Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Choroba nie musi być wyrokiem. Da się z nią żyć

B. Wolska, M. Jurek, M. Kurzajczyk, M. Danielewicz
By pomagać innym, nie trzeba wiele. Nominowani do tytułu Człowieka Roku 2014 przekonują, że wystarczy otwarty umysł i serce. Sami zaczęli pomagać na skutek wydarzeń losowych i tego, że chcieli podzielić się swoimi przeżyciami z innymi. To już ostatnie dni, kiedy można oddać na nich głos.

Kaliszanin Piotr Tomankiewicz (SMS o treści CZR.28) od lat przekonuje innych, że autyzm nie musi być wyrokiem. Od siedmiu lat jest prezesem Fundacji Nowa Nadzieja, która pomaga dzieciom autystycznym i ich rodzicom. Na własnej skórze przekonał się, że rodzice dzieci z zaburzeniami autystycznymi są pozostawieni sami sobie, co najwyżej dostają jedynie kartkę z diagnozą od lekarza. Wraz z żoną sam taką kartkę otrzymał. To był dla Piotra Tomankiewicza impuls, by pomóc sobie, a jednocześnie innym. Otworzył fundację.

- Zaczęliśmy prowadzić kampanie informacyjne np. "Poznaj autyzm - mnie zrozumiesz"- opowiada Piotr Tomankiewicz. Z czasem przy fundacji powstał specjalistyczny ośrodek, a po dia-gnozę przyjeżdżają do Kalisza rodziny z całej Polski i zagranicy.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Dla dyrektor Zespołu Prywatnych Placówek Oświatowych i prezes chodzieskiej Fundacji Miłości Joanny Pietraszak (SMS o treści CZR.13) również osobiste doświadczenia wpłynęły na jej działalność.

- Przez dwa lata regularnie odwiedzał mnie bezdomny, któremu zawsze pomagałam. Pewnego dnia mężczyzna w podzięce przyniósł mi bombonierkę. To skłoniło mnie do stworzenia jadłodajni dla głodnych i bezdomnych - wspomina Joanna Pietraszak. Jadłodajnia obecnie mieści się przy domu parafialnym NNMP. Dziennie na posiłki przychodzi około 30 osób.

- Idea jest taka, aby nikt w naszym mieście nie cierpiał głodu. Fundacja nie ma żadnych odłożonych pieniędzy na koncie, ale staramy się drobnymi działaniami pozyskiwać środki. Był bal charytatywny, kiermasze, koncert - mówi pani Joanna.

Wioletta Ławińska (SMS o treści CZR.14) jest jedną z założycieli komitetu Ukryte Marzenie, działającego w Chodzieży.

- Pierwszym impulsem do założenia komitetu była chęć pomocy Piotrowi Kapei z okolic Łobżenicy, który choruje na ziarnicę złośliwą. Wtedy nikt z nas nie myślał, że tak to się potoczy - tłumaczy W. Ławińska. Od tego czasu komitet zorganizował wiele akcji, by pomóc chorym. Podczas imprezy, z której dochód przeznaczony był na pomoc rodzeństwu - trzyletniej Rozalii i ośmioletniemu Dorianowi - gwoździem programu był mecz policjantów ze strażakami.

Jak głosować?
Głosowanie odbywa się wyłącznie przez system SMS według wzoru: SMS o treści CZR.X, gdzie "X" jest numerem danego kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod numer telefonu 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to jeden głos. Można ich oddawać codziennie niezliczoną ilość.

Od 6 do 21 lutego trwa etap wojewódzki Człowieka Roku 2014. W nim udział biorą i walczą o tytuł Człowieka Roku 2014 zwycięzcy lokalnych edycji, którzy zdobyli największą liczbę głosów z każdego powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski