Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2013: Ksiądz - kibic, lekarz z Syrii i terapeuta

Dorota Bonzel
Ks. Jarosław Wąsowicz, SMS CRW.25 na numer 72355
Ks. Jarosław Wąsowicz, SMS CRW.25 na numer 72355
Kapłan, historyk, kibic - tak w trzech słowach można opisać księdza Jarosława Wąsowicza z Piły (CRW.25), zwycięzcę pierwszego etapu plebiscytu Człowiek Roku. W głosowaniu lokalnym na kapłana oddano ponad 2,9 tys. głosów. Teraz walczy w etapie wojewódzkim.

- To zwycięstwo traktuję jako podziękowanie dla salezjanów i dla wszystkich pilskich parafii, które mają znaczący wkład w życie kulturalne miasta - mówi ks. Jarosław. I zaraz dodaje, że dziś kościół nie jest tylko miejscem, w którym odbywają się nabożeństwa. Szczególnie widać to w parafii Św. Rodziny w Pile, gdzie odbywają się wykłady historyczne, spotyka się Klub Gazety Polskiej. Ksiądz jest również organizatorem Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych.

CZŁOWIEK ROKU 2013 - ZAGŁOSUJ!

Ksiądz Jarosław Wąsowicz urodził się 17 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Pod koniec lat osiemdziesiątych zaangażował się w działalność opozycyjną. To nie pozostało bez wpływu na późniejsze zainteresowania księdza. Wąsowicz ukończył studia historyczne, obronił doktorat, przygotowuje się do habilitacji. To autor wielu publikacji, m.in. o działaczach Solidarności. Ale ksiądz Wąsowicz zasłynął jeszcze z jednej rzeczy. W 2008 roku zorganizował pierwszą ogólnopolską pielgrzymkę kibiców na Jasną Górę. Sam też kibicuje - jest wiernym fanem Lechii Gdańsk.

Syryjczyk z Wyrzyska
Stanowczy, bezkompromisowy - te dwa określenia nasuwają się od razu, gdy po raz pierwszy spotyka się Thabita A. Sinjaba (CRW.26), dyrektora ds. medycznych w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku, a zarazem ordynatora chirurgii. Kto jednak ma okazję bliżej poznać lekarza i dłużej z nim porozmawiać, przekonuje się, że jest to osoba, której dobro pacjenta leży na sercu. W plebiscycie Człowiek Roku 2013 Tygodnika Pilskiego zwyciężył w kategorii Oświata i Służba Zdrowia.

Thabit A. Sinjab to Syryjczyk. Ale od 30 lat mieszka w Polsce. W Syrii zostawił rodziców, rodzeństwo i znajomych, dlatego gdy tylko w jego ojczyźnie rozpoczęły się zamieszki, z niepokojem przyglądał się sytuacji w kraju. Początkowo jego bliscy nie chcieli uciekać przed wojną domową.

- Przeważyła śmierć mojego 25-letniego siostrzeńca, stomatologa. Chciał on pomóc mężczyźnie, który został postrzelony. Zabrał go do samochodu, chciał zawieźć do szpitala. Ale po drodze snajper do niego strzelił. Celnie - opowiada lekarz. Ale oprócz troski o rodzinę, lekarz ma też problemy w szpitalu w Wyrzysku, którym współkieruje. Jeden udało się zażegnać - porodówka nie została zamknięta. Ale placówka musi sobie radzić ze zmniejszonym kontraktem z NFZ, potrzebne są remonty, nowy sprzęt. W tym wszystkim trzeba jeszcze znaleźć czas dla pacjentów. I to się Thabitowi A. Sinjabowi udaje.

Można na trzeźwo
Marcin Charmaciński (CRW.30) piekło alkoholizmu zna bardzo dobrze. Przyznaje, że film "Pod Mocnym Aniołem" przesadzony nie jest, tylko bardzo realistycznie pokazuje to, co dzieje się z osobą uzależnioną. Char-maciński wyrwał się ze szponów alkoholu i dziś pomaga innym zerwać z uzależnieniem. Jest terapeutą, członkiem fundacji "Młodzi w uzależnieniu". W ubiegłym roku zorganizował w Trzciance, w której mieszka, koncert "Spróbuj na trzeźwo". Podobne przedsięwzięcie planowane jest w Pile. Z jego inicjatywy w Trzciance odbył się też Bieg Rodzinny.

- Panuje stereotyp, że tylko po alkoholu można się dobrze bawić. My chcemy go przełamać i pokazać, że na trzeźwo impreza też może się udać - mówi.

Charmaciński przyznaje, że zgłasza się do niego coraz więcej młodych osób.

- Które nie są alkoholikami, ale mają świadomość problemu i chcą rozmawiać - wyjaśnia.

Każdej z osób przypisano unikatowy kod.

Głosowanie odbywa się wyłącznie przez system SMS według wzoru:
SMS o treści CRW.X, gdzie "X" jest numerem kandydata. Tak przygotowaną wiadomość należy wysłać pod numer telefonu 72355. Koszt jednego SMS-a w plebiscycie to 2,46 zł z VAT. Na takiej samej zasadzie odbywa się głosowanie na Człowieka Roku 2013 w powiatach, w których ukazują się tygodniki "Głosu Wielkopolskiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski