Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Promują w kraju swoje miejscowości

Iwona Paroń, Anna Wyrwa, Jakub Czekała, Paulina Jęczmionka
W piątek rozpoczął się wojewódzki etap plebiscytu Człowiek Roku 2014. Przez cały czas jego trwania będziemy przedstawiać kandydatów.

Rozpoczął się decydujący etap głosowania na Człowieka Roku 2014 w Wielkopolsce. Przeszły do niego najlepsze trójki z lokalnych edycji plebiscytu. Kim są kandydaci?

Połączyła ich wspólna pasja i chęć działania. Stworzyli prężnie działające organizacje, które kultywują tradycję swoich miejscowości, a także - rozsławiają ją na cały kraj. Trudno wyróżnić tu jedną osobę. Wszyscy działają razem.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Klub Lech 1929 (SMS o treści CZR.4) z Opalenicy powstał po to, by uświadomić mieszkańcom, że w ich mieście powstał pierwszy polski motocykl "Lech". Dziś wiedzą o tym już nie tylko miłośnicy motocykli. Klub organizuje od dziewięciu lat Zloty Motocyklowe, jest jednym z inicjatorów powstania w Opalenicy pomnika motocykla "Lech". Organizuje też Ogólnopolski Turniej Piłkarski Klubów Motocyklowych w Halowej Piłce Nożnej. Poza tym włącza się w działalność i uroczystości patriotyczne. W 2014 r. członkowie Lecha zostali laureatami tytułu "Patriotycznie zakręceni Wielkopolski".

- Każda okazja, by promować historię pierwszego polskiego motocykla, jest dla nas bardzo ważna - mówi Krzysztof Kasperczak, prezes Klubu Lech 1929. - Chcielibyśmy doprowadzić do powstania w Opalenicy muzeum "Lecha". A największym naszym marzeniem jest stworzenie repliki motocykla. Niestety, nie zachował się oryginał. Poszukujemy zatem części, jeździmy po targach motocyklowych. Trochę tak, jakbyśmy poszukiwali utraconego skarbu.

Kamionszczanki (SMS o treści CZR.10), czyli przedstawicielki Fundacji Obchodów 750-lecia wsi Kamionna (pow. międzychodzki) także kultywują tradycję i historię swojej małej ojczyzny. Powstały, by przygotować wieś na jubileusz 750-lecia w 2011 r. Ale aktywnie działają do dziś. Zorganizowały już osiem jarmarków w Dolinie Kamionki.

- Od samego początku w organizację imprezy włączali się mieszkańcy wsi - mówi liderka grupy Jolanta Klawe. - Grono osób stale się poszerzało, rodziły się nowe pomysły. Podczas trzeciego jarmarku pojawiły się charakterystyczne dla Kamionszczanek stroje.

Grupa nie tylko organizuje imprezy, ale także dba o wygląd i rozwój wsi. Korzysta przy tej okazji z unijnych dotacji. Dzięki temu w Kamionnej odbyło się m.in. wielkie sprzątanie dzikich wysypisk, zagospodarowano skarpę, stworzono Różany Ogród czy dwa place zabaw dla dzieci. Kamionszczanki na 750-lecie wsi wydały też książkę "Kamionna w Dolinie Kamionki".

  • Jak głosować?
    Głosowanie odbywa się przez system SMS według wzoru: SMS o treści CZR.X, gdzie "X" jest numerem danego kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod nr 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to jeden głos. Można ich oddawać codziennie niezliczoną ilość.
  • Od 6 lutego do 21 lutego trwa etap wojewódzki Człowieka Roku 2014. W nim udział biorą najlepsze trójki z lokalnych edycji plebiscytu. Głosowanie zakończy się 21 lutego o północy. Aktualne wyniki można sprawdzić na stronie: www.gloswielkopolski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski