Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Oddali kilkadziesiąt litrów krwi lub szpik kostny

M. Dziuma, P. Śliwa, D. Michalczak, D. Goszcz, P. Jęczmionka
W piątek rozpoczął się wojewódzki etap plebiscytu Człowiek Roku 2014. Przez cały czas trwania będziemy przedstawiać kandydatów.

W Polsce co roku wykrywa się ok. sześciu tysięcy nowych zachorowań na raka krwi. Wielu chorych wymaga przeszczepu szpiku lub komórek krwiotwórczych. Około 75 proc. potrzebuje ich od osób niespokrewnionych. Jeszcze częściej w szpitalach potrzebna jest krew. Problem może dotyczyć każdego z nas. A każdy z nas może pomóc. Udowadnia to coraz większa grupa dawców.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Artur Szulda i Leszek Patalas (SMS o treści CZR.46) ze Zbąszynia zostali odznaczeni przez ministra zdrowia, a także Prezydenta RP za swoją działalność na rzecz krwiodawstwa. Propagują je, ale przede wszystkim - sami oddają krew. W przypadku Leszka Patalasa chodzi łącznie o ponad 43 litry krwi. Pierwszy raz oddał ją, mając dziewiętnaście lat.

- W środku nocy poszukiwano w jednostce wojskowej dawcy - wspomina. - Okazało się, że tylko ja mogę nim zostać. Krew była przetaczana bezpośrednio z mojej żyły do żyły chorej kobiety. Dla mnie, wówczas bardzo młodego mężczyzny, było to coś wyjątkowego.

Artur Szulda oddał pierwszy raz krew, gdy miał 18 lat. Do dziś uzbierało się jej już ponad 37 litrów. Podkreśla jednak, że gdyby zawsze czas i zdrowie mu pozwalały, oddałby o ok. 10 litrów więcej. Dlatego namawia innych, by szli jego śladem.

Przekazywanie wiedzy i przekonanie innych to także cel Katarzyny Adamskiej (SMS o treści CZR.42), szefowej Drużyny Szpiku w Pniewach. Dwa lata temu zaprosiła do tutejszego zespołu szkół Marię Homan, wolontariuszkę Drużyny. Spotkanie sprawiło, że postanowiła założyć oddział fundacji w Pniewach. Dziś ma on sporą grupę wolontariuszy i wiele akcji, imprez na koncie.

Jednym z ważniejszych wydarzeń był "Bieg Papieski po szpik". Dzięki temu Drużyna może dotrzeć z informacjami do większej grupy osób. - Na co dzień spotykam się z dużą niewiedzą na temat tego, jak np. zostać potencjalnym dawcą, jak przebiega pobór komórek macierzystych, czym jest szpik i w jaki sposób możemy uratować komuś życie - mówi Katarzyna Adamska.

O tym, że niewiele trzeba, by komuś pomóc świadczą konkretne przykłady. Michał Łabuziński (SMS o treści CZR.38) z Obornik odnalazł swojego bliźniaka genetycznego po ośmiu latach od zgłoszenia się do ogólnopolskiej bazy dawców komórek macierzystych. Był zaskoczony telefonem z centrum krwiodawstwa, ale nie wahał się ani chwili. W połowie maja 2014 r. oddał szpik. Wie jedynie, że trafił on do kobiety.

Z kolei młodemu mężczyźnie w ten sam sposób pomógł Robert Jesse (SMS o treści CZR.9) z Popowa Kościelnego, na co dzień tapicer w jednej z wągrowieckich firm meblowych. - Nie muszę wiedzieć, kim był chory - mówi Robert Jesse. - Ważne, że jego organizm przyjął szpik, a teraz chłopak wraca do zdrowia. Zdecydowałem się na to, bo wiem, jak bardzo ważne jest zdrowie i życie. Gdybym to ja kiedyś potrzebował pomocy, być może ktoś też chciałby mi pomóc - dodaje.

  • Głosowanie odbywa się przez system SMS według wzoru: SMS o treści CZR.X, gdzie "X" jest numerem danego kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod nr 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to jeden głos. Można ich oddawać codziennie niezliczoną ilość.
  • Od 6 lutego do 21 lutego trwa etap wojewódzki Człowieka Roku 2014. W nim udział biorą najlepsze trójki z lokalnych edycji plebiscytu. Głosowanie zakończy się 21 lutego o północy. Aktualne wyniki można sprawdzić na stronie: www.gloswielkopolski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski