził tłumy pań
Wielkopolski Kongres Kobiet zgromadził tłumy pań Fot. Grzegorz Dembiński
Działają społecznie, naukowo, kulturalnie, prowadzą firmy, uprawiają sport, zajmują polityczne stanowiska. Kobiety - to one napędzają wiele miejskich inicjatyw. W minionym roku po raz kolejny pokazały, że w jedności jest siła.

Sukcesem kobiecej wspólnoty był z pewnością październikowy Wielkopolski Kongres Kobiet. Odbył się on w Poznaniu po raz pierwszy, a już przyciągnął ponad 400 pań. Dyskutowały o nierównych płacach, dyskryminacji na rynku pracy oraz o sprawach światopoglądowych.

- Na kongresach, które teraz będą odbywać się także w innych wielkopolskich miastach, poruszamy tematy zarezerwowane dotychczas w większości dla mężczyzn - przekonuje Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, prezeska Stowarzyszenia Kobiet Konsola.

- W ten sposób chcemy się jednoczyć, wzajemnie zarażać energią, pomysłami i zabrać głos w ważnych dla Polski sprawach - dodaje.

Aleksandra Sołtysiak-Łuczak to jedna z ikon poznańskiego środowiska feministycznego. Jej stowarzyszenie Konsola od lat walczy z dyskryminacją ze względu na płeć i przemocą wobec kobiet. Ma na swoim koncie m.in. założenie czytelni Gender Studies w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, organizowanie grup wsparcia dla kobiet o orientacji homoseksualnej czy walkę o poznańskie żłobki. Kobiety z Konsoli działają nie tylko społecznie, ale także publikują prace naukowe.

I pod tym względem rok 2012 był dla poznanianek sukcesem. "Wielkopolski Alfabet Pisarek" - dziecko prof. Ewy Kraskowskiej i dr Lucyny Marzec z Instytutu Filologii Polskiej UAM, najpierw pojawił się na plakatach w tramwajach, później, po wielu miesiącach prac i starań, jako wydanie książkowe. Publikacja ma za zadanie m.in. pokazać oryginalne spojrzenia kobiet na życie i świat kolejnych pokoleń poznaniaków.

Wśród opisywanych autorek nie mogło zabraknąć m.in. Małgorzaty Musierowicz, nominowanej w plebiscycie na Człowieka Roku 2012.

- Problem jednak w tym, że pisarstwo kobiet wciąż jest słabo promowane. Pisarkom trudniej jest przebić się do szerokiego odbiorcy, rzadziej też ich twórczością interesują się krytycy - mówi dr Agnieszka Gajewska z Instytutu Filologii Polskiej UAM, jedna z autorek haseł zamieszczonych w "Wielkopolskim Alfabecie Pisarek". Dr Gajewska jest również twórczynią Genderowego Koła Literaturoznawczego UAM oraz Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości.

Poznańskim młodym pisarkom jak Joanna Roszak, Bianka Rolando i Joanna Jodełka udało się przebić do ogólnopolskiego nurtu dzięki swojej pracy i wytrwałości.

O potrzebie wytrwałości i wiary we własne możliwości mówi także Julia Michalska, poznańska wioślarka, brązowa medalistka z igrzysk w Londynie. I wskazuje, że choć w sporcie w szybkim tempie przybywa kobiet, to wciąż są one postrzegane stereotypowo.

- Spotykam się z opiniami mężczyzn, że sport nie jest dla kobiet, bo to mordercza praca - mówi Julia Michalska. - Niektórzy uważają, że męski sport jest bardziej naturalny i prawdziwy. My codzienną pracą i osiąganymi sukcesami udowodniamy, że to bzdura. I, o dziwo, dzięki temu zaczynamy być przez mężczyzn podziwiane - uważa.

A podziwiać jest co! Zwłaszcza że wśród poznańskich sportowców to kobiety zdają się dominować. Wśród 12 laureatów stypendium sportowego miasta za 2012 rok aż osiem osób to kobiety.

Mówiąc o aktywności poznańskich kobiet, nie sposób pominąć Doroty Raczkiewicz i Joanny Kubisy, które działają w fundacjach i na co dzień pomagają wielu ludziom. Kolejne przykłady podaje Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

- Ewa Wycichowska, która z Poznańskim Teatrem Tańca jeździ po całym świecie, obsypywana międzynarodowymi nagrodami, Sidonia Jędrzejewska, która pełni jedną z najbardziej prestiżowych funkcji w Parlamencie Europejskim, a w roku 2012, roku ustalania budżetu w nowej perspektywie finansowej, była w samym centrum kluczowych decyzji ważnych dla Polski; Solange Olszewska, współwłaścicielka corocznie nagradzanej w Polsce i za granicą podpoznańskiej firmy Solaris, zaangażowana także w działalność na rzecz firm rodzinnych i praw kobiet - wymienia Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Nie zapomina też o Bożenie Szydłowskiej, posłance, szefowej Parlamentarnej Grupy Kobiet, Annie Hryniewieckiej, dyrektor CK Zamek oraz Kasi Bujakiewicz, która nie tylko jest znaną aktorką, ale angażuje się w liczne akcje charytatywne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski