Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2012: Nasi wynalacy, czyli DICE+ i rewolucyjny opatrunek

Mateusz Pilarczyk, Paulina Jęczmionka
Kostka DICE+.
Kostka DICE+.
Innowacyjna gospodarka oparta na wiedzy to marzenie europejskich polityków. Na ten cel idą miliardy euro, bo kontynent przysnął na trochę. Pozwoliliśmy Japonii i USA nadawać tempo. Teraz cała Unia zaczyna zabawę w technologiczne gonito. Polska, na fory w tej grze, nie ma co liczyć. Młodzi poznańscy naukowcy i przedsiębiorcy pokazują, że aby konkurować, nie potrzebujemy specjalnego traktowania. Właśnie za to zostali nominowani do tytułu Człowieka Roku 2012 - Poznań.

- Jest już dużo łatwiej. Pojawia się więcej możliwości i. Są fundusze z Unii, są firmy wspierające innowacje. Na razie ciężko porównywać się z zachodem, gdzie kultura innowacji jest bardziej rozbudowana, ale jest lepiej - przekonuje Łukasz Janus, niedawno obronił doktorat na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Dr Janus jest prezesem firmy biotechnologicznej MedVentures, którą założył razem z prof. Piotrem Skowronem z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Duet naukowców przygotowuje rewolucyjny opatrunek żelowy, który dzięki specjalnej substancji ma przyspieszać gojenie się ran. Ulgę odczują przede wszystkim cukrzycy, osoby z odleżynami i po poparzeniach. Ich rany, których nie można zaleczyć tradycyjnymi metodami znikną w kilka tygodni. W "Głosie" pisaliśmy już o wynalazku. Więcej o cudownym opatrunku z Poznania

- Idziemy do przodu. Zaczynamy prace związane z rejestracją opatrunku - mówi Łukasz Janus.

Wynalazek Michała Bąka i Patryka Strzelewicza nie uleczy ran, ale dostarczy wiele rozrywki. Po kilku tysiącleciach poznaniacy postanowili odkryć na nowo kostkę do gry - wymyślili i skonstruowali jej elektroniczną wersję. Tym samym połączyli świat realny z wirtualnym. Dzięki nowoczesnej technologii kulnięcie kością przeniesione zostanie do komputera, konsoli czy tabletu.

- To jest zupełnie nowy rynek gier. Te, które są traktowałbym bardziej jako wersje demo. Przed premierą, którą przygotowujemy na koniec lata będzie jeszcze wiele niespodzianek - zapowiada Patryk Strzelewicz. Więcej o kostce DICE+

Kość była pierwszym kontrolerem do gier z Polski pokazanym na prestiżowych targach E3 w USA. Co ciekawe wynalazek będzie produkowany w Wielkopolsce. Przedsiębiorców kosztuje to trochę zachodu, dziwią się też niektórzy kontrahenci, ale dzięki temu na DICE+ zamiast Made in Chaina zobaczymy napis Made in Poland.

Elektroniczna kość to kolejny pomysł na biznes Patryka Strzelewicza, który jeszcze jako student w 2001 roku założył firmę Q-workshop. Produkuje ona specjalne kości do gier bitewnych i RPG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski