Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Pokazują, że granice państw nie mają znaczenia

Paulina Jęczmionka
Trwa głosowanie na poznańskiego Człowieka Roku 2014. Kim są nominowani? Dziś prezentujemy profesor Annę Wolff-Powęską i Arkadego Pawła Fiedlera.

Udowadniają, że granice na mapie Europy i świata są tylko umowne, a ludzie wychowani w różnych kulturach i historii mogą się rozumieć. Choć zajmują się zupełnie innymi dziedzinami, oboje przez swoje działania propagują otwarcie na świat z jego wieloma różnicami.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Prof. Anna Wolff-Powęska (SMS o treści CR.19), historyk idei, politolog, była szefowa Instytutu Zachodniego w Poznaniu, od lat działa na rzecz zbliżenia Polaków i Niemców. - Miłością do historii zaraził mnie w liceum świetny nauczyciel - mówi prof. Wolff-Powęska. - Postanowiłam, że spróbuję wytłumaczyć Polakom zawiłość niemieckiej historii, a Niemcom - nasze koleje losu. Przeciętny człowiek operuje bowiem stereotypami, upraszcza fakty. A bez zrozumienia przeszłości, nie zrozumie teraźniejszości i przede wszystkim - ludzi żyjących tuż obok.

KLIKNIJ, JEŚLI CHCESZ ZAGŁOSOWAĆ W PLEBISCYCIE CZŁOWIEK ROKU 2014 NA ANNĘ WOLFF-POWĘSKĄ

Prof. Wolff-Powęska od wielu lat łączy pracę naukową z publicystyką. W ten sposób chce popularyzować wiedzę historyczną. Jak mówi, najbardziej zależy jej na dobrej edukacji młodych ludzi. W minionym roku Parlament Europejski przyznał jej Europejską Nagrodę Obywatelską. To uhonorowanie za działalność na rzecz zbliżenia pomiędzy narodami europejskimi oraz integracji europejskiej. - Choć jeszcze przez wiele lat nie będziemy utożsamiać się z Europą tak, jak z własnym państwem, to najważniejsze, byśmy potrafili wzajemnie wysłuchać własnych doświadczeń historycznych - mówi prof. Anna Wolff-Powęska. - Na razie nie da się całkowicie usunąć podziałów pomiędzy wschodem i zachodem Europy, ale dialog pamięci obu stron podzielonych przez 40 lat żelazną kurtyną jest formą integracji.

Historię, tradycję i cechy innych krajów pokazuje też Polakom Arkady Paweł Fiedler (SMS o treści CR.6), wnuk znanego podróżnika i pisarza, który dziś sam podtrzymuje rodzinną tradycję. - Wychowałem się otoczony wiedzą i pamiątkami z mniej lub bardziej odległych zakątków świata, więc w pewnym momencie dotarło do mnie, że i ja chcę podróżować - mówi Arkady P. Fiedler.

KLIKNIJ, JEŚLI CHCESZ ZAGŁOSOWAĆ W PLEBISCYCIE CZŁOWIEK ROKU 2014 NA ARKADEGO PAWŁA FIEDLERA

Pięć lat temu przejechał wzdłuż granic Polski słynnym maluchem - fiatem 126p. W minionym roku dokonał jednak czegoś niewyobrażalnego - tym samym maluchem przemierzył Afrykę. - To mój pierwszy samochód, więc mam do niego sentyment - mówi Fiedler. - Poza tym, jedzie się nim wolniej, przy otwartych oknach, więc ma się lepszy kontakt z otoczeniem. A sam wygląd budzi zainteresowanie ludzi i łamie bariery. Maluch bardzo ułatwiał mi kontakt z mieszkańcami.

Fiedler podkreśla, że przejazd fiatem był tylko elementem projektu "PoDrodze". Trzej przyjaciele podróżnika - Jakub Dąbrowski, Krzysztof Winter i Albert Wójtowicz - śledzili z kamerą każdy jego ruch w Afryce. Na tej podstawie jeszcze w tym roku powstanie film dokumentalny. By każdy mógł zobaczyć Afrykę, poznać i zrozumieć jej mieszkańców.

Jak głosować?
Głosowanie odbywa się wyłącznie przez system SMS.
Należy wysłać SMS o treści CR.X, gdzie "X" jest numerem przypisanym do kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod numer telefonu 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden SMS to jeden głos. Można wysłać dowolną ich liczbę.
Wszyscy kandydaci wraz z opisami i przypisanymi numerami znajdują się na stronie www.gloswielkopolski.pl
Tam są także na bieżąco aktualizowane wyniki. Na łamach "Głosu" będziemy je podsumowywać i opisywać nominowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski