18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2012: Dobro czynią na całym świecie [ZDJĘCIA]

Paulina Jęczmionka, Mateusz Pilarczyk
Dzięki poznańskiej fundacji lekarze i osoby z Polski pomagają na całym świecie
Dzięki poznańskiej fundacji lekarze i osoby z Polski pomagają na całym świecie Redemptoris Missio
Papież Benedykt XVI prowadzi profil na Twitterze. Ojciec Leonard Bielecki z Poznania publikuje w internecie kazania. Salezjanie z Piły prowadzą zapisy na wizyty po kolędzie przez Facebooka. Wszystkim przyświeca jeden cel - misja ewangelizacyjna. Tak samo jak tym duchownym, którzy przemierzają cały glob, by edukować innych.

- Nie czuję się misjonarzem internetu - śmieje się o. Leonard Bielecki, franciszkanin. - Wszystko, co dzieje się wokół naszych katechez internetowych mnie zadziwia - dodaje.
Jeszcze będąc w seminarium, o. Leonard pisał pracę magisterską o wykorzystania internetu w duszpasterstwie. Przed czterema laty, kiedy ruszał kanał na YouTube z katechezami, to Kościół był do takich działań sceptycznie nastawiony. Pojawiały się opinie, że w sieci nie powinno mówić się o Bogu, bo internet zawiera wiele nieodpowiednich treści. - Nie tylko powinno się mówić, ale trzeba. "Być" w internecie to już standard - uważa o. Leonard.

Ludzie Kościoła są coraz młodsi, to już pokolenie multimedialne. Przez to i Kościół coraz chętniej korzysta z nowych technologii.
- Internet jest wielkim medium, ale nic nie zastąpi osobowego spotkania. Katecheza w sieci może być prowokacją do niego, a nie zamiennikiem. Inaczej Kościół zaczyna być wirtualny - zauważa o. Leonard.

Misja ewangelizacyjna - także w innym, niecodziennym wymiarze - to cel działalności prof. o. Piotra Nawrota, teologa i muzykologa wykładającego na UAM w Poznaniu, który obecnie przebywa na misji w Boliwii. Tam rozmawia z mieszkańcami o Bogu, pomaga zrozumieć istotę wiary, tłumaczy, jak godnie przejść przez życie.

- Jeździmy na misje wszędzie tam, gdzie Jezus Chrystus nie jest znany lub znany jest za mało - tłumaczy o. Waldemar Kus, sekretarz ds. misji w zakonie werbistów, który ks. Piotra Nawrota zna jeszcze z czasów seminarium. - Pracujemy z miejscowymi ludźmi, uwzględniając ich odmienny system wartości i kulturę. Ojciec Nawrot dodatkowo jest osobą niesamowicie otwartą i życzliwą. Dlatego tak łatwo przychodzi mu nawiązanie kontaktu z Indianami, którzy obdarzyli go ogromnym zaufaniem.

Zaufaniem tak wielkim, że przekazali mu manuskrypty z XVI-XVIII wieku. Dzięki nim o. Nawrot mógł badać muzykę baroku misyjnego - jest autorem tego terminu. Misjonarz werbista poza działalnością naukową śpiewa, gra, dyryguje.

- Ojciec Nawrot wyraźnie podkreśla, że odtwarzanie dzieł muzycznych powstałych w redukcjach Indian Guaraní, Moxos i Chiquitos musi się dokonywać ze świadomością ich misyjnego kontekstu - tłumaczy ks. prof. Adam Przybecki, kierownik Zakładu Teologii Pastoralnej na Wydziale Teologii UAM.
Ponieważ przez muzykę również naucza się o ewangelii.

Redemptoris Missio - to poznańska fundacja, która zajmuje się wysyłaniem lekarzy w różne zakątki świata.
- Cały czas przekazujemy też leki i środki opatrunkowe do polskich misjonarzy w przeróżne rejony świata. Burundi, Kongo, Tanzania, Papua Nowa Gwinea - wymienia Justyna Janiec-Palczewska.

Z ramienia fundacji dwie lekarki pracują na Jamajce. Jedna z nich już szósty raz wyjechała pomagać. Trwa również misja w Kamerunie, gdzie już kolejna zmiana dentystów pomaga ludziom - są jedynymi specjalistami na terenie wielkości Polski. To pokazuje, jak potrzebne są tego typu misje.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski