Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Codziennie ratują ludzkie życie. To ich powołanie

Paulina Jęczmionka
Medycynę wyssali z mlekiem matki. Ale wciąż się uczą. By niemożliwe było możliwe. Prof. Małgorzata Wierzbicka i dr Przemysław Mańkowski są nominowani do tytułu Człowieka Roku 2014 w Poznaniu.

Mają ogromne doświadczenie, odnoszą sukcesy, są doceniani. Mimo to, wciąż szukają nowych rozwiązań. Bo słowo "nieoperacyjny" to ich największy wróg. W 2014 r. znów pokazali, że potrafią jeszcze więcej niż można by się spodziewać.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Prof. Małgorzata Wierzbicka (SMS o treści CR.17) pracuje w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego od ponad 20 lat. Pochodzi z rodziny laryngologów. - Jako dziecko byłam stałą bywalczynią szpitalnych oddziałów - mówi prof. Wierzbicka, dziś zastępca ordynatora kliniki. - Moim pierwszym marzeniem była jednak anestezjologia. Zmieniłam zdanie chyba pod wpływem taty.

Lekarka życie zawodowe poświęciła leczeniu nowotworów w obrębie głowy i szyi. Trafiają do niej najtrudniejsze przypadki, określane w innych ośrodkach jako nieoperacyjne. Prof. Wierzbicka je operuje i wciąż chce się rozwijać. W lipcu 2014 r. wraz ze swoim zespołem jako pierwsza w Polsce przeprowadziła serię operacji (sześć zabiegów z różnych obszarów laryngologii) w technologii 3D. Zamiast dużego, ważącego nawet kilkaset kilogramów mikroskopu, wykorzystano kamerę rozmiaru małego jabłka. Dzięki temu zabiegi były bardziej precyzyjne.

Prof. Wierzbicka kilka lat temu zaczęła też zajmować się nową, mało znaną w kraju gałęzią medycyny - fonochirurgią. Odtwarza pacjentom wycięte struny głosowe z tłuszczu, np. z brzucha czy uda. - Niedawno miałam okazję posłuchać publicznego wystąpienia jednego z pacjentów - opowiada. - Nie wytrzymałam. Musiałam od razu zadzwonić do szefa i dać mu posłuchać, jaki piękny głos ma nasz pacjent.

Satysfakcja - to ona bowiem napędza lekarzy do dalszej pracy. Zwłaszcza, że jest wiele trudnych momentów. Przyznaje to dr hab. Przemysław Mańkowski (SMS o treści CR.13), szef Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej UM w szpitalu przy ul. Szpitalnej, który również pochodzi z rodziny lekarzy. Być może stąd u niego wrodzona intuicja oraz odwaga, aby pójść za jej głosem.

W ubiegłym roku historia 5-letniego Aleksa, któremu dr Mańkowski uratował życie, obiegła cały kraj. U chłopca wykryto ogromny nowotwór wątroby, który uciskał na inne organy. Nieoperacyjny - orzekli zgodnie lekarze, w tym i dr Mańkowski. Ale wrócił do domu i nie mógł przestać myśleć o Aleksie. Zaczął szperać w internecie. Znalazł tylko jedną wzmiankę o operacji podobnego guza. To wystarczyło. Podjął się niezwykle trudnej i ryzykownej operacji. Udanej. Wygranej dla Aleksa.

- My też wtedy wygraliśmy. Dziecko żyje. To był sukces całego zespołu - mówi skromnie poznański chirurg. I dodaje, że zgrany zespół to coś w rodzaju partnerskiej rodziny. Bo szpital dla lekarzy operujących jednego pacjenta nawet kilkanaście godzin, to drugi dom.

Jak głosować?

  • Głosowanie odbywa się wyłącznie przez system SMS.
    Należy wysłać SMS o treści CR.X, gdzie "X" jest numerem przypisanym do kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod numer telefonu 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden SMS to jeden głos. Można wysłać dowolną ich liczbę.
  • Wszyscy kandydaci wraz z opisami i przypisanymi numerami znajdują się na stronie www.gloswielkopolski.pl
    Tam są także na bieżąco aktualizowane wyniki. Na łamach "Głosu" będziemy je podsumowywać i opisywać nominowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski